Status społeczny nauczycieli - wyniki badań

Status społeczny nauczycieli - wyniki badań
Drukuj Skomentuj

Fundacja Varkey przedstawiło wyniki międzynarodowego badania dotyczącego postrzegania statusu społecznego nauczyciela w różnych państwach. Pierwsze takie badanie (Global Teacher Status Index) odbyło się 5 lat temu. Sunny Varkey, założyciel fundacji, mówi, że badacze byli zatrwożeni tym, jak źle oceniana jest praca nauczyciela. Nie okazuje się im szacunku, mimo że mają tak ogromny wpływ na kształtowanie młodych ludzi.

Relacje oparte na szacunku


Wielokrotnie podkreśla się, że dzieciom i młodzieży należy się szacunek. Według słów Korczaka “Nie ma dzieci - są ludzie…”, trzeba respektować prawa i potrzeby każdego człowieka od jego najmłodszych lat. W przypadku dzieci jest to tym bardziej istotne, ponieważ jeszcze nie są w stanie walczyć samodzielnie o siebie i swoje prawa.

Czy więc nauczyciel lub opiekun grupy może oczekiwać tego samego od podopiecznych? W idealnym świecie oczywiście sytuacja byłaby odbita jak w zwierciadle i obie strony okazywałyby sobie szacunek. Niestety, młody człowiek jest na ogół w trakcie procesu uczenia się, a kształcąc swoją osobowość częściej popełnia błędy - również w ocenie i traktowaniu innych. Opiekun, jako osoba dorosła, powinien wykazać się cierpliwością i zrozumieniem w kształtowaniu pożądanych zachowań.

 

Przeczytaj: Czym jest edukacja empatyczna?

 

O ile jednak zależności uczeń-nauczyciel można zrozumieć niedojrzałością jednej ze stron, gorzej jest z relacjami: rodzic-nauczyciel oraz społeczeństwo-nauczyciel. To właśnie status społeczny, a także poziom szacunku w stosunku do zawodu nauczyciela zostały ocenione w 35 państwach. Badania dokonały: Międzynarodowy Instytut Ekonomii i Badań Społecznych (National Institute of Economic and Social Research) oraz Fundacja Varkey (Varkey Foundation).

 

Wyniki badań


Kwestie, jakie były przede wszystkim brane pod uwagę, to:

 

 • Czy zawód nauczyciela jest szanowany w stosunku do innych zawodów?
 • Jaki jest status społeczny nauczycieli?
 • Ile zdaniem społeczeństwa powinni zarabiać i ile godzin powinni pracować nauczyciele oraz jak się to ma do faktycznych zarobków  i godzin pracy?
 • Czy wynagrodzenia nauczycieli powinny być zależna od tego, jakie osiągnięcia mają ich uczniowie i podopieczni?
 • Na ile ufa się nauczycielom odnośnie przekazywania rzetelnej wiedzy podopiecznym?
 • Czy rodzice zachęcają swoje dzieci do tego, żeby w przyszłości były nauczycielami?
 • Czy uważa się, że dzieci szanują swoich nauczycieli?

 

Niestety, wśród badanych państw nie pojawiła się Polska. Możemy jednak sprawdzić, jakie kraje znalazły się w czołówce państw z wysokim statusem społecznym nauczyciela:

 1. Chiny
 2. Malezja
 3. Tajwan
 4. Rosja
 5. Indonezja
 6. Południowa Korea
 7. Turcja
 8. Indie
 9. Nowa Zelandia
 10. Singapur

 

Porównanie państw


W Europie i Południowej Ameryce poglądy na temat tego, czy uczniowie szanują swoich nauczycieli, były zdecydowanie bardziej pesymistyczne. Kultura szacunku w relacjach wydaje się być zdecydowanie silna w Azji. Właśnie tam uczniów ocenia się jako najlepszych na międzynarodowych testach; badania sugerują, że szacunek dla zawodu nauczyciela przekłada się na przyciąganie do szkół utalentowanych osób, co z kolei ma wpływ na wysokie standardy nauczania. W Chinach aż 81% osób uważa, że uczniowie szanują swoich nauczyciel - dla porównania, średnia międzynarodowa odnośnie tego pytania (zadanego 35 000 osobom) wynosi 36%.

O ile w Chinach, Indiach i Ghanie rodziny często postrzegają karierę nauczyciela jako atrakcyjną dla swoich latorośli, to już w Rosji, Izraelu i Japonii dzieci zniechęca się do tego zawodu. Jeśli zaś chodzi o ocenę długości pracy nauczyciela, to w większości krajów badani myśleli, że nauczyciel pracuje mniej godzin niż jest w rzeczywistości. Wyjątkiem była Kanada i Finlandia.

W ocenie badaczy, rola nauczycieli jest ogromna w kształceniu dzieci; to od nich w dużej mierze zależy, jak będzie wyglądać przyszłość państwa. Wysoki status społeczny przekłada się nie tylko na zadowolenie z prestiżu, ale też na wyniki uczniów. Zawód lepiej oceniany w społeczeństwie rodzi większe zaangażowanie w pracy, a w przypadku nauczycieli - bardziej efektywne nauczanie.

 

 

Sprawdź też:

Jak wygląda fiński system edukacji?

Edukacja w krajach bałtyckich

 

 

Źródło: www.niesr.ac.uk

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!

Tagi