Sprzątamy świat - scenariusz do zajęć dydaktycznych w grupie 3 i 4 latków

CEL OGÓLNY:
- Zachęcenie dzieci do udziału w ogólnoświatowym Dniu Sprzątania Świata i rozumienia znaczenia tej akcji dla życia na ziemi..
CELE OPERACYJNE:
DZIECKO:
- potrafi wskazać ilustracje na, których ludzie szanują przyrodę, a na których ją niszczą
- czuje się odpowiedzialne za środowisko
- wie, że należy dbać o środowisko
- zna skutki pozostawiania śmieci na terenie przedszkola, w parku
- potrafi współdziałać w grupie podczas sprzątania terenu przedszkola
FORMA PRACY:
- z całą grupą
- indywidualna
METODY PRACY:
- słowna ( pogadanka, wiersz, rozmowa przy obrazkach)
- oglądowa (pokaz obrazków, sposobu sprzątania śmieci)
- czynna (zadań stawianych do wykonania, sprzątanie terenu przedszkola)
POMOCE DYDAKTYCZNE:
Obrazki przedstawiające środowisko czyste oraz zanieczyszczone, płyta CD z piosenką „Przedszkolne ekoludki”, obręcze czerwone i zielone, pudła imitujące pojemniki do segregowania śmieci, woreczki na śmieci, rękawiczki jednorazowe, naklejki ekoludka, praca
plastyczna.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
I. Część wstępna
1. Powitanie
Nauczyciel wita dzieci. Witam wszystkie dzieci, które lubią chodzić do przedszkola, lubią owoce, lubią jeździć na rowerze, lubią jeść obiadek w przedszkolu itd. Za każdym razem dzieci machają.
II. Część podstawowa
1. Uświadomienie dzieciom tematu zajęć.
Nauczyciel prosi dzieci, aby usiadły na dywaniku.
Wprowadzenie do tematu, rozmowa z dziećmi na temat częstych spacerów do pobliskiego parku. Dzielenie się dzieci spostrzeżeniami, wrażeniami (brak koszy na śmieci, porozrzucane śmieci, butelki itp.)
2. Zapoznanie się dzieci z Ekoludkiem:
Ekoludek to przyjaciel przyrody, zaprzyjaźnia się z dziećmi, które tak jak on dbają o przyrodę. Ekoludek przedstawia się dzieciom wierszykiem:
Jestem małym Ekoludkiem
O przyrodę zawsze dbam.
Chcę by na naszej pięknej ziemi
Przyjemnie żyło się nam.
3. Pani przedstawia dzieciom obrazki obrazujące środowisko czyste i zaśmiecone.
Dzieci rozmawiają na temat obrazków przedstawiających środowisko czyste i zaśmiecone. Porównują wygląd przyrody na obrazkach, wyciągają odpowiednie wnioski, po wspólnej pogadance same potrafią powiedzieć, czy trzeba sprzątać świat.
4. Zabawa dydaktyczna
Dzieci wkładają do zielonej obręczy obrazki, które przedstawiają piękną przyrodę, a do czerwonej obrazki ze środowiskiem zaniedbanym.
5. Zabawa ruchowa przy piosence Piosenka Ekoludków. Pani puszcza piosenkę z płyty. Dzieci przy pomocy pani naśladują ruchem, gestem treść piosenki.
My jesteśmy Ekoludki,
każdy chwat, każdy chwat.
Poznajemy, ratujemy
wspólny świat, wspólny świat.
My jesteśmy Ekoludki,
każdy zuch, każdy zuch.
Nie niszczymy roślin, zwierząt,
nawet much, nawet much.
Każdy z naszych Ekoludków
pomóc chce, pomóc chce,
żeby świat był zdrowy, czysty,
stara się, stara się.
6. Zabawa dydaktyczna – segregujemy śmiecie
Kartonowe pudła imitują pojemniki na odpady ( plastik, szkło, papier). Dzieci segregują śmiecie porozrzucane na dywaniku.
7. Zabawa relaksacyjna.
Nauczyciel puszcza cichą muzykę relaksacyjną. Dzieci wykonują polecenia nauczyciela.
- Oddychamy spokojnie i głęboko. Oddychamy tak, jak oddycha lokomotywa. Nabieramy powietrze noskiem i wypuszczamy ustami. Powietrze wchodzi lekko przez nosek i wychodzi buzią. Każde dziecko ma nosek i każde dziecko ma buzię. Oddychamy równo, głęboko i spokojnie (kilka razy).