Szukamy jesieni w lesie - scenariusz zajęć z obszaru edukacji plastycznej

Jesteś nauczycielem wychowania przedszkolnego? Przygotowałeś scenariusz zajęć i chcesz podzielić się nim z innymi? Dajemy Ci taką możliwość!
Prezentowane poniżej materiały to Wasze scenariusze zajęć dla dzieci w przedszkolu!
Szukamy jesieni w lesie - scenariusz zajęć z obszaru edukacji plastycznej
1.7
3 oceny
Oceń
{

Tematy dnia: LECĄ LIŚCIE Z DRZEWA.
BAWIMY SIĘ W POMARAŃCZOWE.
JESIENNY KOLOROWY LAS.

Tematy dnia: LECĄ LIŚCIE Z DRZEWA.
BAWIMY SIĘ W POMARAŃCZOWE.
JESIENNY KOLOROWY LAS.


Cele ogólne:

  • Tworzenie sytuacji sprzyjających przeżywaniu piękna i bogactwa przyrody jesienią;
  • Stwarzanie sytuacji umożliwiających wzbogacanie doświadczeń plastycznych, rozwijanie wyobraźni i twórczej inwencji dzieci.
  • Wyjaśnianie zaobserwowanych zjawisk, bogacenie słownictwa.

Metody pracy:

  • Metody oparte na: słowie, bezpośrednim spostrzeganiu, działaniu, przeżywaniu.
  • Formy pracy: zbiorowa, zespołowa jednolita, indywidualna jednolita i zróżnicowana.

Zajęcia poprzedza wycieczka do pobliskiego LASKU ZŁOTORYJSKIEGO. Dzieci obserwują jesienny las – wygląd drzew, kolory liści, trawy (wykorzystują lupy i „lunetki” – rolki po papierze toaletowym). Dowiadują się dlaczego liście zmieniają kolor i opadają. Nazywają drzewa i ich owoce. Słuchają w ciszy ich szumu. Do przedszkola przynoszą różnobarwne liście, żołędzie, kasztany, orzechy, szyszki, jarzębinę i ciekawe korzenie

Temat dnia: LECĄ LIŚCIE Z DRZEWA
Cele szczegółowe – dziecko:

  • poda rozwiązanie zagadki
  • wykaże się znajomością nazw drzew: kasztanowiec, klon, dąb
  • rozpozna liście pochodzące z tych drzew
  • określi barwę, kształt, wielkość liści
  • będzie się poruszać zgodnie ze słyszaną muzyką, zareaguje ruchem na przerwę w muzyce
  • samo wybierze technikę do wykonania pracy plastycznej
  • wykorzysta tworzywo przyrodnicze jako materiał plastyczny
  • pozna nową technikę plastyczną – odbijanie liści przez „przecieranie”
  • skupi uwagę na zadaniach, doprowadzi je do końca
  • wypowie się na temat pracy swojej i kolegów.

Środki wspomagające działanie: szary papier, liście przyniesione z wycieczki, kaseta z nagraną muzyką do tańca, wazoniki, czarny, biały i kolorowy papier rysunkowy, farby plakatowe, pędzle, kubeczki,  ściereczki, kredki woskowe, zszywacz.
Przebieg zajęć:
1. dzieci siedzą w kole, na środku leżą (przykryte szarym papierem) przyniesione z lasu liście. Co to jest? – rozwiązanie zagadki LIŚCIE (spadają z drzewa żółte, rude i czerwone, wiatr je niesie wysoko w tę i tamtą stronę).
2. słuchają wiersza L. Krzemienieckiej „Bukieciki” i wypowiadają się na jego temat:
Posypały się listeczki dookoła,
to już jesień te listeczki
z wiatrem woła:
- opadnijcie moje złote i czerwone,
jestem jesień, przyszłam tutaj w waszą stronę.
Lecą listki, lecą z klonu i z kasztana
będą z listków bukieciki złote dla nas

3. „Jesienne liście” – klasyfikacja materiału przyrodniczego. Dzieci mają za zadanie posegregować liście, które pomieszał jesienny wiatr (nazywanie drzew z których pochodzą, określanie kształtów, barwy i wielkości). Z posegregowanych liści układają bukiety i wkładają je do wazoników.
4. zabawa ruchowa z ćwiczeniami oddechowymi „Tańczące liście”. Dzieci otrzymują po jednym liściu, kładą go na dłoni i tańczą z nim w rytm słyszanej muzyki. Na przerwę w muzyce dmuchają na swoje liście.
5. działalność plastyczna dzieci
Wykorzystanie liści do wykonania prac plastycznych. Wybór techniki należy do dzieci.

  • technika stemplowania liśćmi – odbijanie pomalowanych farbą plakatową liści na czarnym tle
  • odbijanie liści na kartce techniką „przecierania” (liść leży pod kartką siateczką naczyń do góry; boczną powierzchnią kredki przesuwamy energicznie po kartce, aby powstało odbicie faktury liścia; na krawędziach i na ogonku liścia przyciskamy mocniej, aby uwidocznić cały jego kształt).

6. porządkowanie sali, wypowiedzi dzieci na temat prac swoich i kolegów; zszycie prac i utworzenie albumów; umieszczenie albumów jako pamiątek z lasu w KĄCIKU PRZYRODY.

Temat dnia: BAWIMY SIĘ W POMARAŃCZOWE

Twoje uwagi i pomysły

Tagi