Wiadomości związane z hasłem "edukacja ekologiczna dzieci"

  • Wychowanie w poszanowaniu natury. Edukacja ekologiczna w przedszkolu

    Wychowanie w poszanowaniu natury. Edukacja ekologiczna w przedszkolu

    U dzieci należy kształcić zachowania proekologiczne - uczyć ich, że natura to dar, który niestety ludzie niszczą. Dlatego wychowanie w poszanowaniu natury powinno polegać nie tylko na dostarczaniu wiedzy na temat środowiska naturalnego, ale też odpowiedniego obchodzenia się z przyrodą. Podpowiadamy, jak prowadzić edukację ekologiczną w przedszkolu. W artykule zawarliśmy: jakie są podstawy edukacji ekologicznej w przedszkolu, pomysły na zajęcia oraz tematy warsztatów ekologicznych.
  • Dobra praktyka, czyli jak pomóc przedszkolakowi poznać i pokochać przyrodę

    Dobra praktyka, czyli jak pomóc przedszkolakowi poznać i pokochać przyrodę

    Jednym z celów wychowania przedszkolnego jest wspomaganie i ukierunkowanie dziecka w relacjach ze środowiskiem przyrodniczym. W tym zakresie tradycyjne metody nauczania często okazują się mało atrakcyjne dla dzieci w wieku przedszkolnym. Przybliżając przedszkolakom wartość naturalnego otoczenia warto więc sięgać po rozwiązania, które aktywizują różne sfery rozwoju i aktywności. W tej sytuacji nieocenione okazuje się korzystanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Na Zadania Z Zakresu Edukacji Ekologicznej1. Przy realizacji projektów ekologicznych w naturalny sposób następuje wdrażanie aktywacyjnych metod nauczania.
  • Wypalanie traw - co na to przyroda?

    Wypalanie traw - co na to przyroda?

    Każdego roku, wiosną, zauważamy smugi dymu nad łąkami, wiemy co one oznaczają. Przechodząc później obok tego miejsca zauważamy czerń wypalonych traw, popiół, spalone resztki, które rozwiewa wiatr. Wszyscy wiemy, jakie straszne skutki przynosi pożar – spalone domy, mienie, ofiary wśród zwierząt domowych, nierzadko ludzi, olbrzymie straty materialne.
  • Elektrośmieci

    Elektrośmieci

    Po udziale w akcji Sprzątania Świata dzieci 6-letnie i 5-letnie z Przedszkola nr 12 w Koszalinie wyruszyły na wycieczkę do Galerii Kosmos, gdzie miały okazję oglądać wystawę „Dwa Światy Elektrośmieci”.
  • Ekologia w naszym przedszkolu

    Ekologia w naszym przedszkolu

    (...)Aby ułatwić naszym dzieciom dostęp do dość trudnych haseł zw. z ekologią, zabieramy je na regionalne konkursy ekologiczne organizowane przez inne przedszkola, gdzie poprzez zabawę i współzawodnictwo przyswajają sobie wiele pojęć i uczą się żyć ekologicznie. Dzieci również biorą udział w wielu ogólnopolskich konkursach plastycznych o tematyce przyrodniczej i ekologicznej organizowanych przez inne przedszkola oraz nadleśnictwa. Udział w konkursach jest poprzedzony szeregiem zajęć w przedszkolu. Możemy się pochwalić zajęciem wysokich miejsc, a to jest najlepszym dowodem na to, że nasze dzieci są zainteresowane tym tematem.
  • Dzień Ziemi w przedszkolu

    Dzień Ziemi w przedszkolu

    Świat dookoła nas bardzo się zmienia. Coraz mniej jest uroczych miejsc i zielonych placów nie dotkniętych niszczycielską działalnością człowieka. Żeby chronić przyrodę trzeba nie tylko o tym mówić, ale zacząć też i działać. Aby zmienić nastawienie człowieka do środowiska trzeba zacząć już od najmłodszych dzieci. Bowiem prawdziwe jest ludowe porzekadło:  „Czego Jaś się nie nauczy, tego Jan nie będzie umiał.”
  • Zbierajmy zużyte baterie i chrońmy środowisko!

    Zbierajmy zużyte baterie i chrońmy środowisko!

    Szybki postęp cywilizacyjny stwarza nam możliwość korzystania z wielu produktów, o których 15-20 lat temu mogliśmy jedynie pomarzyć. Równocześnie możemy korzystać z wielu różnorakich urządzeń, wypełniających za nas wiele czynności. Decydujemy się na korzystanie z nich, ponieważ ich funkcjonowanie zapewnia nam wygodę, komfort, oszczędność czasu itp. Każde z nich potrzebuje oczywiście energii do działania, ale wystarczy przecież włożyć wtyczkę do gniazdka lub wymienić baterię. Właśnie, wymienić baterię no i działa już nam to, co akurat przestało. A co z baterią? No... wyrzucamy do kosza, jest przecież taka mała, prawie niezauważalna w koszu. Trafi na wysypisko i... właśnie, co dalej?
  • Praktyczne oddziaływania na świadomość zdrowotną i ekologiczną dzieci

    Praktyczne oddziaływania na świadomość zdrowotną i ekologiczną dzieci

    W dobie postępu cywilizacyjnego, nagłego rozwoju nauki, techniki, życie nasze nabrało niezwykłego tempa, spędzamy czas głównie na pracy zawodowej, w pośpiechu i stresie. Zapominamy o tym, że organizm nasz dopomina się chwil wytchnienia, relaksu, spokoju, właściwego odżywiania. Zapominamy o wadze  tych czynników a to skutkuje słabą kondycją zdrowotną, ciągłym wyczerpaniem i rozdrażnieniem, brakuje nam cierpliwości, trudno skoncentrować uwagę.
  • Dobre uczynki dla przyrody- udział w akcji „Ekołowca- Inwazja"

    Dobre uczynki dla przyrody- udział w akcji „Ekołowca- Inwazja"

    W dobie gwałtownych zmian i szybkiego rozwoju cywilizacyjnego coraz większego znaczenia nabierają pojęcia „ekologia”, „edukacja ekologiczna” i „ochrona środowiska”. Człowiek powinien zdawać sobie sprawę z tego, że nie ma moralnego prawa do niszczenia przyrody, jest przecież jej częścią. Edukacje ekologiczną należy rozpocząć już od najmłodszych lat. Dzieci mogą być pełnoprawnymi partnerami dorosłych w walce o ochronę środowiska. Są one bowiem lepszymi obserwatorami wszystkiego co się wokół nich dzieje.
  • Organizacja obchodów

    Organizacja obchodów "Dni Ziemi"

    Scenariusz obchodów Światowego Dnia Ziemi, który przypada na 22 kwietnia   Dzięki temu scenariuszowi dzieci poznają ważne zagadnienia związane z powietrzem woda i glebą