"Świąteczne zmartwienie" scenariusz sytuacji edukacyjnej w grupie 6 latków

"Świąteczne zmartwienie" scenariusz sytuacji edukacyjnej w grupie 6 latków
3.0
5 ocen
Oceń

"Świąteczne zmartwienie" – tradycje świąt Bożego Narodzenia.

Cele ogólne:
- Stwarzanie sytuacji sprzyjających wypowiadaniu się dzieci na podjęty temat;
- Wzbogacanie wiadomości na temat tradycji związanych ze świętami Bożego Narodzenia;
- Rozpoznawanie, identyfikowanie i odczytywanie liter, sylab;  kojarzenie głoski z literą; układanie wyrazów z klocków LOGO oraz rozsypanek sylabowych;
- Usprawnianie syntezy i analizy fonemowej oraz umiejętności wyodrębniania głoski w nagłosie i wygłosie;
- Doskonalenie dziecięcego liczenia, segregowania zbiorów, określania liczebności i relacji =,<, >;
- Wdrażanie do logicznego myślenia poprzez rozwiązywanie zagadek słownych o różnych przedmiotach podających cechy charakterystyczne, cechy istotne;
- Kształcenie sprawności manualnej.

Cele szczegółowe:
Dziecko:
-  swobodnie wypowiada się na podjęty temat;
- zna tradycje związane ze świętami Bożego Narodzenia;
- potrafi poprawnie identyfikować, rozpoznawać i odczytywać litery i sylaby
- prawidłowo kojarzy opis, cechy charakterystyczne z danym przedmiotem;
- radzi sobie z dokonywaniem syntezy i analizy fonemowej oraz wyodrębnianiem głoski w nagłosie i wygłosie wyrazu
- umie  z liter i sylab układać i odczytywać proste  wyrazy
- posługuje się liczebnikami głównymi;
- prawidłowo segreguje zbiory i określa ich liczebność
- poprawnie układa i określa relacje równości, większości i mniejszości;

Metody:
- aktywizujące
- problemowe
- praktyczne

Formy:
- zbiorowa
- indywidualna

Środki realizacji: sylwety choinek, bombek, prezentów, gwiazdek; liczmany, klocki LOGO, rozsypanki sylabowe, rysunki podpisy do obrazków, paski bibuły, mazaki, klej.

Przebieg:
1. Postawienie dzieciom pytania problemowego.

N-lka  Pani Beatka zrobiła nam dzisiaj niespodziankę. Przyniosła do sali choinkę. Wszyscy bardzo się ucieszyliśmy, ale wiecie co, ja mam kłopot bo nie wiem czy się przesłyszałam, a może mi się to przyśniło? Słyszałam, że od przyszłego roku w Polsce ma nie być świąt Bożego Narodzenia. Pomyślcie tylko, co by było, gdyby nie było świąt Bożego Narodzenia?

Dz. – Gdyby nie było świąt Bożego Narodzenia...........

(byłoby smutno, nie byłoby choinki, ludzie nie dzieliliby się opłatkiem, nie składaliby sobie życzeń świątecznych, nie byłoby bombek, łańcuchów, prezentów pod choinką, nie przedstawialibyśmy jasełek, nie byłoby smażonego karpia itd.)

2. Identyfikowanie, rozpoznawanie i nazywanie liter, sylab.

Nauczycielka odsłania dwie sylwety choinek. Na jednej napisane są litery /s, k, n, c, t, r, l /, na drugiej sylaby /li, ka, no, tu, ry, cu, sa/. Dzieci otrzymują żetony bombek, patrzą jaka jest na nich napisana litera lub sylaba i kładą bombkę we właściwym miejscu na choince.
- odczytywanie wspólnie liter i sylab
- podawanie wyrazów rozpoczynających się wskazaną literą lub sylabą.

3. Przeliczanie, segregowanie i porównywanie liczebności zbiorów. Określanie relacji =, <, > n-lka  Pod choinką można znaleźć różne prezenty np. piłki, kotki, misie.

- policzmy ile jest wszystkich zabawek
- ile jest piłek, itd.
- których zabawek jest najwięcej, których najmniej
- są misie jasne i ciemne, co możecie o nich powiedzieć, itd.

4. Zabawa ruchowa przy piosence  pt. „Mikołaj”

5. Rozwiązywanie zagadek słownych. Pod nasze choinki przygotowałam zagadkowe prezenty. Posłuchajcie.

- Może być mała, albo duża
Czasami oczka swoje zmruża
Najbardziej lubią ją dziewczynki.

- Nie mają kół a zjeżdżają w dół
Po śniegu białym torze wspaniałym.

- Trzy koła i pedały dla sportowców małych

Twoje uwagi i pomysły

Tagi