Szczepionka na grypę dla dziecka

Szczepionka na grypę dla dziecka
Drukuj Skomentuj

W trakcie pandemii koronawirusa, szczepionki na grypę są niezwykle ważne. W związku z tym, szczepienie na grypę znalazło się na liście szczepień zalecanych. Przeczytaj, by dowiedzieć się, czy powinieneś zaszczepić dziecko na grypę.

 

Czy szczepionka na grypę jest refundowana?


Szczepienie nie jest obowiązkowe, więc  nie jest finansowane z budżetu Ministerstwa Zdrowia. Niektóre rodzaje szczepionek są jednak refundowane dla poszczególnych grup.

 

Jakie szczepionki na grypę są dostępne w Polsce?


•    Influvac Tetra – szczepionka inaktywowana III generacji, w postaci zawiesiny do wstrzykiwań domięśniowych lub podskórnych
•    Vaxigrip Tetra – szczepionka inaktywowana II generacji, w postaci zawiesiny do wstrzykiwań domięśniowych lub podskórnych
•    Fluarix Tetra – szczepionka inaktywowana II generacji, w postaci zawiesiny do wstrzykiwań domięśniowych lub podskórnych
•    Fluenz Tetra – szczepionka żywa, do podawania donosowo

 

Kto może otrzymać bezpłatną szczepionkę na grypę?


•    donosową szczepionkę Fluenz Tetra w częściowej refundacji mogą otrzymać dzieci w wieku od trzech do pięciu lat
•    bezpłatną szczepionkę Vaxigrip Tetra mogą otrzymać osoby po 75. roku życia
•    szczepionkę Vaxigrip Tetra w częściowej refundacji mogą otrzymać osoby po 65. roku życia
•    szczepionkę Influavac Tetra w częściowej refundacji mogą otrzymać dorośli w wieku od 18 do 65 lat, zakwalifikowani przez lekarza do grupy zwiększonego ryzyka powikłań pogrypowych

 

Szczepionka na grypę dla dziecka


Szczepionka na grypę zalecana jest dzieciom od 6 miesięcy do 18 lat i powinna zostać podana na początku sezonu grypowego.


Od 6 miesiąca życia do 24. miesiąca życia -  można zastosować wyłącznie szczepionkę inaktywowaną, podawaną domięśniowo – preparaty Fluarix Tetra i Vaxigrip Tetra.


Od  24. miesiąca życia do  18. roku życia - szczepionka inaktywowana Influvac Tetra lub żywa atenuowana szczepionka donosowa Fluenz Tetra.


Niezależnie od preparatu, u dzieci poniżej 9 lat, których wcześniej nie szczepiono na grypę, powinno się podać dwie dawki w odstępie co najmniej  4 tygodni. Dzieciom wcześniej szczepionym, zaleca się tylko jedną dawkę szczepionki.

 

 

Autor: Izabela Nestioruk

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!