Sześciolatki do szkoły rok później

Sześciolatki do szkoły rok później
Drukuj Skomentuj

Jak podaje "Rzeczpospolita", po wyborach Ministerstwo Edukacji Narodowej ma przedstawić nowemu parlamentowi propozycję przedłużenia wprowadzania obowiązku szkolnego dla dzieci sześcioletnich. Dzięki temu samorządy będą miały więcej czasu na przystosowanie szkół do przyjęcia nowych uczniów.

Podczas debaty zorganizowanej przez Związek Nauczycielstwa Polskiego, przedstawiciele polskich partii politycznych starali się odpowiedzieć na pytanie, czy sześciolatki powinny iść do szkoły już w 2012 roku. Wszyscy są zgodni, że po wyborach należy na nowo tę kwestię przedyskutować. Obecny rok szkolny miał być ostatnim, kiedy to rodzice mogli zdecydować, czy ich dziecko rozpocznie swoją przygodę z edukacją.

 

Jeżeli nie wiesz czy twoje sześcioletnie dziecko powinno iść do szkoły, zobacz: Wczesna edukacja dziecka


Również premier Donald Tusk poruszył temat obniżenia wieku szkolnego. Stwierdził, że należy przedłużyć termin wprowadzania reformy szkolnej jeszcze o rok. Jednak o takiej zmianie musi zdecydować Sejm, ponieważ data jest zapisana w ustawie, która została już przyjęta przez posłów tej kadencji. Ministerstwo Edukacji Narodowej już zapowiada, że poprze ten pomysł przedstawiając po wyborach nowemu Sejmowi propozycję zmiany przepisów. Mimo że większość szkół jest przygotowanych na przyjęcie nowych uczniów, są jednak placówki nie gotowe na tę zmianę. Dzięki przedłużeniu okresu, w którym rodzice decydują o tym czy sześciolatki powinny iść do szkoły, samorządy dostaną więcej czasu na przystosowanie placówek do potrzeb dzieci.

 

Przy okazji debaty posłowie poruszyli również inne problemy, które pojawiają się podczas wdrażania reformy. Jako że w tym samym czasie w szkole pojawi się podwójny rocznik pierwszoklasistów, PiS proponuje by obniżanie wieku szkolnego rozłożyć do 2020 roku. Najbliższe tygodnie pokażą jak te kwestie zostaną rozwiązane.

 

Źródło: www.rp.pl

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!

Tagi