Wiadomości związane z hasłem "agresja u dzieci"

 • Dziecko bije się po głowie. Jak reagować?

  Dziecko bije się po głowie. Jak reagować?

  Twoje dziecko bije się po głowie? Uderza o szczebelki łóżeczka albo o ścianę? Choć takie zachowania u rodziców mogą wywoływać przerażenie, w wielu przypadkach jest to naturalny etap rozwojowy dzieci. Przeczytaj, dlaczego dziecko bije się po głowie oraz jak reagować w takich sytuacjach.
 • Kiedy dziecko bije inne dzieci. Sposoby na opanowanie agresji

  Kiedy dziecko bije inne dzieci. Sposoby na opanowanie agresji

  Popychanie, drapanie, gryzienie - widzisz, jak Twoje dziecko bije inne dzieci? Takie zachowanie często pojawia się u dzieci w wieku przedszkolnym. Nie znaczy to jednak, że można je ignorować. Dlaczego dziecko bije inne dzieci? I jakie są sposoby na opanowanie jego agresji? Przeczytaj w artykule.
 • Agresywne dziecko - jak reagować na napady złości?

  Agresywne dziecko - jak reagować na napady złości?

  Twój maluch bije inne dzieci, reaguje złością i krzykiem na Twoje nakazy? A może używa wulgarnych słów albo uderza samego siebie? Agresja u dzieci jest częstym zjawiskiem. Niestety, oduczenie dzieci agresywnych zachowań może zająć sporo czasu. Nie wiesz, jak reagować na napady złości u przedszkolaka? Podpowiadamy co robić, gdy dziecko jest agresywne.
 • Skąd się bierze agresja u dzieci

  Skąd się bierze agresja u dzieci

  Internet, media, kultura i otaczająca nas rzeczywistość są wymieniane jako jedne z najistotniejszych źródeł agresji u dzieci i młodzieży. Już nawet przedszkolaki mogą stykać się z pełnymi przemocy treściami, kształtującymi niepożądane zachowania. Jak można sobie z tym poradzić?
 • Agresja u dzieci - referat dla rodziców

  Agresja u dzieci - referat dla rodziców

  Agresja to coraz bardziej aktualny temat zasygnalizowany zarówno przez pedagogów, psychologów, opinię publiczną i widoczny również w środkach masowego przekazu. Obserwujemy ostatnio nasilanie się zjawiska agresji już wśród małych dzieci. Problem ten nurtuje również zaniepokojonych rodziców.
 • Przedszkolak przed telewizorem a agresja

  Przedszkolak przed telewizorem a agresja

  W łazience, w oczekiwaniu na swoją kolej do załatwienia potrzeb fizjologicznych Jaś nagle zaczyna krzyczeć, kopać, wymachiwać rękami naśladując bohaterów filmów (niekoniecznie przeznaczonych dla dzieci) i bajek. Na ingerencję za strony nauczyciela reaguje nieudawanym zdziwieniem i mówi, że „tak było w bajce,” którą wczoraj oglądał. Niestety, Jaś nie jest odosobnionym wyjątkiem. Coraz więcej dzieci zachowuje się w podobny sposób i uważa to za coś fajnego, dobrego i wartego naśladowania.
 • Czy w przedszkolu istnieje agresja?

  Czy w przedszkolu istnieje agresja?

  Co oznacza pojęcie „agresja w przedszkolu”? To nic innego jak: kłótnie, sprzeczki, przezwiska, obraźliwe słowa, ciąganie za włosy, prowokacja, popychanie, bicie, szczypanie, gryzienie, kopanie, zabieranie, niszczenie, wyśmiewanie, drwienie, dokuczanie. Agresja to również brak przyzwolenia na przyłączenie się do zabawy, wykluczenie kogoś z rozmowy, zabawy, zemsta, groźba, dręczenie, onieśmielanie.
 • Wpływ telewizji na wzrost agresywności u dzieci

  Wpływ telewizji na wzrost agresywności u dzieci

  Telewizja jest obecnie najpopularniejszym środkiem masowego przekazu. Łatwość odbioru przekazywanych treści, możliwość korzystania z telewizora w domu spowodowały zejście innych mass mediów na dalszy plan (kino, książki, radio, czasopisma). Dlatego coraz większa liczba osób poddawana jest telewizyjnej presji.
 • Jak postępować z dzieckiem agresywnym

  Jak postępować z dzieckiem agresywnym

  Agresywność – postawa wrogości przejawiana w odniesieniu do osób, z którymi dziecko nawiązuje kontakty społeczne w domu, szkole lub grupie rówieśniczej.
 • Wartość gier i zabaw dydaktycznych w życiu społecznym dziecka

  Wartość gier i zabaw dydaktycznych w życiu społecznym dziecka

  Rozwój człowieka nie dotrzymuje już kroku szybkości przeobrażeń cywilizacji, przyśpieszenia rytmu życia i przemian w środowisku. Wśród dzieci obserwujemy duży wzrost agresywności. Trzeba usuwać niektóre nawyki i przyzwyczajenia agresywne lub przynajmniej je wyciszać. W świecie ciągłych przemian zachodzących we wszystkich sferach życia, zachowań agresywnych nie da się uniknąć. W takiej sytuacji należy nauczyć dziecko godzenia się z porażką, która jest najczęstszą przyczyną agresji.
 • Agresja dziecka w wieku przedszkolnym

  Agresja dziecka w wieku przedszkolnym

  Wśród wielu problemów skłaniających do refleksji nad kształtem życia współczesnego człowieka na szczególną uwagę zasługuje jakość międzyludzkich relacji. Coraz większy niepokój budzi przemoc i okrucieństwo, rosnąca liczba przestępstw, brutalność, działań skierowanych przeciwko drugiemu człowiekowi.
 • Agresja w wieku przedszkolnym

  Agresja w wieku przedszkolnym

  Zdefiniowanie pojęcia agresja jest trudne. Obok pojęcia „agresja” używa się czasem terminów: wrogość, wojowniczość, destrukcyjność. Terminy te określają tendencje czy też skłonność do zachowania czynnego lub werbalnego.
 • Oblicze agresji i zachowań agresywnych

  Oblicze agresji i zachowań agresywnych

  Obecnie obserwowane zachowania agresywne są przedmiotem badań , obserwacji i analiz specjalistów wielu dziedzin naukowych i wielu sfer życia społecznego. Interesują się tym zjawiskiem psychologowie, biologowie, socjologowie, pedagodzy i farmakologowie, a także prawnicy, lekarze, wychowawcy i organizatorzy życia społecznego. I jest to zrozumiałe, wszyscy oni bowiem spotykają się w swojej działalności naukowej lub praktycznej z przejawami zachowań agresywnych i ich skutkami.