Szal dla Pani Jesieni - scenariusz zajęć dla grupy dzieci 4 i 5-letnich

TEMAT: Szal dla Pani Jesieni
CELE OGÓLNE:
- Rozwijanie umiejętności uważnego słuchania utworu literackiego,
- Wyrabianie śmiałości w spontanicznym wypowiadaniu się w różnych sytuacjach,
- Rozwijanie spostrzegawczości wzrokowej,
- Utrwalenie umiejętności przeliczania w zakresie ośmiu,
- Tworzenie kompozycji płaskich - naklejanie na kontur drzewa kolorowych listków.
CELE OPERACYJNE (dziecko):
- Uważnie słucha bajki czytanej przez nauczycielkę,
- Odpowiada na pytania N., układa, dodaje i odejmuje liście zgodnie z treścią bajki,
- Przelicza w zakresie ośmiu,
- Potrafi zaprojektować szal dla Pani Jesieni, tworząc kompozycje płaskie poprzez naklejanie kolorowych listków na zaznaczonym konturze,
- Cieszy się efektem swojej pracy.
CZAS TRWANIA: 30 minut.
METODY: czynnościowe, słowne, percepcyjne.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: sylwetka Pani Jesieni, obrazek wiatru, sylwetka: lisa, wróbelka, borsuka, wiewiórki i zajączka, wzór szala z naklejonymi listkami, obrazki z konturem do wykonania szala dla Pani Jesieni, płyta CD z nagraniem piosenki.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
Część wstępna:
Wprowadzenie w tematykę zajęcia poprzez wysłuchanie utworu muzycznego „Jesień” Vivaldiego.
Słychać smutną melodię „Jesień” Vivaldiego.
- Idzie dzisiaj do nas gość. Jak myślicie jest on wesoły, czy smutny? (smutny ponieważ taka jest melodia).
„Wchodzi” Pani Jesień - pokaz sylwety Jesieni.
Część zasadnicza:
Zabawa dydaktyczna "Szal Pani Jesieni".
Nauczycielka przedstawia dzieciom „gościa” - Panią Jesień. Dzieci otrzymują prezenty od Pani Jesieni - kolorowe liście. Każde dziecko otrzymuje kopertę z liśćmi (8 sztuk) i arkusz papieru z naszkicowanym konturem. Nauczycielka opowiada bajkę fragmentami, ilustrując je obrazkami. Dzieci układają, dokładają, ujmują liście zgodnie z treścią utworu oraz przeliczają je po każdej zmianie.
Szal Pani Jesieni
1. Barwne liście wiatr gdzieś niesie.
Pod drzewami chodzi Jesień.
Chodzi Jesień zadumana.
- Już mnie rosy ziębią z rana.
Wkrótce przyjdą chłody, deszcze,
a tu szala nie mam jeszcze.
Wiem, co zrobię! -
Zaraz Jesień nazbierała liści pięć
i z pomysłu swego rada
w równy rządek je układa.
Nauczyciel: Wiecie dlaczego pani Jesień jest smutna? (Boi się nadejścia zimy, gdyż nie ma odpowiedniego ubrania).
Nauczycielka prosi dzieci, by wspólnie z panią Jesienią wykonały szal z liści: weźcie 5 liści i ułóżcie je równo jeden obok drugiego.
Dzieci: układają liście w szeregu na dywaniku. Pokazują na palcach, ile mają liści. Nauczyciel sprawdza poprawność wykonania.
2. Truś zajączek przysiadł w trawie.
Patrzył bystro i ciekawie.
- Szal za krótki - pisnął. - Szkoda!
Muszę jeden listek dodać,
bo wiem przecież doskonale,
że są modne dłuższe szale.
Nauczyciel: Co zrobił zajączek? Ile liści jest w szalu?
Dzieci: dokładają liść, przeliczają, ustalają wynik.
3. Wiewióreczka stroszy kitkę.
Po co kłaść tu liście brzydkie?
O! Ten mi się nie podoba,
tamten zeschły - wyrzuć oba!
Ile teraz ci zostanie?
Licz... ja biegnę na śniadanie!
Dzieci: ujmują dwa liście, przeliczają, pokazują ilość na palcach...
4. Wśród drzew wścibski wiatr się schował,
szybko liście porachował.
- Na szal... Fiiiu!... jest za mało!
Więcej, więcej by się zdało!
- I wnet zawiał porywiście:
- Masz tu jeszcze trzy liście!
Nauczyciel: Co zrobił wiatr?
Dzieci: dodają trzy liście, przeliczają...
5. Poznajecie tu borsuka?
Właśnie pilnie czegoś szuka.
Czego?... Pssst, to tajemnica.
Chyłkiem wyjrzał już z ukrycia,
chwycił jeden listek spory