Symbole i tradycje wielkanocne - znaczenie dla dzieci
Wielkanoc dla dzieci może być naprawdę pięknym i radosnym przeżyciem. Jeśli chcesz, żeby twój maluch pięlegnował to święto wspólnie z tobą, wytłumacz mu znacznie wielkanocnych symboli.
Symbole wielkanocne i ich znaczenie dla dzieci
Wielkanoc oznacza odrodzenie i zmartwychwstanie, dlatego symbolem tego święta jest jajko, które oznacza nowego życia. Dlatego przy wielkanocnym stole dzielimy się właśnie jajkiem podczas śniadania oraz przygotowujemu z niego potrawy, a także malujemy pisanki wielkanocne, które święcimy w wielkanocnym, wiklinowym koszyczku. Wkładamy do niego:
chleb – symbolizuje ciało Chrystusa;
jajko – symbol życia;
baranka – symbolizuje to, że Chrystus odkupił nasze grzechy, a my jesteśmy zaproszeni na ucztę pańską;
zajączka – jest symbolem na nowo rodzącej się przyrody, wiosny i płodności;
wędlinę – symbol dostatku;
ser – jest symbolem przyjaźni między człowiekiem, a siłami przyrody;
przyprawy, np. chrzan – przypomina mękę Pańską, symbolizuje też siłę fizyczną;
sól – chroni przed zepsuciem;
ciasto – symbolizuje posiadane umiejętności i dążenie do doskonałości.
Sprawdź również: Najciekawsze zabawy na Wielkanoc!
Tradycje Wielkanocne
Do najpopularniejszych wielkanocnych tradycji możemy zaliczyć udział w Niedzieli Palmowej oraz święcenie pokarmów w Wielką Sobotę. Jeżeli wybieracie się ze święconką do kościoła i macie dwoje dzieci, liczcie się z tym, że każde z nich będzie chciało nieść ten wielki skarb. Wcześniej ustal w domu kolejność: jedno dziecko niesie udekorowany koszyczek do kościoła, a drugie wraca z nim do domu.
Wielkanocny zajączek to taki wiosenny św. Mikołaj. Warto wprowdzić do waszego domu tradycyjnego zajączka, który przynosi dzieciom prezenty! (Ale tylko tym grzecznym).
W wielkanocny poranek dzieci szukają koszyka albo jajek, które zostawił dla nich zajączek. Już z samym szukaniem jest wiele zabawy – to mogą być na przykład czekoladowe jajka i kurczaczki ukryte w różnych miejscach mieszkania. Spraw, aby prezent nie był trudny do odnalezienia. Zbyt długie poszukiwanie może skończyć się płaczem!
Sprawdź także: Najciekawsze tradycje na Wielkanocne w czasie pandemii koronawirusa