Świętojańskie sobótki - scenariusz zajęć

Jesteś nauczycielem wychowania przedszkolnego? Przygotowałeś scenariusz zajęć i chcesz podzielić się nim z innymi? Dajemy Ci taką możliwość!
Prezentowane poniżej materiały to Wasze scenariusze zajęć dla dzieci w przedszkolu!
Świętojańskie sobótki - scenariusz zajęć
5.0
1 ocena
Oceń
{

Wśród dorocznych obrzędów dzień św. Jana, a zwłaszcza jego wigilia (23VI) zajmowały szczególne miejsce. Letnie zrównanie dnia z nocą lud uznawał za fakt niecodzienny i przypisywał mu wyjątkowe właściwości magiczne.

Wśród dorocznych obrzędów dzień św. Jana, a zwłaszcza jego wigilia (23VI) zajmowały szczególne miejsce. Letnie zrównanie dnia z nocą lud uznawał za fakt niecodzienny i przypisywał mu wyjątkowe właściwości magiczne.


Po polach, łąkach i lasach staruszki zrywały zioła, a wśród nich dziurawiec- świętojańskie ziele o szczególnej mocy leczniczej. W zagrodach wiejskich gospodynie stroiły chaty gałązkami lyski, liśćmi łopianu i bylicy, aby chronić domowników przed chorobami. Głównym obrzędem w wigilię św. Jana było palenie wieczorem ognisk . W obecności całej wsi zapalano stos i rozpoczynano śpiewy, pląsy , wesołe harce oraz praktyki wróżebne i magiczne. Młodzi chłopcy odpalali od ognisk kije pokryte smołą lub stare miotły, biegali z nimi po łąkach i drogach goniąc się wzajemnie. Wierzono, że ogień, dym, krzyki przepędzą złe moce, a zwłaszcza czarownice.

Gdy ognisko przygasało odważniejsi młodzieńcy skakali przez nie. Uważano, że im wyżej się skoczy, tym lepsze będzie zdrowie i tym większe będzie sprzyjać szczęście. Płomieniom świętojańskim i dymowi przypisywano moc oczyszczającą, zwłaszcza gdy w ogień wrzucono zioła, zerwane w wigilię św. Jana. Zioła te nabierały cudownych i leczniczych właściwości. Stałym elementem sobótek było wyplatanie wianków przez dziewczęta i puszczanie ich na wodę, lub rzucanie na drzewa. Wianki wykonane z dziewięciorga ziół, z zatkniętą świeczką w środku służyły do wróżb. Zejście się dwóch wieńców na wodzie zapowiadało zamążpójście, podobnie jak wyłowienie wianka przez chłopca. Również wówczas, gdy wieniec rzucony przez dziewczynę stojącą tyłem zawisł na gałęzi, miała ona niedługo wyjść za mąż, a chybione rzuty oznaczały lata czekania na narzeczonego.
Wśród ludu śląskiego istniała również silna wiara w skuteczność spełnienia próśb zanoszonych w tym dniu do św. Jana. Należało przed jego podobizną bądź ołtarzem zapalić ofiarną świecę i pomodlić się.

O północy, w tę jedną, jedyną noc w roku, wyruszano w las na poszukiwanie kwiatu paproci. Kto ten kwiat odnalazł, miał mieć dostęp do nieprzebranych skarbów, miał zapewnić sobie szczęśliwe życie. A komu ten kwiat przypadkowo wpadł do buta, miał zostać jasnowidzem i mógł przepowiadać przyszłość. Dlatego do lasu należało iść w dużych butachn bez sznurowadeł. Święty Jan Chrzciciel uważany był za patrona wody. Istniało powszechnie przekonanie, ze dopiero po św. Janie można kąpać się w rzekach bez szkody dla zdrowia. Woda miała uwalniać kąpiącego się od wszelkiego zła i zapewnić mu zdrowie oraz powodzenie w życiu.


SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z EDUKACJI REGIONALNEJ

TEMAT: Świętojańskie wianki

CELE OGÓLNE:

 • kształtowanie wiedzy o śląskich tradycjach i zwyczajach regionalnych
 • zapoznanie ze zwyczajem wicia wianków w noc świętojańską

CELE SZCZEGÓŁOWE:
Dziecko:

 • poznaje tradycje sobótkowe
 • słucha opowieści gościa
 • poznaje zioła za pomocą zmysłu wzroku i smaku
 • wykonuje wianki
 • śpiewa piosenki i tańczy

METODY:

 • słowna
 • oglądowa
 • zadań stawianych dziecku

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

 • Zioła (rumianek, koperek, mięta), suche rośliny, gąbka do kwiatów, świeczki (podgrzewacze), balia wypełniona wodą.

FORMY:

 • zajęcia z całą grupą

PRZYGOTOWANIE DO ZAJĘĆ:
Wcześniejsza wycieczka na łąkę- obserwowanie sianokosów i gromadzenie różnych roślin.

PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1 Przywitanie gościa – pani w stroju ludowym.
2. Rozmowa nawiązująca do dzisiejszego tematu. Recytacja wiersza przez nauczycielkę. Wytłumaczenie niezrozumiałych wyrazów i zwrotów.

Hej, Jana, Jana
Bandziemy chwolić
Co by pozwolił
 sobótka polić.

Zamigocom gwiozdy nad miesionczka kosom,  aż ogiyń wystrzeli, bedom dziołchy tańczyć boso. (pieśń ludowa)

Twoje uwagi i pomysły

Tagi