Wiadomości związane z hasłem "jak wychowywać dziecko"

  • Ustalamy obowiązki domowe dzieci

    Ustalamy obowiązki domowe dzieci

    Dawanie obowiązków dziecku to niełatwy, choć konieczny element w wychowywaniu pociechy. Już od najmłodszych lat należy uczyć swoje dziecko odpowiedzialności i samodzielności. Poniżej przedstawiamy listę zadań dostosowanych do wieku dziecka, dzięki którym stanie się bardziej zaradne i wesprze Cię w domowych obowiązkach!
  • Jak zachęcić malucha do pomocy w domowych obowiązkach?

    Jak zachęcić malucha do pomocy w domowych obowiązkach?

    „To mój pokój i nie będę tu sprzątać!” - dzieci czasem nie mają najmniejszego zamiaru podporządkować się woli rodziców, zwłaszcza jeśli chodzi o dbanie o porządek w pokoju. Dlatego, bardzo istotne jest wyrobienie nawyku sprzątania, który będziemy wdrażać już od najmłodszych lat życia naszych pociech. Ale jak zachęcić dzieci do tego, aby zaczęły pomagać w domowych obowiązkach?
  • Jak nie rozpieścić dziecka?

    Jak nie rozpieścić dziecka?

    Żaden rodzic nie chce wychować rozpieszczonego dziecka. Warto więc wiedzieć, jakich błędów wychowawczych nie należy popełniać, aby się przed tym ustrzec.
  • Najczęściej popełniane błędy wychowawcze

    Najczęściej popełniane błędy wychowawcze

    Trudno ustrzec się przed popełnianiem błędów wychowawczych i każdy rodzic ma jakiś na swoim koncie. Najważniejsze, by w porę je zauważyć i wyeliminować. Przedstawiamy zatem najczęstsze błędy opiekunów.
  • 5 powodów, dla których dziecko powinno mieć zwierzątko

    5 powodów, dla których dziecko powinno mieć zwierzątko

    Marzeniem niejednego dziecka jest posiadanie własnego pieska lub kotka. Rodzice nie zawsze chcą zgodzić się na obecność czworonoga w domu, a przygarnięcie pupila z reguły dobrze wpływa na maluchy. Przedstawiamy pięć powodów, dla których warto podarować dziecku zwierzątko!
  • brak_foto

    Przykre zachowanie u mojej 18 miesięcznej Córeczki

    Witam. Jestem mamą 18 miesięcznej córeczki. Teściowa, mam wrażenie, zachowuje się dziwnie (ale może ja się MYLĘ). Przychodzi po dziecko do pokoju albo woła z innego pokoju moje dziecko, PROGRAMUJĄC JAKBY dziecka dzień. "Zaraz idziemy robić to czy tamto" albo "teraz będziesz robić to czy tamto". A mnie tafia szlag, bo zanim ja coś chcę z dzieckiem zrobić, to babunia namiesza dziecku i potem mała nie chce ze mną robić prawie nic. Z trudem ją przebieram... a to baba ma ją przebrać, nakarmić, a to spacer z babą. A JA TO CO PRZEPRASZAM BARDZO? Powiedzcie mi teraz proszę, CO MA ZNACZYĆ JEJ TERAŹNIEJSZA NADOPIEKUŃCZOŚĆ WOBEC mojego dziecka? Jest tak, że mała nie chce iść ze mną, przebrać się, zjeść ze mną, bo wciąż słyszę słowo BABA I BABA z ust córeczki. Co to ma być? Jaka jest tego przyczyna?
  • brak_foto

    Ja tu rządzę!

