Szkoły nieprzygotowane na sześciolatki w pierwszej klasie?

Szkoły nieprzygotowane na sześciolatki w pierwszej klasie?
Drukuj Skomentuj

Dziennik "Rzeczpospolita" przedstawia alarmujące dane dotyczące stanu przygotowania szkół na przyjęcie sześciolatków! Według tych informacji na obniżenie wieku szkolnego dzieci jest gotowa tylko co piąta placówka.

Informacje "Rzeczpospolitej" potwierdza także Fundacja "Rodzice Szkole". Opierając się między innymi na danych z Ministerstwa Edukacji Narodowej, samorządów gminnych, jak również na wypowiedziach nauczycieli i rodziców, stwierdza, iż wiele szkół publicznych może nie być gotowych na sześciolatki w pierwszej klasie.

Wypunktowane zostały też słabe strony systemu. Zaliczono do nich przede wszystkim brak lub nieprzystosowanie pomieszczeń szkolnych do możliwości psychosomatycznych i fizycznych dzieci sześcioletnich oraz zlekceważenie różnic w rozwoju psychofizycznym sześcio i siedmiolatków.

Krytykowany jest także brak przygotowania rodziców do wcześniejszego posłania pociech do szkół. Można było temu zapobiec poprzez kampanie informacyjne jasno ukazujące korzyści obniżenia wieku szkolnego. Fundacja wskazuje również fakt, że nauczyciele nauczania początkowego, którzy są przygotowani do edukowania siedmiolatka, mogą nie poradzić sobie tak dobrze z sześciolatkiem. Wnioski te zostały potwierdzone zarówno przez nauczycieli metodyków, jak i praktyków.

Fundacja alarmuje, że podobny stan rzeczy nie zmieni się szybko i w następnym roku placówki nadal nie będę przygotowane na przyjęcie sześciolatków do szkół.

Źródło: www.rp.pl

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!

Tagi