Super ferie dzieci z Niepublicznego Przedszkola Krasnal

Super ferie dzieci z Niepublicznego Przedszkola Krasnal

Ferie zimowe dla dzieci to czas beztroskich zabaw na śniegu, szaleństwa na sankach i nartach. Czas odpoczynku, w którym nauka odchodzi na drugi plan, a nadają mu rytm własne przyjemności. Bardzo często okres ten kojarzony jest z wyjazdami dzieci poza teren miasta, jednakże w obecnych czasach bardzo mała liczba osób może sobie na to pozwolić.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom naszych małych podopiecznych, postanowiłyśmy zorganizować dla dzieci z Niepublicznego Przedszkola „Krasnal” w Bydgoszczy akcję „SUPER FERIE WESOŁYCH KRASNALI”. Miała ona na celu uatrakcyjnienie zimowego czasu naszym wychowankom i udowodnienie, że spędzanie ferii w mieście wcale nie musi być nudne. Zorganizowałyśmy cykl wycieczek i spotkań z bardzo ciekawymi osobami, reprezentującymi różne środowiska.

Jednym z ważniejszych zadań, stawianym przedszkolom, jest kształtowanie dzieci na ludzi otwartych, twórczych i umiejących zgodnie współdziałać w grupie. Każda nauczycielka wychowania przedszkolnego doskonale zdaję sobie sprawę, że wycieczki są bardzo ciekawą i pożyteczną formą prowadzenia zajęć wychowawczo – dydaktycznych. Wpływ wycieczek sprzyja wszechstronnemu rozwojowi dzieci poprzez podporządkowywanie się ogólnie przyjętym zasadom norm współżycia społecznego, kształtując swoją postawę prospołeczną. Są one również doskonałym sposobem promocji zdrowego stylu życia, alternatywą do preferowanego w dzisiejszym świecie biernego wypoczynku przed telewizorem.

Głównym celem naszej akcji była dobra zabawa, dzięki której na twarzy każdego „wesołego krasnala” miał zagościć uśmiech. Plan akcji był na tyle ciekawy i odmienny od typowych zajęć w przedszkolu, że stwarzał dzieciom okazję do odkrywania nowych wartości, pobudzał ich rozwój, rozszerzał zainteresowania, pogłębiał wiedzę i umiejętności praktyczne poprzez poznawanie nowych ciekawych osób i zdobywanie interesujących doświadczeń. 

Akcja „Super ferie wesołych krasnali” przeznaczona była przede wszystkim dla dzieci 5, 6-letnich uczęszczających do Niepublicznego Przedszkola „Krasnal” w Bydgoszczy. Ewaluacja akcji „Super ferie wesołych krasnali” przeprowadzona została wśród dzieci uczestniczących w feriach poprzez wykonanie prac plastycznych różnymi technikami. Dzięki nim w naszym Przedszkolu stworzono „Galerię super krasnali”, przedstawiającą wrażenia po spędzonych feriach w Przedszkolu.

 

Przebieg akcji


13 lutego 2012 r. – poniedziałek

JUŻ WIEMY JAK SIĘ REDAGUJE GAZETĘ

Pierwszym miejscem do którego się wybraliśmy była redakcja Gazety Pomorskiej, której siedziba znajduje się na ul. Zamoyskiego 2 w Bydgoszczy. Dzieci odwiedziły najważniejsze działy gazety i osobiście poznały redaktorów oraz pracę, którą wykonują.

14 lutego 2012 r. – wtorek

LOTNISKO OPANOWANE PRZEZ KRASNALE

W drugi dzień ferii nasze Wesołe Krasnale wybrały się na bydgoski  Port Lotniczy im. Ignacego Jana Paderewskiego. Gdy po długiej podróży autobusem wreszcie dotarliśmy na miejscu tam czekała już na nas przesympatyczna pani Asia. Po otrzymaniu specjalnych przepustek mogliśmy ruszyć w kierunku odprawy celnej - po której już tylko krok dzielił nas od płyty lotniska.  Stamtąd udaliśmy się w kierunku czekających już na nas strażaków, którzy przygotowali dla nas niebywały pokaz lania wody i wiele innych wspaniałych atrakcji. Po tym udaliśmy się do strefy Schengen i do hali przylotów by po jej opuszczeniu zakończyć naszą wspaniałą, pełną emocji przygodę.

