Stroimy choinkę - scenariusz zajęć dla dzieci 6-letnich

Jesteś nauczycielem wychowania przedszkolnego? Przygotowałeś scenariusz zajęć i chcesz podzielić się nim z innymi? Dajemy Ci taką możliwość!
Prezentowane poniżej materiały to Wasze scenariusze zajęć dla dzieci w przedszkolu!
Stroimy choinkę - scenariusz zajęć dla dzieci 6-letnich
2.3
3 oceny
Oceń
{

SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z WYKORZYSTANIEM KĄCIKA ARTYSTYCZNEGO Z ZAKRESU EDUKACJI PLASTYCZNEJ I MUZYCZNEJ.                            

Grupa wiekowa: 6-latki

Temat kompleksowy: Święta tuż, tuż

Temat zajęć: STROIMY CHOINKĘ - rozwijanie aktywności twórczej poprzez ekspresję plastyczno-muzyczną.

 

CELE WYCHOWANIA PRZEDSZKOLNEGO:

 

1. Nabywanie coraz większej samodzielności.
2. Określanie własnych upodobań.
3. Stopniowe nabywanie szerszego zasobu słownictwa.
4. Dostrzeganie związków przyczynowo-skutkowych.
5. Śpiewanie piosenki o tematyce świątecznej.
6. Twórcze wykorzystywanie w zabawie środków plastycznych.

CELE  OGÓLNE:

 

1. Zapoznanie i utrwalenie tradycji, zwyczajów związanych ze świętami Bożego Narodzenia.
2. Tworzenie okazji do wyrażania swoich uczuć opartych na szacunku, akceptacji.
3. Zabawy z  literami.
4. Rozwijanie umiejętności wypowiadania się na dany temat.
5. Rozwój sprawności manualnych i umiejętności wokalnych.
6. Kształtowanie postaw proekologicznych.

CELE SZCZEGÓŁOWE:

 

dziecko

 

1. Śpiewa piosenkę pt. „Choinka , poznaną w ubiegłym roku szkolnym.
2. Poznaje miejsce i czas pochodzenia drzewka bożonarodzeniowego.
3. Potrafi wysłuchać treści opowiadania „Tajemnica świątecznego lasu”.
4. Wypowiada się na temat szkółek leśnych i tradycji świątecznych.
5. Aktywnie uczestniczy w zabawach ruchowych i dydaktycznych.
6. Tworzy akompaniament z wykorzystaniem różnych przedmiotów.
7. Stara się utworzyć podpisy do obrazków z wykorzystaniem wybranych liter.
8. Samodzielnie ozdabia bombkę choinkową z wykorzystaniem różnych materiałów plastycznych.
9. Porządkuje miejsce po zakończeniu pracy.

METODY: słowna - rozmowa, zabawowo - zadaniowa, oglądowa

 

FORMA: zbiorowa, zespołowa, indywidualna

PODSTAWA PROGRAMOWA: I 4, I 5, I 8, IV 2, IV, 7, IV 8, IV 15

 

ŚRODKI DYDAKTYCZNE: treść opowiadania M. Strękowskiej - Zaremby „Tajemnica świątecznego lasu” - Przewodnik metodyczny „Kolorowy start z plusem „ cz.2, str 93; płyta i odtwarzacz CD,  styropianowe bombki, materiały plastyczne do ozdabiania (naklejki, kształty z tworzywa sztucznego, bibuła, plastelina), klej magik, pędzelki, talerzyki plastikowe, podkładki, fartuchy ochronne, obręcz, papierki po cukierkach, plastikowe bombki, drewniane zabawki - ozdoby, litery na kartonikach, obrazki przedstawiające: rybę prezent, bombkę, las; pudełko ze skarbami, zawierające: gwiazdkę, figurkę Mikołaja z czekolady, kartkę świąteczną, obrazki świątecznych potraw, płytę z kolędami itp.

 

PRZEBIEG ZAJĘCIA:

 

1. Powitanie  - wspólne śpiewanie piosenki poznanej w ubiegłym roku szkolnym „Choinka”.

 

2. Krótkie opowiadanie na temat tradycji dekorowania choinki w wigilijny ranek i wyjaśnienie, iż po raz pierwszy drzewko bożonarodzeniowe ustawiono we francuskim Strassburgu 500 lat temu.

 

3. Słuchanie opowiadania m. Strękowskiej - Zaremby „Tajemnica świątecznego lasu” - rozmowa z dziećmi  na temat opowiadania ze szczególnym zwróceniem uwagi na szkółki leśne, w których sadzone są drzewka przeznaczone do sprzedaży w okresie przedświątecznym.

 

4. Zabawa ruchowa „ Żywa choinka” - tworzenie kształtu choinki z wykorzystaniem obręczy trzymanej przez nauczyciela. Obręcz trzymają jedną ręką dzieci, do których dołączają poproszone przez nauczyciela kolejne dzieci, tworząc w ten sposób kolejne „gałązki” drzewka. Wszystkie dzieci zwrócone są w jedną stronę i poruszają się w rytm rymowanki: „Choinko zielona, pięknie wystrojona, wczoraj byłaś w lesie, dzisiaj przyszłaś do nas”.

 

Twoje uwagi i pomysły

Tagi