Strach przed ciemnością

Strach przed ciemnością
Drukuj Skomentuj

Jestem tatą pięcioletniej Patrycji. Pati to bardzo grzeczne i radosne dziecko, poza jednym wyjątkiem. Kiedy gaśnie światło zaczyna płakać i histeryzować, bardzo trudno ją potem uspokoić. Rozumiem, że niektóre dzieci czują strach przed ciemnością, ale chyba nie w takim stopniu. Wiem, że nikt z moich znajomych nie ma podobnych problemów ze swoimi dziećmi. Patrycja do tej pory zasypia z lampką i nie można jej przekonać, że nic złego się nie stanie jak ją wyłączymy. Razem z żona pilnujemy, żeby nie oglądała nic niewłaściwego, filmów z przemocą itp. Czytamy jej tylko bajki i już nie wiem co może być źródłem jej lęków. Czy powinniśmy pójść do psychologa?

Niektóre dzieci boją się ciemności, a strach i lęk tak je paraliżuje, że mimo zmęczenia nie mogą zasnąć, płaczą i wynajdują najróżniejsze sposoby, aby nie zostać samemu w swoim pokoju. Warto w takich sytuacjach porozmawiać z dzieckiem i spróbować dowiedzieć się, co tak naprawdę jest przyczyną tego strachu. Może dziecko widziało coś strasznego za oknem, może coś usłyszało, warto próbować rozwiązać tą zagadkę i wytłumaczyć, że w domu dziecko jest bezpieczne bo niedaleko jest tata i mama.

Ponadto warto stworzyć pozytywną atmosferę przed snem. Niech konieczność pójścia spać nie będzie karą dla twojego dziecka ale przyjemnością. Nigdy nie należy też traktować lęku przed ciemnością jako wymysłu dziecka lecz należy go przyjąć ze zrozumieniem. Nie wolno wyśmiewać takich lęków gdyż ciemność jest dla dziecka czymś tajemniczym, a cienie na ścianach mogą stać się „potworami”. Jeśli dziecko chce zasypiać przy zapalonym świetle nie zabraniaj mu tego. Światło zgaś dopiero wtedy, kiedy dziecko mocno zaśnie. Zbyt wczesne wyłączenie światła, może spowodować wybudzenie się dziecka, a następnie jeszcze większe kłopoty w zaśnięciu, nawet wtedy gdy światło jest zapalone.

Opowiadaj lub czytaj dziecku bajki, ale tylko takie gdzie ciemność nie jest kojarzona ze złem i strachem lecz z magią, czarami, wróżkami. Mów nawet wtedy gdy wydaje ci się, że dziecko już zasnęło. Bądź blisko dziecka, gdy ono zasypia. Na strach dziecka przed ciemnością bardzo pozytywnie działają także pluszowe zabawki. Misie są dla dziecka zastąpieniem bliskiej mu osoby, do której można się przytulić a jednocześnie czuć się przy niej bezpiecznie. Mam nadzieję, że moje rady pomogą i lęk przed ciemnością nie będzie już więcej spędzał wam snu z powiek.

Podobne artykuły

Skomentuj

Dodane komentarze (2)

  • Aleksandra
    odpowiedz

    Dzieci bardzo często boją się ciemności. Ważne aby chronić maluchy przed oglądaniem brutalnych scen w telewizji czy strasznych filmów które najczęściej mają właśnie mroczne sceny w ciemności. Może odszukać w domu książeczkę w której będą bajki o tym jak inne dzieci poradziły sobie ze strachem przed ciemnością. Można także poszukać w sklepie z oświetleniem małe lampki które można położyć na biurko. Delikatne światło lampki ukoi strach dziecka, niektóre z oświetleń odbija na ścianie różne obrazki. To świetna zabawa dla dziecka a także miły pomysł na zaśnięcie. Dodatkowo można przed snem puścić dziecku ulubioną bajkę z płyty aby zasypiało przy jej dźwiękach. Maluch skupi się na bajce i nawet nie będzie zwracał uwagi na to czy światło już zgasło czy nie.

  • Grażyna
    odpowiedz

    Wydaje mi się, że wizyta u psychologa nie jest konieczna. Dzieci często boją się ciemności jednak nie powinien to być powód do dużego niepokoju. W tym wypadku warto spróbować usunąć wszystko to co może być przyczyną strachu czy niepokoju maluszka. Nie doprowadzaj do sytuacji aby dziecko oglądało sceny przemocy i aby nie miało dostępu do zmyślonych opowieści o duchach i innych tego typu rzeczy. Staraj się zwalczać lęki. Bądź przy swoim dziecku gdy zasypia. Przeczytaj mu bajkę przed zaśnięciem, najlepiej aby czytana opowieść była właśnie o ciemności i opowiadały o tym jak inne dziecko czy zwierzątko poradziło sobie ze strachem. Polecam różnego rodzaju bajki terapeutyczne. Warto zajść do księgarni i poszukać dobrych książeczek dla dzieci które pozwolą ukoić strach malucha. Odrobina cierpliwości i pomysłowości rodzica w zupełności wystarczy. Malec z pewnością szybko przestanie bać się ciemności i zacznie normalnie zasypiać przy zgaszonym świetle.

Tagi