    Pięciolatek miał rozwaloną trochę rodzinę. Wychowaniem zajmował się ojciec i jego rodzice. Wszyscy go rozpieszczali, zrobili parasol nad nim, a moim skromnym zdaniem zrobili z dziecka kalekę. Na dzień dzisiejszy dziecko ma problem z koncentracją, bo nigdy się od niego nie wymagało, ponadto jak się uczymy to wymaga, bym wciąż siedziała koło niego i go chwaliła, mimo że zrobi coś źle. Zawsze chce być pierwszy nawet jeśli tak nie jest to obraża się, że mu nie daliśmy forów.
  • Wspólne odkrywanie świata, czyli zabawa w filozofów

    Wspólne odkrywanie świata, czyli zabawa w filozofów

    Dociekania filozoficzne z maluchami stwarzają możliwość rozwoju myślenia refleksyjnego i naukowego oraz są pretekstem do budowania poprawnych zasad dyskusji. To również duże wsparcie dla intelektualnego rozwoju młodego człowieka!
  • Jak odpowiadać, gdy dzieci pytają?

    Jak odpowiadać, gdy dzieci pytają?

    Maluchy zadają tysiące pytań, a im młodsze są dzieci, tym większą mają ciekawość świata. Dorośli często są zmęczeni nieustannym dopytywaniem, jednak należy pamiętać, że jest to bardzo ważne dla rozwoju najmłodszych.
  • Co robić, gdy dzieci się kłócą?

    Co robić, gdy dzieci się kłócą?

    Rodzice i wychowawcy często mają kłopot, gdy w grę wchodzą dziecięce konflikty. Zastanawiają się, jak reagować, kiedy dzieci się kłócą, podsuwać rozwiązanie czy raczej starać się, by wypracowały własne? Marschall B. Rosenberg opracował teorię Porozumienia bez Przemocy, która przekonuje, by nie bać się konfliktów, gdyż stanowią wyraz naszych potrzeb i są nieodłącznym elementem życia.
  • Jak przygotować dziecko na przyjście rodzeństwa?

    Jak przygotować dziecko na przyjście rodzeństwa?

    Dla przedszkolaka pojawianie się świecie młodszego rodzeństwo to bardzo ekscytujące przeżycie, które obfituje w wiele pozytywnych emocji. Jednak trzeba mieć na uwadze również, że jest to prawdziwa rewolucja w królestwie, gdzie niepodzielną dotąd władzę sprawowała mała królowa lub mały król.
  • Jak budować poczucie wartości u dziecka

    Jak budować poczucie wartości u dziecka

    Budowanie poczucia własnej wartości u dzieci to jedno z najistotniejszych zadań wychowawczych, stojących przed współczesnymi nauczycielami i rodzicami. Pomoże to mądrze ukształtować charakter najmłodszych, dzięki czemu w przyszłości będą w stanie sprostać wyzwaniom nowoczesnego świata, dokonując tym samym życiowych wyborów w zgodzie z własnymi potrzebami, predyspozycjami czy możliwościami.
  • Po co dzieciom własne zdanie

    Po co dzieciom własne zdanie

    Dzieci potrzebują bezpiecznych i stymulujących warunków, które umożliwią im harmonijny rozwój emocjonalny, społeczny i poznawczy, co do tego wszyscy są zgodni. Jednak próba sprecyzowania, jakie powinny być te warunki i jakiego rodzaju stymulację należy dostarczać dzieciom, już nie jest taka prosta. Czy dzieci powinny być z zasady posłuszne dorosłym, czy też mają prawo do samodzielnych decyzji i własnego zdania?
  • Znaczenie nagrody i kary w wychowaniu dzieci

    Znaczenie nagrody i kary w wychowaniu dzieci

    Nauczyciele dyscyplinują przedszkolaków lub uczniów, a rodzice dyscyplinują dzieci. Jak więc należy rozumieć znaczenie nagrody i kary w wychowaniu dzieci? Czy jest to atrybut władzy dorosłych?
  • Słowa, które ranią

    Słowa, które ranią

    Nie od dziś wiadomo, że słowa mogą ranić mocniej niż klapsy, a ból psychiczny jest trudniejszy do zniesienia niż ten fizyczny. Pamiętajmy więc, iż żartowanie z dziecka, krytykowanie, wątpienie w jego możliwości, podważanie zdolności, brak pochwał czy unikanie wspólnego spędzania czasu są zachowaniami, mogącymi nosić znamiona emocjonalnego krzywdzenia!