Wiadomości związane z hasłem "jak wspomagać rozwój dziecka"

 • Jak nauczyć dziecko akceptować swój wygląd?

  Jak nauczyć dziecko akceptować swój wygląd?

  Współczesny wizerunek kreowany w mediach zniekształca nasz obraz własnego ciała. Bardzo silnie oddziaływuje on na to, jak rozumiemy ideały atrakcyjności i jakich cech fizycznych najbardziej pożądamy. Oczywiście, media nie są jedynym czynnikiem kształtującym wizerunek swojego ciała. Co ciekawe, już doświadczenia małego dziecka mają wpływ na jego późniejsze postrzegania siebie - również na to, czy będzie akceptować swój wygląd lub czy będzie mieć zaburzenia odżywiania.
 • brak_foto

  Jak pracować z dzieckiem?

  Witam, jestem mamą trzyletniej dziewczynki, która z przyczyn ode mnie niezależnych nie może iść w tym roku do przedszkola. Ja obecnie nie pracuję i w związku z tym chciałabym prosić o radę jak pracować z dzieckiem w domu, tak aby ten rok nie był dla niej stracony. Czy są jakieś materiały do pracy z dzieckiem w domu? Byłabym wdzięczna za pomoc.
 • Dlaczego trzeba rozwijać sprawność ruchową dziecka

  Dlaczego trzeba rozwijać sprawność ruchową dziecka

  Wiek przedszkolny to najlepszy okres na rozwijanie sprawności ruchowej i umiejętności opanowania własnego ciała. U młodszych i starszych przedszkolaków obserwuje się wielką potrzebę ruchu i mówi się o nadruchliwości, a także o konieczności zaspokajania głodu ruchu.
 • Fit, czyli kultura fizyczna u przedszkolaka

  Fit, czyli kultura fizyczna u przedszkolaka

  Fit , to nie tylko styl życia, który sprowadza się do dbania o sylwetkę i właściwą dietę. Warto też zastanowić się nad psychologicznymi aspektami aktywności fizycznej w codzienności przedszkolaków i ich rodziców.
 • Nowoczesna edukacja z Akademią Umysłu® Junior EDU

  Nowoczesna edukacja z Akademią Umysłu® Junior EDU

  Akademia Umysłu® Junior EDU to nowoczesny pakiet przeznaczony do prowadzenia zajęć ukierunkowanych na rozwój pamięci oraz koncentracji uwagi. Użytkownicy znajdą tu multimedialne gry edukacyjne wraz ze szczegółowymi scenariuszami zajęć, które zostały opracowane przez metodyków i psychologów dziecięcych.
 • brak_foto

  Problemy z 4 latkiem

  Mam ogromny problem z moim 4 latkiem. Do tej pory wszystko było ok, ale od jakichś 2 miesięcy widzę, że strasznie się zmienił. Wydaje mi się, że nawet cofnął w rozwoju. Widać to już na przykładzie jedzenia - wcześniej jadł dużo ulubionych rzeczy i próbował nowych, ale teraz jedzenie trzeba w niego wmuszać. Zawsze też garnął się do poznawania nowych rzeczy, czytania pisania, rysowania, lubił też budować z klocków, a teraz siedzi tylko przed telewizorem i narzeka, że się nudzi. Jak mu próbuję coś podsunąć, to reaguje niemal agresywnie. A jak się czymś już zajmie, to szybko traci cierpliwość. Dochodzi do tego okropne zachowanie - płacze, krzyki i awantury nawet przy obcych, np. kiedy jesteśmy w sklepie. Dzieje się tak zupełnie bez powodu. Zrozumiałabym to, jeślibym odmawiała kupienia czegoś, ale on krzyczy raczej dla zasady niż z jakiegoś konkretnego powodu. Dodam jeszcze, że widzę też niepokojące objawy, jak na przykład kiepski sen. Synek chodzi spać przed 20, bo pada z nóg, a wstaje tak koło 5 rano. W nocy też przewraca się z boku na bok i często budzi. Nie wiem co mam robić, bo do tej pory to było takie żywe, towarzyskie dziecko. Proszę o jakąś podpowiedź.
 • Wpływ muzyki na rozwój dziecka

  Wpływ muzyki na rozwój dziecka

  Potrzebę kontaktu z muzyką kształtują rodzice, którzy mogą wprowadzać swoją pociechę w świat dźwięków jeszcze przed narodzinami. Wpływ muzyki na rozwój dziecka jest bardzo duży, dlatego też warto to wykorzystać. Zabawy muzyczne kształtują u maluchów słuch, a jednocześnie są wspaniałą rozrywką.
 • brak_foto

  Rozwój 2latka.

