Syn nie pozwala podejść do młodszej siostry

Syn nie pozwala podejść do młodszej siostry
Drukuj Skomentuj

Witam, ostatnio mój syn jest bardzo zazdrosny o swoją młodszą siostrę. Kiedy babcia albo ktoś z rodziny, albo nawet inne dzieci do niej podchodzą, syn odpycha i szczypie innych i nie pozwala podjeść do siostry. Zachowuje się agresywnie. Tłumaczymy mu, że tak nie można, ale to nic nie pomaga. Dodam, że syn ma 4,5 lat, a córka 7 miesięcy. Wcześniej nie było takich problemów, syn bardzo dobrze zaakceptował narodziny siostry (przygotowaliśmy go na to). Co robić? Pozdrawiam, Beata

To, że przez pierwsze 7 miesięcy życia córki syn nie przejawiał zachowań agresywnych względem osób zbliżających się do niej nie oznacza, że zaakceptował jej pojawienie się na świecie – nawet jeżeli Państwo przygotowywaliście go na tę zmianę. Z pewnością dało mu to jakieś poczucie bezpieczeństwa i unaoczniło proces zmiany. Jednak starszemu dziecku trudno sobie rzeczywiście wyobrazić jak to będzie – a najbardziej to, że mama i tata nie będą już aż tak dostępni czasowo.

 

Przez pierwsze pół roku życia dziecko zasadniczo przebywa w jednym miejscu, najczęściej w pozycji leżącej. Potem zaczyna się nauka siadania i chęć widzenia świata z innej perspektywy. Może to właśnie zbiegło się z zachowaniami agresywnymi syna? Zobaczył, że siostra jest teraz bardziej aktywna, być może gaworząca, wydająca więcej dźwięków niż dotychczas i syna frustruje to jak inni podchodzą i zagadują do siostry. Może czuje się jakiś pominięty? Może do niego już bliscy tak nie podchodzą często? Może ma jakieś poczucie bycia ignorowanym?


Co robić? Wspierać, wspierać, wspierać! Ważna dla syna może być potrzeba bycia zauważonym , dostrzeżonym – w codziennych czynnościach („Widzę, że zainteresowałeś się tą ksiażką”, „hmm smakuję Ci ta zupa”, „masz ochotę powiesić ze mną pranie?”), potrzeby bycia branym pod uwagę („co chciałbyś robić dzisiaj?”, „na co masz ochotę na śniadanie?”), a także czas spędzany tylko z nim bez siostry (wyodrębnienie codzienne jakiejś czynności tylko z nim: wyjścia do sklepu spożywczego, poczytanie w trakcie gdy młodsza śpi, itp. Przy czym ważne jest również nazwanie tego – „cieszę się, że możemy tylko we dwójkę iść do sklepu”, „lubię czytać książkę tylko z Tobą”, „cieszę się, że możemy pobyć tylko we dwoje”).

Podobne artykuły

Tagi