"Śniegowy bałwanek" scenariusz zajęcia dla dzieci 3-letnich
Prezentowane poniżej materiały to Wasze scenariusze zajęć dla dzieci w przedszkolu!

"Śniegowy bałwanek"
Komentarze (0)
Cele ogólne:
- Pogłębianie wiadomości o charakterystycznych cechach pory roku-zimy
- Uwrażliwienie dzieci na piękno przyrody
- Doskonalenie umiejętności uważnego słuchania czytanego tekstu oraz poleceń
- Wzbogacenie doświadczeń plastycznych u dzieci
- Rozwijanie wyobraźni i twórczej inwencji dzieci
- Utrwalenie pojęć matematycznych: mały, duży, podstawowych kolorów, pojęcie koła, doskonalenie liczenia w zakresie 1-3
- Stymulowanie rozwoju mowy poprzez organizowanie sytuacji sprzyjających aktywności mowy.
Cele szczegółowe: dziecko
- Zna charakterystyczne cechy zimy
- Wypowiada się na temat zimy
- Potrafi uważnie słuchać czytany tekst
- Zna i rozumie pojęcia matematyczne
- Liczy w zakresie 1-3
- Zna podstawowe kolory
- Ćwiczy sprawność narządów mowy i prawidłowy sposób oddychania podczas mówienia
- Ćwiczy zdolności manualne
- Współdziała w zespole
Pomoce dydaktyczne:
- Pudełko, biały materiał, kulki waty
- Fragment wiersza J. Koźbielskiego pt. „Śniegowy bałwanek”
- Plansze, ilustracje zimowe
- Folia malarska
- Podkład muzyczny
- Kartki papieru
- Klej, rolki po papierze toaletowym.
Przebieg zajęcia:
1. Powitanie
2. Niespodzianka-pudełko - Rozpoznawanie dźwięków wydawanych przez charakterystyczne przedmioty.
3.Demonstracja przedmiotów-biały materiał, kuleczki waty, sople plastikowe. Co możemy z tymi przedmiotami zrobić? Propozycje dzieci.
4. Zabawa białym materiałem
Poruszanie i naśladowanie wiatru-lekki, umiarkowany, silny
Na sygnał: zima-naprężają materiał. Podczas poruszania materiałem naśladują szum wiatru: sz, sz, sz…, w w, w z odpowiednim natężeniem głosu.
5. Prezentacja fragmentu wiersza „Śniegowy bałwanek”.
Za domem, przy płocie stoi gruby pan
Zimy się nie boi, bo ze śniegu sam.
W oczach węgielki, z marchwi nos wielki,
Na śniegu stoi sam, słońca się nie boi
Radość w domu dziś od rana
Ulepimy dziś…..
Swobodne wypowiedzi dzieci na temat wiersza, określenie pory roku i cech charakterystycznych dla zimy.
6. Zabawa ruchowa „Śniegowe kule”
7. Zabawa z folią malarską/podkład muzyczny/.
Dzieci trzymają folię, lekko poruszają na sygnał- zima-zatrzymują . Obserwowanie kulek z waty umieszczonych na folii/obserwacja pod i na folii/. Położenie folii na podłodze- zabawa z gazetami/ położenie gazety na głowie, unoszenie jej do góry, na dół, zwijanie gazety w kule, rzucanie, chwytanie, turlanie itp.
8. Praca plastyczna: Bałwanek
Układanie trzech kółek na niebieskiej kartce i przyklejanie ich wg. wielkości. Przyklejanie kółek na rolce po papierze toaletowym.
Opracowała: Izabela Łęcka-Kurek