„Stary niedźwiedź...” - scenariusz zajęć przeprowadzonych Metodą Dobrego Startu

3.7
7 ocen
Opracowanie wzoru: 2B do piosenki „Stary niedźwiedź” Metodą Dobrego Startu M. Bogdanowicz – zabawy muzyczno-ruchowe.
Cel:
- Poznanie tradycyjnej polskiej zabawy dziecięcej „Stary niedźwiedź”
- Doskonalenie koordynacji ruchowo-słuchowo-wzrokowej
Cel aktywności:
- Dzieci uczestniczą w zabawie ruchowej ze śpiewem „Stary niedźwiedź”
- Nazywają przedmioty i czynności występujące w zabawie w języku polskim i angielskim
- Kreślą znak graficzny: 2B w rytm śpiewanej piosenki
Słownictwo:
- niedźwiedź - bear
- spać - sleep
- las - forest
- drzewo - tree
Wiek:
- 3-5 lat
Czas:
- 20-30 min.
Materiał:
- płyta CD z nagraniem, obrazek „Niedźwiedź w lesie”, karty ze wzorem, papierowe paski (po trzy tej samej długości i jeden dłuższy), koce, tacki z kaszą, blok rysunkowy, kredki świecowe, karty ćwiczeń, naklejki
Przebieg:
Zajęcia wprowadzające
1. Zaproś dzieci do zabawy integracyjnej ze śpiewem: „Witaj”.
2. Zaproś dzieci do zabawy ruchowej ze śpiewem: „Na zielonej łące” (wykonywanie poleceń: ręce do przodu, zacisnąć pięści, łokcie do siebie).
3. Poproś dzieci aby dobrały się parami i stanęły obok siebie, żeby sprawdzić, kto jest wyższy, a kto niższy.
4. Zaproponuj dzieciom obejrzenie obrazka: „Niedźwiedź w lesie”. Zachęć do wypowiadania się na jego temat: Kogo przedstawiono na obrazku? Co robi niedźwiedź? Gdzie niedźwiedź śpi? Dlaczego niedźwiedź śpi? Czy lubicie chodzić do lasu? Dlaczego? Jak należy się zachowywać w lesie? Ile drzew jest na obrazku? Jakie inne zwierzęta leśne widzicie? Ile jest wszystkich zwierząt?
5. Zaproś dzieci do posłuchania piosenki: „Stary niedźwiedź”, a następnie do odpowiedzi na pytania związane z treścią utworu. Nazwijcie elementy występujące w piosence w języku polskim i angielskim
6. Zaproś dzieci do ćwiczeń językowych:
- dokończcie: stary niedźwiedź mocno...(śpi), my się go ... (boimy), na palcach ... (chodzimy)
- klaszcząc, dzielcie na sylaby słowa: stary, niedźwiedź, mocno. Po ile sylab mają te wyrazy?
- posłuchajcie i odpowiedzcie, czy jest na obrazku: drze-wo, je-żyk, za-ją-czek?
Ćwiczenia ruchowe
7. Zaproponuj zabawę: "Śpiące misie": połóżcie się na podłodze i zamknijcie oczy. Wyobraźcie sobie, że jesteście malutkimi misiami. "Misie" budzą się ze snu zimowego. Wstańcie i przeciągnijcie się mocno:
- rozprostujcie wszystkie "łapki" po kolei. Zróbcie gimnastykę: kilka razy podskoczcie - najpierw na obu
- nogach, potem na jednej i na drugiej nodze. Wykonajcie kilka skłonów i przysiadów. Teraz misie są
- gotowe do zabawy przy piosence.
Ćwiczenia ruchowo-słuchowe
8. Zaproś dzieci do tradycyjnej zabawy ruchowej ze śpiewem: „Stary niedźwiedź”. Powtórzcie zabawę kilka razy.
Ćwiczenia ruchowo-słuchowo-wzrokowe
9. Zaproś dzieci do zabaw ze wzorem: demonstracja wzoru: przyjrzyjcie się najpierw wzorowi, potem obrazkowi, który oglądaliście na początku zajęć. Pokażcie na nim to, co przypomina Wam wzór. Jak nazywają się linie, z których składa się wzór (jak inaczej nazywają się linie, które „stoją”)? Z ilu linii składa się wzór? Czy wszystkie linie są takie same? Która z nich jest inna? Co można o tej linii powiedzieć? (Nauczyciel demonstruje i objaśnia rysowanie wzoru. Następnie rysuje wzór z jednoczesnym śpiewaniem piosenki.)
10. Zaproponuj wykonanie ćwiczeń:
- narysujcie kolejne linie palcem po wzorze
- powtórzcie to jeszcze raz, śpiewając piosenkę
- ułóżcie na stoliku wzór z pasków papieru
- śpiewając piosenkę, rysujcie wzór palcem na tacce z kaszą
- śpiewajcie piosenkę i jednocześnie kreślcie wzór kredką świecową na kartce z bloku
- wykonajcie zadania na karcie ćwiczeń
- wybierzcie ze swoich prac tę, którą wykonaliście najstaranniej, i umieśćcie ją na wystawie
Zajęcia końcowe