Wiadomości związane z hasłem "miejsce dziecka w rodzinie"

 • „Ale jesteś niegrzeczny” - jak reagować na komentarze rodziny wobec dziecka?

  „Ale jesteś niegrzeczny” - jak reagować na komentarze rodziny wobec dziecka?

  Spotkania rodzinne to z jednej strony okazja do rozmów i wspólnej radości, a z drugiej… momenty bardzo stresujące. Zwłaszcza dla młodych rodziców, którym wszystkie babcie, ciocie i kuzynki chcą doradzić w kwestii wychowania. Przy czym na nieprzyjemne komentarze narażone są również dzieci: „Jak będziesz się tak zachowywać, nie przyjdzie Mikołaj z prezentami”, „Ale jesteś niegrzeczny” , „Taka ładna dziewczynka, a tak brzydko się zachowuje” - znasz to? Podpowiadamy, jak można reagować na komentarze rodziny odnośnie zachowania dziecka.
 • Jak krytyka wpływa na rozwój dziecka? Wpływ relacji na rozwój mózgu

  Jak krytyka wpływa na rozwój dziecka? Wpływ relacji na rozwój mózgu

  To od rodziców dziecko uczy się podstawowych rzeczy - budowania relacji, rozumienia świata, a także postrzegania samego siebie. Kochający rodzice, chcąc wychować dziecko jak najlepiej, niestety często nadmiernie je krytykują. A to właśnie relacja ma największy wpływ na rozwój mózgu dziecka! Jak krytyka wpływa na rozwój dziecka? I czy należy całkowicie z niej rezygnować? Zapraszamy do refleksji.
 • Trudne poranki. Jak zachęcić dziecko do rannego wstawania?

  Trudne poranki. Jak zachęcić dziecko do rannego wstawania?

  Trudne poranki to u Was norma? Dziecko nie chce wstać, z grymaszeniem siada do śniadania, w drodze do przedszkola płacze, a Ty notorycznie się spóźnisz do pracy… Masz wrażenie, że rano na nic nie masz czasu? Przeczytaj, jak zachęcić dziecko do rannego wstawania oraz jak zorganizować poranki, by szybko zebrać się do przedszkola!
 • Jak (i czy) wyznaczać dziecku granice?

  Jak (i czy) wyznaczać dziecku granice?

  Czy dziecko powinno mieć wyznaczone granice? Z jednej strony oczywiste wydaje się, że bez granic i zasad, dziecko wyrośnie na osobę egoistyczną, a do tego niesamodzielną i nieodpowiedzialną. Z drugiej strony, zakazy i nakazy mogą naruszać jego prawo do wyboru, rozwoju. Czy powinno się więc wyznaczać dziecku granice? Jak to robić, by okazywać dziecku szacunek i akceptację? Podpowiadamy w artykule.
 • Jak kolejność narodzin wpływa na charakter dzieci?

  Jak kolejność narodzin wpływa na charakter dzieci?

  Każdy jest inny - przychodzimy na świat z własnym potencjałem, a różne doświadczenia życiowe wpływają na kształtowanie się naszego charakteru. Jednym z istotnych elementów oddziaływujących na zachowanie jest fakt posiadania albo brak rodzeństwa. Również kolejność narodzin w rodzinie rzutuje na zachowanie i przyszłe życie - postrzeganie siebie, budowanie relacji z innymi i realizowanie się w pracy. Sprawdź, jak kolejność narodzin wpływa na charakter dzieci.
 • Wychowanie dziecka w rodzinie

  Wychowanie dziecka w rodzinie

  Powiązania emocjonalne pomiędzy członkami rodziny zależne są w dużej mierze od jej wielkości. Współcześnie najczęściej występują rodziny dwupokoleniowe, to jest takie, gdzie pod jednym dachem żyją rodzice i dzieci. Im rodziny te są mniejsze, tym wzajemne interakcje członków bardziej na sobie skoncentrowane.