Świadczenie Dobry start a rozwód rodziców

Świadczenie Dobry start a rozwód rodziców
Drukuj Skomentuj

Świadczenie "Dobry start" mogą uzyskać wszystkie dzieciom, które rozpoczynają rok szkolny. O dofinansowanie jednak muszą wnioskować rodzice. Kwestią sporną jest dofinansowanie w przypadku, gdy rodzice dziecka są rozwiedzeni. Któremu rodzicowi przysługują pieniądze?

Na stronie gov.pl czytamy, że program "Dobry start" to inwestycja w edukację polskich dzieci. To 300 zł jednorazowego wsparcia dla wszystkich uczniów rozpoczynających rok szkolny. Rodziny otrzymają świadczenie bez względu na dochód. To wsparcie dla 4,6 miliona uczniów.

 

Co ze świadczeniem po rozwodzie?


Z racji, że po rozwodzie rodzice często pełnią opiekę nad dzieckiem na zmianę, dostosowano świadczenie „Dobry start” do takiej sytuacji. Świadczenie "Dobry start" jest więc wypłacane każdemu z rodziców po połowie, czyli w kwocie 150 zł.


Jeśli rodzice nie sprawują nad dzieckiem opieki w trybie naprzemiennym, to prawo do uzyskania świadczenia pieniężnego ma ten rodzic, który sprawuje faktyczną opiekę nad dzieckiem. Może się jednak zdarzyć, że oboje rodzice złożą wnioski o świadczenie "Dobry start". Wtedy, zgodnie z prawem, (świadczy o tym §30 pkt. 1) to organ właściwy ustala, kto sprawuje opiekę. Organem właściwym jest tu wójt, burmistrz lub prezydent miasta. Jest to zależne od miejsca zamieszkania osoby występującej o świadczenie.

 

 

Autor: Izabela Nestioruk

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!