Strach przed ludźmi i sytuacjami

Monika,

Witam! Moja niespełna pięcioletnia córka (cztery i pół roku) chętnie chodzi do przedszkola i bierze udział w zajęciach, chętnie występuje, ma jednak problem z zawiązaniem przyjaźni. Rzadko bawi sie z dziećmi, choć w domu bawi się ze swoją siostrą i sąsiadką. Często opuszczała zajęcia w przedszkolu z powodu infekcji. Najgorsze są jednak sytuacje, których się nie spodziewa - kiedy do przedszkola przyjeżdża jakiś gość np. strażak. Ona wtedy siedzi u Pani przedszkolanki na kolanach, nie uczestniczy w zajęciach, nie chce np. wsiąść do wozu strażackiego, choć wszystkie dzieci to robią... Co zrobić, żeby trochę ja ośmielić i nie musieć przygotowywać na każdą sytuację.

Kasia Skóra
specjalista

Córka być może ma takie usposobienie, że w nowych zaskakujących sytuacjach nie odnajduje się od razu - zawstydza lub nie ma poczucia bezpieczeństwa. Nie jest to nic niepokojącego. Co można zrobić? Być z nią, to znaczy rozmawiać o tym, jak się czuje, kiedy okazuje się, że w przedszkolu będą odwiedziny pana strażaka, jak się czuje, kiedy inne dzieci wchodzą do wozu strażackiego, a córka nie chce, czy jest jej z tym dobrze, czy woli obserwować z boku, czy uczestniczyć.

 

Na każdą sytuację dziecka nie przygotujemy, bo i dla nas dorosłych bywają zaskakujące momenty. Jeżeli jednak okazuje się, że dla córki to jest ważne to może np. przedszkole mogłoby wysyłać plan najbliższego miesiąca, w którym Pani widziałaby kiedy jakie wydarzenie będzie miało miejsce i będzie Pani mogła uprzedzić córkę.

 

Dziecko może różnie się zachowywać w domu i w przedszkolu. I nie oznacza to, że w przedszkolu jest coś nie tak, choć być może córka nie do końca czuje się bezpiecznie, czy komfortowo. Myślę, że najpewniej jest porozmawiać z córką i zapytać o to jak się czuje, co mogłoby jej pomóc kiedy jest jej trudno. Być może sama będzie potrafiła wskazać rozwiązanie, a być może Pani będzie mogła jej coś zaproponować. Warto też porozmawiać z Paniami w przedszkolu i zapytać, czy mogą coś zaproponować.

Skomentuj

Zobacz także:

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!