Wiadomości związane z hasłem "dziecko w rodzinie"

 • Jak (i czy) wyznaczać dziecku granice?

  Jak (i czy) wyznaczać dziecku granice?

  Czy dziecko powinno mieć wyznaczone granice? Z jednej strony oczywiste wydaje się, że bez granic i zasad, dziecko wyrośnie na osobę egoistyczną, a do tego niesamodzielną i nieodpowiedzialną. Z drugiej strony, zakazy i nakazy mogą naruszać jego prawo do wyboru, rozwoju. Czy powinno się więc wyznaczać dziecku granice? Jak to robić, by okazywać dziecku szacunek i akceptację? Podpowiadamy w artykule.
 • Jak motywować dziecko? 6 sposobów na małego lenia

  Jak motywować dziecko? 6 sposobów na małego lenia

  Masz "małego lenia" w domu? Zamiast grać na dworze, wpatruje się w ekran telewizora albo smartfona. Nie chce sprzątać po zabawie. Na zajęciach w przedszkolu odmawia wykonywania zadań. Nie daje się namówić na spacer ani rower… Nie masz pomysłu, jak motywować dziecko do działania? Przedstawiamy 6 sposobów na małego lenia!
 • Budowanie relacji w rodzinie: jakość czasu a nie ilość

  Budowanie relacji w rodzinie: jakość czasu a nie ilość

  Czy w natłoku obowiązków, wydarzeń, zajęć da się budować pozytywną i pełną miłości relację z dzieckiem, partnerem/partnerką? Zapraszamy do przemyśleń, jakie spędzanie czasu z rodziną sprzyja budowaniu więzi i zacieśnianiu relacji.
 • Rodzina - pierwsze środowisko kształtujące nawyki prozdrowotne

  Rodzina - pierwsze środowisko kształtujące nawyki prozdrowotne

  Środowiskiem rozwoju dziecka jest rodzina, w której przychodzi ono na świat. To ona przyczynia się do stawania się odrębną osobą. W niej również uczymy się pierwszych wzorców zachowań społecznych. Rodzina z jednej strony zapewnia zaspokojenie psychospołecznych potrzeb jednostki, z drugiej zaś umożliwia przystosowanie do społeczeństwa, jak również przenoszenie na kolejne pokolenia norm i wartości przyjętych w danej kulturze.
 • Rola rodziny w życiu dzieci i młodzieży

  Rola rodziny w życiu dzieci i młodzieży

  Rodzina jest „grupą złożoną z osób połączonych stosunkiem małżeństwa i stosunkiem rodzice-dzieci. Członkowie rodziny żyją zazwyczaj pod jednym dachem i tworzą jedno gospodarstwo domowe, które może obejmować dwa, lub często obejmuje trzy pokolenia” [Szczepański 1970, s.149].