Wiadomości związane z hasłem "rola rodziny w wychowaniu dziecka"

  • Rutyna w życiu dziecka w wieku przedszkolnym

    Rutyna w życiu dziecka w wieku przedszkolnym

    Rutyna kojarzy Ci się z nudą i brakiem radości? To błąd! Rutyna, zwłaszcza w życiu dziecka, jest ważnym elementem zapewnienia mu poczucia bezpieczeństwa i komfortu. Z tego powodu wiele się mówi o wprowadzeniu rutyny w opiece nad niemowlakiem. Jak to jednak jest z rutyną u dzieci w wieku przedszkolnym?
  • Czas spędzany z dzieckiem

    Czas spędzany z dzieckiem

    Czas wakacji to okres, w którym wielu rodziców próbuje niejako nadrobić czas spędzany z dzieckiem. Chcą oni wynagrodzić swoim pociechom chwile, w których pracują, są zajęci lub nieobecni. Pojawia się wówczas w głowie wiele pomysłów, począwszy od kupowania całej masy prezentów, przez wizyty w miejscach typu sale zabaw czy wesołe miasteczka, po dalekie i kosztowne wyjazdy. W drobnym upominku raz na jakiś czas nie ma nic złego. Korzystanie z letnich atrakcji przeznaczonych dla dzieci lub całych rodzin też jest w porządku, szczególnie że sezon wakacyjny sprzyja organizacji wszelkich pikników czy festynów. Jednak musimy wiedzieć, że dzieci nie potrzebują nieustannego zapewniania nie wiadomo jakich urozmaiceń i niespodzianek.
  • Jak kolejność narodzin wpływa na charakter dzieci?

    Jak kolejność narodzin wpływa na charakter dzieci?

    Każdy jest inny - przychodzimy na świat z własnym potencjałem, a różne doświadczenia życiowe wpływają na kształtowanie się naszego charakteru. Jednym z istotnych elementów oddziaływujących na zachowanie jest fakt posiadania albo brak rodzeństwa. Również kolejność narodzin w rodzinie rzutuje na zachowanie i przyszłe życie - postrzeganie siebie, budowanie relacji z innymi i realizowanie się w pracy. Sprawdź, jak kolejność narodzin wpływa na charakter dzieci.
  • Budowanie relacji w rodzinie: jakość czasu a nie ilość

    Budowanie relacji w rodzinie: jakość czasu a nie ilość

    Czy w natłoku obowiązków, wydarzeń, zajęć da się budować pozytywną i pełną miłości relację z dzieckiem, partnerem/partnerką? Zapraszamy do przemyśleń, jakie spędzanie czasu z rodziną sprzyja budowaniu więzi i zacieśnianiu relacji.
  • Dzieci w roli dorosłych. Parentyfikacja - czym jest i jakie są jej skutki?

    Dzieci w roli dorosłych. Parentyfikacja - czym jest i jakie są jej skutki?

    Parentyfikacja jest zjawiskiem, które, wbrew pozorom, ma miejsce w wielu domach. To oczekiwania od dziecka zachowań ponad jego możliwości; czasem również nieświadome stawianie oczekiwań obciążających go psychicznie i fizycznie. Przeczytaj, czym jest parentyfikacja i jakie są jej konsekwencje.
  • Rola rodziny w życiu dzieci i młodzieży

    Rola rodziny w życiu dzieci i młodzieży

    Rodzina jest „grupą złożoną z osób połączonych stosunkiem małżeństwa i stosunkiem rodzice-dzieci. Członkowie rodziny żyją zazwyczaj pod jednym dachem i tworzą jedno gospodarstwo domowe, które może obejmować dwa, lub często obejmuje trzy pokolenia” [Szczepański 1970, s.149].
  • Rodzina współczesna jako środowisko wychowawcze dziecka

    Rodzina współczesna jako środowisko wychowawcze dziecka

    Rodzina jest grupą społeczną, czyli zbiorem ludzi, którzy dążąc do wspólnych celów stanowią pewnego rodzaju odrębną całość. Ta odrębna całość zachowuje swą identyczność mimo zmiany osobowego składu. Wzajemne kontakty członków rodziny stwarzają szereg trwałych ujednoliceń w zachowaniu.
  • Rola rodziny dziecka upośledzonego umysłowo

    Rola rodziny dziecka upośledzonego umysłowo

    Rodzina jest prawdziwym fundamentem społeczeństwa i stanowi jedno z najcenniejszych dóbr ludzkości. Jest środowiskiem posiadającym najlepsze warunki do przekazywania wartości, które pomagają człowiekowi w ukształtowaniu własnej tożsamości.
  • Rola i funkcje rodziny dziecka upośledzonego umysłowo

    Rola i funkcje rodziny dziecka upośledzonego umysłowo

    Rodzina jest prawdziwym fundamentem społeczeństwa i stanowi jedno z najcenniejszych dóbr ludzkości. Jest środowiskiem posiadającym najlepsze warunki do przekazywania wartości, które pomagają człowiekowi w ukształtowaniu własnej tożsamości.