15 lutego 2012 r. – środa

WIZYTA W RATUSZOWYCH KOMNATACH
Pomimo znacznych opadów śniegu nasze dzielne Krasnale, w trzecim dniu ferii, wybrały się na Stary Rynek do ratusza, będącego siedzibą Prezydenta, Rady oraz Urzędu Miasta. Głównym celem naszej wycieczki było spotkanie z panem prezydentem Bydgoszczy panem  Rafałem Bruskim. Po dotarciu na miejsce oczekiwał już na nas zastępca prezydenta Pan Sebastian Chmara. W rozmowie z naszymi dziećmi musiał wykazać się dużą cierpliwością gdyż nasze żywo zainteresowane krasnale zadawały mnóstwo bardzo ciekawych i intrygujących pytań. Dowiedzieliśmy się m.in. co należy zrobić by zostać prezydentem, czym się zajmuje oraz jak wygląda praca i cały dzień prezydenta, wiemy również czym lubił się bawić no i oczywiście czy chodził do przedszkola. Niezwykle emocjonujące okazało się pytanie o dziury na naszych ulicach, na które w rezultacie pan prezydent obiecał zakup wiader ze smołą w celu ich załatania przez Zarząd Dróg Miejskich. Następnie przeszliśmy do chyba najciekawszego dla dzieci punktu programu a mianowicie sali obrad rady miasta, gdzie po zajęciu miejsc mogli choć na chwilę poczuć się jak prawdziwi przedstawiciele naszych władz i zadecydować o ważnych dla naszego miasta sprawach. Na koniec nastąpiło wręczenie drobnych upominków, które były dla dzieci miłą niespodzianką.

16 lutego 2012 r. – czwartek

KRASNALE FUNKCONARIUSZAMI POLICJI
W kolejny, bo już czwarty dzień naszych super ferii wybraliśmy się z wizytą na komisariat policji Bydgoszcz – Śródmieście. Na początku spotkania mieliśmy niepowtarzalną okazję przyjrzeć się pracy oficerów dyżurnych. Kolejnym punktem spotkania była pogadanka nt. "Bezpieczeństwa podczas ferii", która odbyła się na sali konferencyjnej komisariatu. Wszystkie dzieci wykazały się dużą aktywnością i wiedzą. Dyskusja urozmaicona była pokazem elementów stroju oraz wyposażenia każdego policjanta. Następnie udaliśmy się na parking, gdzie zaprezentowano nam sprzęt Policyjny i elementy wyposażenia radiowozu, które wywarły na dzieciach ogromne wrażenie. Na zakończenie wręczono milusińskim małe upominki.

17 lutego 2012 r. – piątek

JAK TO W TEATRZE BYWA... KRASNALE NA PRZEDSTAWIENIU I ZA KULISAMI
W ostatni dzień pierwszego tygodnia naszych ferii wybraliśmy się do Teatru Polskiego im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy. Naszym głównym celem było obejrzenie bajki Jana Brzechwy pt. „Pchła Szachrajka”. Wszyscy spodziewaliśmy się dobrej zabawy ale nikt nie spodziewał się, ze będzie aż tak wspaniale. Byliśmy wręcz zachwyceni a poczucie humoru Małgorzaty Witkowskiej, Pawła Gilewskiego i Marcina Zawodzińskiego połączone z dowcipnymi strofami Brzechwy zagwarantowało znakomitą teatralną zabawę, dzięki której uśmiech nie schodził z naszych buzi. Po 55 minutach niestety przedstawienie się skończyło, ale nasza przygoda na szczęście jeszcze nie… Wybraliśmy się w podróż po teatrze… wszystkie jego tajemnice stanęły przed nami otworem. Swoje zwiedzanie rozpoczęliśmy od wejścia na dużą scenę. Podejrzeliśmy również pracę w kostiumerni, charakteryzatorni, byliśmy z wizytą u pani fryzjerki jak również u pań krawcowych. Mieliśmy możliwość zobaczyć garderobę oraz miejsce, w którym przechowywane są rekwizyty.

20 lutego 2012 r. – poniedziałek

DO KOGO NALEŻY TAJEMNICZY GŁOS SŁYSZANY W RADIOWYCH GŁOŚNIKACH?
Ulica Gdańska 48 w Bydgoszczy to adres znany wszystkim miłośnikom radia. W pierwszym dniu drugiego tygodnia naszych super ferii mieliśmy możliwość zobaczyć to, co zwykle tylko słyszymy. Studio regionalnej rozgłośni publicznej radia PiK w Bydgoszczy otworzyło dziś swoje podwoje dla dzieci. Mogliśmy nie tylko zobaczyć, jak Radio PiK wygląda od środka, ale również obejrzeć wystawę niezmiernie ciekawych eksponatów oraz bogatą galerię zdjęć obrazującą 50-letnią historię radia. Odwiedziliśmy prawdziwe studio nagraniowe, w którym spróbowaliśmy  własnych sił przed mikrofonem, dziennikarzy, którzy aktualnie pracowali nad audycją i wysłuchaliśmy serwisu informacyjnego nadawanego bezpośrednio ze studia.

