Sześciolatek do szkoły?

Sześciolatek do szkoły?
Drukuj Skomentuj

W momencie gdy dziecko kończy sześć lat wielu rodziców staje przed ogromnym dylematem jak pokierować dalszą edukacją malucha. Czy wysłać dziecko do szkoły czy pozostawić w przedszkolu na kolejny rok? Jak rozpoznać czy nasi podopieczni są gotowi aby pójść do szkoły? Psychologowie twierdzą, że w tym wypadku warto zaufać indywidualnej intuicji rodzica.

Rozwój dziecka


Rozwój dziecka to bardzo indywidualna sprawa. W żadnym wypadku nie możemy go przyspieszać gdyż każdy maluch rozwija się w swoim własnym tempie. Jeśli decyzja o pójściu do szkoły zapadnie zbyt szybko i dziecko nie będzie jeszcze na to gotowe zamiast sukcesów będzie odnosić porażki. Może to zaowocować zniechęceniem sześciolatka do szkoły i nauki. Jednak należy pamiętać, że rozwój dziecka w najmłodszych latach następuje błyskawicznie, dlatego też jeśli mamy wątpliwości czy dziecko trzyletnie będzie gotowe pójść do szkoły za trzy lata trzeba mieć na uwadze, że do tego czasu wszystko może się diametralnie zmienić.

 

Edukacja przedszkolna


Edukacja przedszkolna jest bardzo ważnym elementem w życiu każdego dziecka mającym ogromny wpływ na przygotowanie dziecka do nauki w szkole. Proces socjalizacji to znaczenie w prawidłowym rozwoju dziecka, dlatego też tak ważne są kontakty z rówieśnikami, zabawy na placu zabaw czy udział w spotkaniach czy zajęciach zespołowych. Rodzice powinni pamiętać aby zapewnić dziecku już od najmłodszych lat naturalne kontakty z innymi. Jeśli w swoim tempie będziemy wdrażać dziecko w pracę grupową tym maluch szybciej zrozumie, że świat bez mamy czy taty nie jest taki straszny. Dziecko, które uczestniczy w zabawach z innymi dziećmi lub innych zajęciach polegających na pracy w grupie szybciej przystosuje się do sytuacji przebywania bez rodziców. Dzieci boją się tego co nieznane, dlatego też im wcześniej zaczniemy przyzwyczajać naszych podopiecznych do nowego otoczenia i zmian tym łatwiej będzie mu odnaleźć się w szkole.

Zobacz także: Wczesna edukacja dziecka

 

Zajęcia adaptacyjne


Jeśli rodzic nie wie jak przystosować dziecko do nauki w szkole może skorzystać z pomocy odpowiedniej placówki do tego przeznaczonej. Uspołecznianiem dzieci i przygotowywaniem ich do edukacji szkolnej zajmują się między innymi kluby malucha gdzie można uczęszczać na zajęcia adaptacyjne bądź specjalne warsztaty edukacyjne. Warto także skorzystać z oferty dni otwartych w szkole. Możliwość odwiedzenia sal lekcyjnych i zajęć w szkole pozwoli dziecku oswoić się z nowych otoczeniem i poznać panującą tam atmosferę. Niezastąpione są również spotkania z psychologiem, który pomoże ocenić dojrzałość szkolną dziecka podczas indywidualnych konsultacji. Co więcej rozmowa z wychowawcą zerówki bądź psychologiem szkolnym do dobry pomysł na upewnienie się co do słuszności podjętej decyzji.

W obliczu różnych sytuacji życiowych dziecka bardzo pomocne okazują się bajki terapeutyczne dla dzieci. Przeczytaj: Bajki terapeutyczne dla dzieci

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!

Tagi