Syn nie słucha poleceń

Magda,

Witam, mój syn Kuba ma 3 lat. Jest żywiołowym i pełnym energii dzieckiem. Ostatnio pani z przedszkola zgłaszała mi, że Kuba nie zawsze słucha poleceń - kiedy np. inne dzieci idą do kółeczka, on spaceruje po pokoju albo rozgląda się za czymś innym. Podobnie jest w domu. Czasem bardzo ładnie się bawi, rozmawia ze mną, wykonuje polecenia, a czasem w ogóle na mnie nie patrzy, rozgląda się i zachowuje, jakby mnie nie słyszał. Nawet odwracanie twarzy w moją stronę nie zawsze pomaga, bo nie zawsze patrzy mi w oczy albo wyrywa buzię. Wygląda to tak, jakby nie robił na złość, ale nie umiał skupić uwagi, a czasem zachowuje się normalnie, słucha i patrzy mi w oczy. Czy to może być autyzm? Co robić?

Kasia Skóra
specjalista

 

Chciałaby Pani aby za każdym razem kiedy Pani go o coś prosi syn reagował? Aby w przedszkolu kiedy jest zabawa w kółeczku brał w niej udział?

 

Syn ma 3 lata i nie jest możliwe aby odpowiadał na każde jego zawołanie. Trzylatek nie jest w stanie wykonywać każdego polecenia. Trzylatek nie jest w stanie być skupiony na czymś dłuższą chwilę. To małe dziecko, które z jednej strony wiele juz potrafi, a z drugiej sfera emocjonalna wciąż i wciąż się rozwija. Czasami dziecko może być przeładowane bodźcami z zewnątrz (zabawa, duża ilość dzieci w przedszkolu, późne położenie się spać dzień wcześniej, niedojedzone śniadanko,...) i nie jest w stanie (fizycznie nie ma takich możliwości) aby przyswoić jeszcze to, żeby bawić się w kółeczku z innymi. Warto mieć na to wgląd pamiętając, że dziecko nie robi na złość, jest z natury dobre oraz że dziecko chce współpracować z dorosłym. Nie robi tego ze złej woli.

 

Pani syn jest w nowej sytuacji, w której od miesiąca chodzi do przedszkola. To niesamowicie duża zmiana w życiu dziecka – również wtedy kiedy wcześniej był w żłobku lub pozostawał pod opieką niani.

Skomentuj

Zobacz także:

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!