Strażnicy przyrody - scenariusz zajęć w grupie 5-latków
4.7
TEMAT KOMPLEKSOWY:
- „Dbamy o naszą Ziemię.”
TEMAT DNIA:
- „Strażnicy przyrody – konkurs przyrodniczo-ekologiczny”.
CELE OGÓLNE:
- Kształtowanie postawy szacunku i ochrony środowiska.
- Rozwijanie umiejętności radzenia sobie w sytuacji współzawodnictwa.
CELE SZCZEGÓŁOWE – Dziecko:
- zna i rozumie pojęcia: ekologia, recykling,segregacja;
- wie, jak oszczędzać wodę, energię, dbać o czystość powietrza,
- składa obrazek z 6 elementów w całość;
- układa wyraz z rozsypanki literowej;
- układa zdanie z rozsypanki wyrazowej;
- zna obraz graficzny cyfr 1-6;
- zna etapy przetwarzania zużytych przedmiotów na nowe;
- wie, jakie są zachowania pozytywne a jakie negatywne wobec środowiska;
- czyta globalnie, określa głoskę w nagłosie i wygłosie;
- wie, na czym polegają ekologiczne zakupy;
- wykonuje ćwiczenia oddechowe;
- przelewa wodę i określa jej objętość;
- określa prawdziwość i fałszywość zdań ;
- zgodnie współdziała w grupie;
- potrafi pogodzić się z porażką i przyjąć czyjś sukces.
FORMY PRACY:
- Zbiorowa, grupowa.
METODY:
- Praktycznego działania.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
- Zagadki słowne, obrazek sześcioelementowy dla każdej drużyny, rozsypanka wyrazowa, ilustracje przedstawiające pozytywne i negatywne zachowania, śmieci, pojemniki po produktach spożywczych i kosmetycznych, siatki na zakupy, miski z wodą, butelki o różnej objętości, gazety, rolki po papierze, plastikowe butelki, skrawki materiału, taśma klejąca, markery itp, szarfy w trzech kolorach, pojemniki, plastikowe nakrętki.
Przebieg zajęć
1. Powitanie.
2. Wprowadzenie do tematu. Odczytanie listu od Ziemi, w którym jest prośba o rozwiązanie kilku zadań.
„Drogie dzieci, piszę do was bardzo zmartwiona.
Jestem bardzo brudna, zanieczyszczona i nieładna.
Chciałabym bardzo abyście mi pomogły.
Gdy rozwiążecie kilka zadań,
będę pewna, że znacie się się na ekologii
i będziecie o mnie dbać i mnie szanować.
Znowu będę czysta, piękna i zadbana.”
Podział dzieci na 2 zespoły (na podstawie koloru).Omówienie zasad konkursu.
3. Konkurs przyrodniczo-ekologiczny.
Zadanie 1
Odpowiedzi na pytania związane z tematem.
- Co to jest ekologia?
- Co to jest recykling?
- Co to jest segregacja?
Zadanie 2
Rozsypanka literowa. Dzieci układają napisy: EKOLOGIA; SEGREGACJA na podstawie wzoru umieszczonego na tablicy.
Zadanie 3
Odpowiadanie na pytania. Wymień po dwa sposoby:
- oszczędzania wody;
- dbania o czystość powietrza.
Zadanie 4
Układanie obrazka. Losowanie kopert. Składanie w całość elementów obrazka, naklejanie na kartce. (Obrazek może przedstawiać np. fabrykę, zanieczyszczony krajobraz itp. i podzielony jest na kilka elementów – puzzli.)
Zadanie 5
Rozsypanka wyrazowa. Układanie zdania z rozsypanki wyrazowej poprzez układanie ponumerowanych kartoników zgodnie z kolejnością cyfr.
(1) (2) (3)(4) (5)
„Ta planeta to twój dom.”
(1) (2) (3) (4) (5)
„Bez wody nie ma życia.”
(1) (2) (3) (4) (5)
„Kochasz dzieci, nie pal śmieci.”
Zadanie 6
„Co szkodzi a co pomaga Ziemi?”. Wyszukiwanie ilustracji, które przedstawiają pozytywne zachowania i działania ludzi wobec środowiska; dobieranie do nich ilustracji o negatywnym zabarwieniu. Przyczepiają do makiet dwóch drzew: z miną uśmiechniętą i smutną.
Zadanie 7