Wiadomości związane z hasłem "emocje u dzieci"

 • Jak regulować emocje: 8 zabaw dla grupy przedszkolnej

  Jak regulować emocje: 8 zabaw dla grupy przedszkolnej

  Ile znasz osób dorosłych, którzy bywają przytłoczeni emocjami? A przecież są to osoby dojrzałe, z których większość przynajmniej umie nazwać te uczucia (nawet, jeśli nie zawsze potrafią sobie z nimi poradzić). Każdy powinien się uczyć, jak regulować emocje. Przedszkolak jest jednak w gorszej sytuacji: często targają nim uczucia, których nie rozumie i nie potrafi nazwać, a co dopiero odpowiednio na nie zareagować. Dlatego nauka o emocjach jest bardzo ważna. Na zajęciach w przedszkolu wypróbuj 8 zabaw dla grupy dzieci.
 • Dziecięce emocje podczas wakacji

  Dziecięce emocje podczas wakacji

  Lipiec i sierpień to miesiące, w których rytm i sposób funkcjonowania naszej rodziny nieco się zmienia. Przedszkola i żłobki mają wówczas swoje przerwy wakacyjne, a więc opieka nad maluchami spada w głównej mierze na nas, rodziców. Z czym to się wiąże? Często po prostu z przebywaniem z dzieckiem 24 godziny na dobę. Doświadczamy wtedy wielu różnych sytuacji, których nie mieliśmy okazji przeżyć wtedy, kiedy nasze dziecko przez kilka godzin dziennie przebywało w placówce opiekuńczo-wychowawczej. Widzimy ile razy dziennie nasze dziecko się złości, ile razy dziennie płacze, ile razy dziennie odmawia współpracy. To są wszystko bardzo naturalne i rozwojowe momenty, jednak na co dzień, dużą część z nich biorą na siebie nauczyciele przedszkolni. My widzimy jedynie fragmenty, rano i wieczorem. Ogromnym zatem wyzwaniem jest stawienie czoła tym trudnym dziecięcym emocjom w takiej intensywności i częstotliwości.
 • Słowa, które ranią

  Słowa, które ranią

  Nie od dziś wiadomo, że słowa mogą ranić mocniej niż klapsy, a ból psychiczny jest trudniejszy do zniesienia niż ten fizyczny. Pamiętajmy więc, iż żartowanie z dziecka, krytykowanie, wątpienie w jego możliwości, podważanie zdolności, brak pochwał czy unikanie wspólnego spędzania czasu są zachowaniami, mogącymi nosić znamiona emocjonalnego krzywdzenia!
 • brak_foto

  Emocje czterolatka

  Nasza córeczka niedawno skończyła 4 latka. Ostatnio zauważyliśmy u niej problem z radzeniem sobie z emocjami. Widzimy, że aż za bardzo zależy jej na dobrej opinii, ciągle się dopytuje czy jest grzeczna, czy ładnie rysuje itp. Kiedy zwróciliśmy małej uwagę na złe zachowanie to się rozpłakała! Zaznaczamy, że zrobiliśmy to delikatnie bez krzyków czy uszczypliwych uwag. Kasia poszła w kąt pokoju, zaczęła płakać i mówić, że nikt jej nie lubi. Sama też zaczęła dziwnie reagować na nasze polecenia. Kiedy mówimy żeby się ubrała czy przyszła na kolację zawsze krzyczy: nie lubię cię! Poza tym kiedy zaczęliśmy uczyć samodzielności typu jedzenie czy zawiązywanie butów, córka każde zwrócenie uwagi odbierała jako atak na swoją osobę. Przez jakiś czas nawet unikała swojego taty, bo powiedział, że dzieci, które nie chcą same jeść są przepisywane do młodszej grupy w przedszkolu. Jak mamy postępować z Kasią, żeby nie dochodziło do takich sytuacji? Bo teraz cokolwiek byśmy nie zrobili, to i tak jest dramat