Wiadomości związane z hasłem "dziecko boi się ciemności"

 • Jak NIE reagować, kiedy dziecko się boi

  Jak NIE reagować, kiedy dziecko się boi

  Dzieci reagują na pewne sytuacje strachem - często, zdaniem dorosłych, nieuzasadnionym. Z jednej strony rodzice nie chcą, by ich malec wyrósł na lękliwą osobę, bagatelizują więc sprawę. Z drugiej, niektóre reakcje mogą spowodować u dziecka obniżenie zaufania do mamy i taty. Jak więc nie reagować na strach dziecka? Przecież nie ma czego się bać , A twoja siostra jest taka odważna... Poniżej przedstawiamy, czego NIE mówić do dziecka, które się boi.
 • Dziecko boi się ciemności - co robić?

  Dziecko boi się ciemności - co robić?

  Twoje dziecko boi się ciemności, a Ty nie wiesz, co robić? Nie martw się - jest to zjawisko naturalne u kilkulatków. Pojawia się na ogół w wieku 3-4 lat i mija w miarę rozwoju dziecka (na ogół zanika po 6 roku życia). Strach przed ciemnością wiąże się z rozwojem psychiki i wyobraźni oraz integracją wrażeń zmysłowych. Najważniejsze w tym okresie czasu jest okazanie dziecku zrozumienia i akceptacji jego uczuć.
 • brak_foto

  Strach przed ciemnością

  Jestem tatą pięcioletniej Patrycji. Pati to bardzo grzeczne i radosne dziecko, poza jednym wyjątkiem. Kiedy gaśnie światło zaczyna płakać i histeryzować, bardzo trudno ją potem uspokoić. Rozumiem, że niektóre dzieci czują strach przed ciemnością, ale chyba nie w takim stopniu. Wiem, że nikt z moich znajomych nie ma podobnych problemów ze swoimi dziećmi. Patrycja do tej pory zasypia z lampką i nie można jej przekonać, że nic złego się nie stanie jak ją wyłączymy. Razem z żona pilnujemy, żeby nie oglądała nic niewłaściwego, filmów z przemocą itp. Czytamy jej tylko bajki i już nie wiem co może być źródłem jej lęków. Czy powinniśmy pójść do psychologa?