Spotkanie z panią Zimą - scenariusz zajęć otwartych dla rodziców i gości
Jesteś nauczycielem wychowania przedszkolnego? Przygotowałeś scenariusz zajęć i chcesz podzielić się nim z innymi? Dajemy Ci taką możliwość!
Prezentowane poniżej materiały to Wasze scenariusze zajęć dla dzieci w przedszkolu!
Prezentowane poniżej materiały to Wasze scenariusze zajęć dla dzieci w przedszkolu!

3.2
5 ocen
Komentarze (0)
Blok tematyczny:
- Lubimy zimę
Temat zajęć:
- Spotkanie z panią Zimą
Cel ogólny:
- wzbogacanie doświadczeń poprzez zabawy rozwijające zmysły
Cele szczegółowe (dziecko):
- czerpie radość ze wspólnej zabawy
- śpiewa piosenki z repertuaru dziecięcego
- improwizuje ruchem słyszaną muzykę – wczuwa się w nią
- próbuje naśladować delikatne opadanie płatków – naśladuje ruchy nauczyciela
- zapoznaje się ze zjawiskami przyrodniczymi
- obserwuje wygląd i degustuje smak warzywa
- potrafi formować kule z papieru
- potrafi skojarzyć, co jest potrzebne do ulepienia bałwana
- rozpoznaje owoc po zapachu
- potrafi przeliczać elementy (do 3)
Podstawa programowa:
- Obszar 1. Kształtowanie umiejętności społecznych dzieci: porozumiewanie się z dorosłymi i dziećmi, zgodne funkcjonowanie w zabawie i sytuacjach zadaniowych.
- Obszar 4. Wspieranie dzieci w rozwijaniu czynności intelektualnych, które stosują w poznawaniu i rozumieniu siebie i swojego otoczenia.
- Obszar 8. Wychowanie przez sztukę – muzyka i śpiew, pląsy i taniec.
- Obszar: 11. Pomaganie dzieciom w rozumieniu istoty zjawisk atmosferycznych i unikaniu zagrożeń.
- Obszar 13. Wspomaganie rozwoju intelektualnego dzieci wraz z edukacją matematyczną
Środki dydaktyczne:
- odtwarzacz CD, płyta CD z utworami muzycznymi, pudełko, koperta, termos ze śniegiem, papierowe płatki śniegu, marchew, pomarańcza, czarne oczka, guziki z taśmą samoprzylepną, kapelusz, gałązka, biały worek, sznurek do formowania kul bałwana.
Przebieg zajęć
1. Przywitanie gości.
2. Zachęcenie dzieci do zabawy integracyjnej : „Wszyscy są…” (Klanza).
3. Zaproszenie dzieci do siedzenia w kółeczku. Nauczycielka informuje dzieci o dziwnym zdarzeniu: kiedy nauczycielka weszła dzisiaj rano do sali zauważyła, że było w niej pełno śniegu, a na stoliczku leżało dziwne białe pudełko i biała koperta, na której znajdował się napis: „Grupa I – Biedroneczki”. Nauczycielka pokazuje dzieciom pudełko, otwiera kopertę i czyta dzieciom list :
Kochane Biedroneczki!
Dzisiaj wczesnym rankiem przechodziłam obok waszego przedszkola i postanowiłam wstąpić do Was. O, jak mi było smutno, że Was nie zastałam! Pomyślałam sobie wtedy, że zostawię Wam list oraz „Pudełko zimowych skarbów”, abyście mnie lepiej poznały.
Życzę Wam wesołej zabawy!
Pani Zima
4. Nauczycielka otwiera pudełko i wyjmuje pojemnik. Otwiera go i wysypuje na talerz śnieg. Pyta dzieci: „Co to jest?”. Następnie proponuje dzieciom, aby każde dotknęło dłonią śniegu i określiło, jaki on jest.
5. Zabawa ruchowa przy piosence: „Zima, zima, zima”.
6. Nauczycielka wyjmuje z pudełka kopertę. Wysypuje z niej na swoją dłoń oraz na dłonie dzieci małe papierowe płatki śniegu. Zachęca dzieci aby określiły jakie one są, a następnie prosi, aby każde dziecko dmuchnęło w swoje płatki i zobaczyło jak potrafią wirować w powietrzu. Kiedy wszystkie płatki opadną, proponuje zabawę z chusteczkami, które tak jak płatki śniegu będą wirować w powietrzu.
7. Improwizacja ruchowa z chusteczkami do muzyki C. Saint Saens „Akwarium”.
8. Nauczycielka wyjmuje z pudełka obrazek, na którym przedstawione są dzieci rzucające kulkami-śnieżkami. Nauczycielka proponuje taką zabawę. Rozdaje dzieciom białe kartki papieru i prosi, aby dzieci uformowały z nich kulki, a następnie próbowały wrzucić do pojemnika stojącego na środku.
9. Nauczycielka wyciąga z pudełka pojemnik przykryty chusteczką i proponuje, aby każde dziecko zamknęło oczy. Nauczycielka na dłoni każdego kładzie kawałek marchewki , dzieci wkładają go do buzi i odgadują co zjadły (marchew). Nauczycielka podaje dzieciom całą jedną marchewkę i prosi aby każde dziecko wzięło do rączki i po obejrzeniu podało następnemu dziecku.