21 lutego 2012 r. – wtorek

KRASNALE W REPREZENTACJI – SPOTKANIE Z SIATKARZAMI DELECTA BTDGOSZCZ
Wesołe Krasnale wybrały się tramwajem na trening bydgoskiej drużyny siatkarskiej Delecty Bydgoszcz. Po przybyciu na Halę Sportowo-Widowiskową Łuczniczka, zostaliśmy bardzo miło przywitani przez sympatycznego pana Mariana Kardasa - II trenera drużyny. Podejrzeliśmy, jak prawidłowo wykonuje się zagrywkę, przyjmuje piłkę, a także atakuje. Prawdziwa zabawa rozpoczęła się, gdy pan Piotr Makowski - I trener drużyny zaprosił dzieci na parkiet i zezwolił na zabawy z piłkami. Nasze przedszkolaki bardzo dzielnie zmagały się z przerzucaniem piłek przez siatkę, podjęły również próbę odbijania piłki, zgodnie z instrukcją siatkarzy - sposobem górnym lub dolnym. Słowa uznania należą się również samym siatkarzom, którzy wykazali się niesamowitą cierpliwością dla naszych "ruchliwych" Krasnali. Z radością złożyli nam swoje autografy na piłkach i koszulce.

22 lutego 2012 r. – środa

JAK KRASNALE STRAŻAKAMI ZOSTAŁY
Z samego rana nasze Wesołe Krasnale wybrały się tramwajem do Szkoły Podoficerskiej Państwowej Straży Pożarnej w Bydgoszczy na ul. Glinki. Pierwsze kroki skierowaliśmy do garażu. Zachwyt dzieci był ogromny, gdy zobaczyły tak wiele różnych wozów strażackich w jednym miejscu. Niezwykłą atrakcją było przymierzanie kasku strażackiego i butli z tlenem, jak również znalezienie się w wozie strażackim. Po zapoznaniu się ze sprzętem strażackim - zajrzeliśmy do dyżurki, pokojów, w których strażacy odpoczywają po akcjach ratunkowych, jak również do kuchni, gdzie przygotowują posiłki. Dzieci wysłuchały również opowieści o trudnej i niebezpiecznej pracy strażaka i akcjach ratowniczo - gaśniczych. Utrwalone zostały również numery alarmowe – 998 oraz 112, który każde dziecko znać powinno. Na zakończenie naszej wycieczki przesympatyczni panowie strażacy zaprezentowali nam gotowość do akcji ratowniczej i w ciągu kilku sekund cała drużyna w sposób bardzo efektowny "zjechała na rurach" do garażu. Takie zakończenie bardzo podobało się naszym przedszkolakom i z wielkim smutkiem żałowali, że oni nie mogą zrobić tego samego. Ale nigdy nic nie wiadomo… może w przyszłości wśród naszych Wesołych Krasnali jakiś strażak się znajdzie.

23 lutego 2012 r. – czwartek

SUPER KRASNALE BOMBARDUJĄ WOJSKO - Z ŻYCIA POLIGONU...
Dzisiejszy dzień okazał się bardzo emocjonujący i fascynujący dla naszych Wesołych Krasnali. Nawet pogoda nie zdołała nas powstrzymać przed wycieczką do 1. Pomorskiej Brygady Logistycznej w Bydgoszczy. Pierwszym miejscem naszej wycieczki była "Sala Pamięci" - zapoznaliśmy się tam z podstawowymi założeniami Jednostki i historią jej powstania. Po otrzymaniu pamiątkowych odznaczeń oraz słodkich "wojskowych" przysmaków udaliśmy sie na boisko, gdzie czekał juz na nas przygotowany specjalnie plac do rozgrywek sportowych. Kolejnym punktem była przygotowana wystawa sprzętu wojskowego. Nasze Krasnale nie potrzebowały specjalnego zaproszenia, aby przymierzyć hełmy, berety, czapki i kamizelki oraz wziąć  do ręki pistolet czy karabin, który w rezultacie okazał się większy od naszych dzielnych Krasnali. Kolejną niespodzianką było pojawienie sie wozów bojowych, które zawiozły nas do kolejnego punktu programu - pokazu unieszkodliwienia i unieruchomienia intruza na terenie jednostki. Jednak nasza radość sięgnęła zenitu, gdy po udanej akcji zaproponowano nam sprawdzenie naszych umiejętności strzeleckich. Po tak wielu emocjach, którym towarzyszyła niczym nieskrepowana radość udaliśmy się na łyk gorącej herbaty.

24 lutego 2012 r. – piątek

WESOŁE KRASNALE OPANOWAŁY PRZEDSZKOLNĄ KUCHNIĘ
Ostatni dzień naszych super ferii postanowiliśmy spędzić na słodko. W tym celu udaliśmy się do naszej przedszkolnej kuchni by pomóc Pani Stasi w pieczeniu chruścików zabawa była pyszna i bardzo słodka…

Opracowanie: Marta Żukierska, Anna Bereźnicka

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!

Tagi