Świąteczne tradycje i dekoracje - zaplanuj Wielkanoc z dzieckiem!

Świąteczne tradycje i dekoracje - zaplanuj Wielkanoc z dzieckiem!
Drukuj Skomentuj

Istnieje wiele tradycji związanych z Wielkanocą. Inaczej świętują Włosi, jeszcze inaczej Polacy. Nasze tradycje różnią się jednak pomiędzy poszczególnymi regionami kraju. Na Mazowszu - w Lany Poniedziałek przyjęło się polewanie kobiet wodą perfumowaną, zaś na Kaszubach krąży zwyczaj smagania dziewcząt witkami brzozowymi. Sprawdźcie, jak zachęcić dzieci do wspólnego celebrowania tych wyjątkowych chwil!

Malowanie pisanek

 

Choć maluch nie jest jeszcze w stanie zrozumieć sensu świętowania Wielkanocy - z pewnością zachwycą go niektóre obyczaje. Kolorowe pisanki to znak rozpoznawczy tych wiosennych świąt, dlatego zaproś swoją pociechę do ozdabiania ugotowanych na twardo jajek. Możesz wspomnieć, skąd wzięła się ta tradycja i pokazać dziecku, jak można farbować jajka za pomocą wywaru z łusek cebuli lub soku z buraków.

 

Jeżeli do dekorowania pisanek zechcecie użyć farb i pisaków - zwróćcie uwagę na to, które z dostępnych na rynku produktów są przeznaczone spcjalnie do tego celu. W swoim składzie nie powinny one zawierać substancji toksycznych. Sposobów na wykonanie pisanek jest całe mnóstwo! Pamiętaj, że kilkulatek nie musi pracowicie malować na nich skomplikowanych wzorów. Pozwól stworzyć mu jego własne jajko - nawet jeśli znajdzie się na nim ulubiona postać z bajki.

 

Święcenie pokarmów

 

Jajka, mięso, chleb, pieprz i sól, chrzan, ser, a także ciasto oraz baranek koniecznie powinny się znaleźć w naszym świątecznym koszyczku. Najpierw wykładamy go białą, czystą serwetką, po czym umieszczamy w nim pokarmy, które następnie pójdziemy poświęcić. Ponadto, do koszyczka można włożyć jeszcze czekoladowe pisanki czy zajączki, a jego zewnętrzną stronę obficie udekorować zielonymi gałązkami bukszpanu. Jeśli wybieracie się do kościoła z dwójką dzieci - musicie liczyć się z tym, że każde z nich będzie chciało nieść ten wielki skarb. Dlatego, aby uniknąć kłótni, warto wcześniej ustalić kto zaopiekuje się święconką.

 

Szukanie prezentów od zajączka

 

Ta wielkopolska tradycja wielkanocna polega na szukaniu drobnych upominków lub słodyczy, które dla dzieci pozostawił wielkanocny zajączek. Obyczaj praktykowany jest w pierwszy dzień świąt. Niespodzianki zostawia się w różnych zakamarkach w  domu, a nawet w ogrodzie. Dzieci wystawiają na prezenty wielkanocny koszyczek, wyścielony słomą lub pociętą na paski serwetką. Zwyczaj szukania upominków odbywa się zwykle po przebudzeniu lub po wielkanocnym śniadaniu. Chcecie zorganizować taką atrakcję dla swoich pociech? Postarajcie się, żeby upominki nie były trudne do odnalezienia, ponieważ zbyt długie poszukiwania mogą skończyć się płaczem.

 

Polewanie wodą

 

Lany Poniedziałek to doskonała atrakcja dla kilkulatków. Trochę chlapania zaraz po przebudzeniu nie tylko rozrusza zaspaną rodzinę, ale także rozweseli malucha. Trzeba się jednak do tego trochę przygotować. Do wspólnego świętowania przydadzą się dyngusówki z zeszłego roku lub pistolet na wodę. Jeśli tego dnia spodziewamy się gości, ustalmy z dziećmi zasady zabawy, aby nie wymknęła się ona spod kontroli. Uprzedźmy swoje pociechy, że ciocia i wujek powinni być wyłączeni z dyngusowego szaleństwa, chyba że sami wykażą się inicjatywą 'mokrego świętowania'.


Zwyczaj robienia psikusów

 

W tym roku mamy jeszcze jeden powód do wesołego świętowania. Jest nim Prima Aprilis - czyli dzień robienia żartów. Pamiętajmy jednak o tym, że wymyślone przez nas dowcipy nie powinny być złośliwe i nie mogą nikogo obrazić. Planując kawał, koniecznie uzwględnijmy wiek swojej pociechy. Jak spłatać figla? Dobrym pomysłem będzie przygotowanie słodkiego mleka, do którego wrzucimy np. zielony barwnik spożywczy. Taki napój będzie świetną alternatywą dla klasycznej herbaty i z pewnością wywoła usmiech na twarzy naszego dziecka.

 

Dekorowanie domu

 

Wielkanoc to nie tylko kolorowe pisanki. To także czas rzeżuchy, której nasiona znajdziecie w zwykłym supermarkecie. Do jej wyhodowania będziecie potrzebować jedynie wilgotnej waty. Rzeżucha może posłużyć jako element świątecznych dekoracji. Można ją zasiać np. w wydmuszkach jajek. Z uwagi na to, iż jest ona cennym źródłem witamin i żelaza - warto dodawać ją później do sałatek, zup, czy potraw z jajek.


Wiosenne sprzątanie

 

Święta to dobry czas, aby zaangażować dzieci w prace domowe. Maluch może pomóc nam w drobnych rzeczach, lecz musimy pamiętać, aby podczas wspólnego sprzątania zachować kilka ważnych środków ostrożności.

 

W kuchni nie pozwalajcie maluchom korzystać z ostrych narzędzi. Zwróćcie też uwagę na to, aby nie zbliżały się do gorącego piekarnika ani nie dotykały blachy ze świeżo upieczonym ciastem. Z dala od dziecięcych rąk powinny znaleźć się również detergenty i żelazko!

 

Świąteczne przygotowania są ważne, ale pamiętajmy o tym, że nie musimy zrobić wszystkiego na raz. Wielkanoc to nie tylko czas sprzątania i gotowania. Jeśli pogoda okaże się korzystna, zabierzcie swoje pociechy na dłuższy spacer, podczas którego będziecie mogli wspólnie poszukać pierwszych oznak wiosny...

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!

Tagi