Wiadomości związane z hasłem "przemoc wobec dzieci"

 • Nękanie: jak przygotować dziecko na trudne sytuacje?

  Nękanie: jak przygotować dziecko na trudne sytuacje?

  Niestety nieuniknione jest, że pewnego dnia Twoje dziecko będzie świadkiem nękania albo co gorsza - ofiarą lub sprawcą. Jak przygotować dziecko na tego typu trudne sytuacje? Warto poruszyć ten temat już z przedszkolakiem, by uczyć go odpowiednio reagować w sytuacji nękania.
 • brak_foto

  Problemy w przedszkolu

  Bardzo trudno o takich rzeczach pisać, ale się zdarzają. Moja córka jest dosyć energicznym dzieckiem. Ostatnio, gdy zaprowadziłam ją do przedszkola, nie chciała wejść. Sytuacja powtórzyła się jeszcze kilka razy z rzędu, tak w przeciągu tygodnia. Zaniepokoiło mnie to, więc zapytałam czy coś się stało, czy z kimś się pokłóciła. Odpowiadała, że nie. Zapytałam, więc wychowawczynię, czy nic się nie wydarzyło, a może zaobserwowała coś, co mogło mieć wpływ na takie zachowanie Mariki. Po dwóch dniach córeczka powiedziała, że nie pójdzie do przedszkola, bo nie chce spać, a jak się będzie kręcić na leżaczku to dostanie klapsa. Powiedziałam, że nie można bić i pani też nie bije. Marika powiedziała, że pani daje jej klapsa, bo się kręci. Co powinnam w tej sytuacji zrobić? Jak przeprowadzić rozmowę z wychowawcą?
 • Dzieciństwo bez przemocy

  Dzieciństwo bez przemocy

  Wychowanie dziecka, jak pisze Wojciech Eichelberger w książce Jak wychować szczęśliwe dzieci , nie zaczyna się od narodzin tej nowej istoty, nawet nie od momentu poczęcia, ale zaczęło się ono dawno, dawno temu. Tak dawno, jak gęste i rozbudowane jest drzewo genealogiczne każdej rodziny, czyli jak dawno zaczęła się historia danej rodziny.