  Pytanie nie dotyczy problemu wychowawczego, ale porady jak rozwijać prawidłowo dwulatka. Mój syn ma obecnie 22 miesiące i dotychczas o jego rozwój dbałam w taki sposób: czytanie, śpiewanie, rozmowa i opowiadanie o wszystkim co się wokół niego dzieje. Synek liczy do 10, śpiewa w całości piosenki,mówi pełne wierszyki, rozmawia, nazywa prawidło przedmioty, zaczyna opowiadać co robił nawet kilka dni wcześniej. Przykładowo śpiewałam mu piosenkę o abecadle i już potrafi powiedzieć całe abecadło. Sam domaga się, aby mu powtarzać jakąś piosenkę lub wierszyk, słucha skupiony, przygląda się, a potem nagle non stop sam mówi/śpiewa. Jestem oczywiście dumna ale jednocześnie zastanawiam się, czy to wszystko nie stało się za szybko, czy w przyszłości nie będzie się nudził w przedszkolu. Jakie zabawy powinnam mu wprowadzić, aby nadal go prawidłowo rozwijać i nie zaniedbać jego obecnego rozwoju.
 • Rozwój psychofizyczny dziecka 3-4 letniego

  Rozwój psychofizyczny dziecka 3-4 letniego

  Okres przedszkolny zamyka się między 3 a 7 rokiem życia dziecka. Między tymi latami zachodzą typowe i charakterystyczne zmiany, zarówno w sposobie ujmowania, jak i przeżywania zjawisk otaczającego go świata. Zmiany te mają przede wszystkim charakter progresywny, następują w określonej kolejności i w określonym czasie oraz wzajemnie się warunkują.
 • brak_foto

  Umiejętności manualne

  Jestem mamą czteroletniego chłopca. Adaś jest bardzo żywym dzieckiem, interesuje się otoczeniem i wszędzie go pełno. Jednak martwią mnie jego umiejętności manualne, a raczej ich brak. Wiem, że nie każdy musi pięknie rysować, ale jak dziecko nie potrafi ułożyć puzzli, to chyba należy się martwić? Adaś nie układa klocków, nie rysuje i nie potrafi utrzymać w rączce nożyczek. Kiedy próbujemy go tego nauczyć, krzyczy i rzuca tym co ma pod ręką. W przyszłym roku wyślemy go do przedszkola i martwię się jak tam sobie poradzi. Przecież rysowanie i różne zabawy plastyczne są w każdej placówce. Jak mam rozwijać umiejętności manualne synka, i jednocześnie go nie zniechęcić do rysowania?
 • Sztuka w przedszkolu

  Sztuka w przedszkolu

  Plastyka łącznie z muzyką i literaturą dziecięcą stanowi podstawę wychowania estetycznego w przedszkolu, czyli kierowania rozwojem dziecka w tej dziedzinie. Wychowanie plastyczne w przedszkolu umożliwia dziecku aktywne obcowanie z różnymi rodzajami sztuki plastycznej i rozwija jego własną ekspresję zgodnie z potrzebami i zainteresowaniami, właściwimy dzieciom w wieku przedszkolnym.
 • Jak dbać o prawidłową postawę u dziecka

  Jak dbać o prawidłową postawę u dziecka

  Najważniejszą rolą kierowanej aktywności ruchowej dziecka w wieku przedszkolnym  jest wykształcenie ogólnej sprawności ruchowej jako jednego z czynników pozytywnego zdrowia. Istotne jest rozwijanie naturalnych predyspozycji dziecka w zgodzie z  wydolnością jego organizmu i kształtowania prawidłowej postawy ciała.  Prawidłowa postawa ciała ma ogromne znaczenie dla zdrowia dziecka.
 • Rola ćwiczeń ortofonicznych w stymulowaniu rozwoju językowego dziecka

  Rola ćwiczeń ortofonicznych w stymulowaniu rozwoju językowego dziecka

  Kształtowanie się umiejętności językowych u dziecka jest jednym z największych fenomenów w rozwoju jednostki ludzkiej. Ważne jest, by tak pokierować procesem kształtowania się umiejętności językowych, by rozwój mowy przebiegał prawidłowo. Jest to niezwykle istotne dla kompleksowego rozwoju dziecka. Jak zauważa E. Sachajska „Prawidłowe kształtowanie się i rozwój mowy dziecka stanowi podstawę kształtowania się i rozwoju jego osobowości w ogóle. Dzięki rozumieniu mowy poznaje ono otaczający go świat; dzięki umiejętności mówienia jest w stanie wyrazić swoje uczucia i spostrzeżenia.”