Wiadomości związane z hasłem "rozwój dzieci w wieku przedszkolnym"

  • Jak krytyka wpływa na rozwój dziecka? Wpływ relacji na rozwój mózgu

    Jak krytyka wpływa na rozwój dziecka? Wpływ relacji na rozwój mózgu

    To od rodziców dziecko uczy się podstawowych rzeczy - budowania relacji, rozumienia świata, a także postrzegania samego siebie. Kochający rodzice, chcąc wychować dziecko jak najlepiej, niestety często nadmiernie je krytykują. A to właśnie relacja ma największy wpływ na rozwój mózgu dziecka! Jak krytyka wpływa na rozwój dziecka? I czy należy całkowicie z niej rezygnować? Zapraszamy do refleksji.
  • Rozwój społeczny dzieci w wieku przedszkolnym

    Rozwój społeczny dzieci w wieku przedszkolnym

    Wiek przedszkolny jest okresem, w którym dziecko nawiązuje wiele kontaktów społecznych, w tym często po raz pierwszy z rówieśnikami. Wszystkie interakcje z dorosłymi i innymi dziećmi są bardzo ważne dla rozwoju społecznego, ponieważ to dzięki nim maluchy uczą się wzorców i ról społecznych. Przeczytaj, jak wygląda rozwój społeczny dzieci w wieku przedszkolnym.
  • Rozwój dziecka w przedszkolu

    Rozwój dziecka w przedszkolu

    Na rozwój dziecka w okresie przedszkolnym (3-6 lat) mają wpływ różne czynniki środowiskowe. Jednocześnie poszczególne obszary (intelekt, emocje, rozwój fizyczny, itd.) mocno na siebie oddziaływują. Wybór odpowiedniego przedszkola ma ogromne znaczenie dla rozwoju dziecka, jak również dla jego funkcjonowania w przyszłości. Dlaczego? Poniżej omawiamy wybrane aspekty rozwoju dziecka w wieku przedszkolnym oraz wpływ przedszkola na rozwój kilkulatka.
  • Harmonijny rozwój dziecka - czyli jaki?

    Harmonijny rozwój dziecka - czyli jaki?

    Zarówno rodzice, jak i przedszkola starają się zapewnić warunki do harmonijnego rozwoju dziecka. Jednocześnie na opiekunach często wywiera się presję, by maluchy były stymulowane do jak najszybszego opanowania różnych umiejętności. Harmonijny rozwój dziecka - czyli jaki? I jak wybrać przedszkole, by dziecko miało zapewnione warunki do harmonijnego rozwoju? Na te i kilka innych pytań odpowiadamy w poniższym artykule.
  • Rozwój emocjonalny przedszkolaka. Zabawy na wyrażanie uczuć

    Rozwój emocjonalny przedszkolaka. Zabawy na wyrażanie uczuć

    Wiek przedszkolny to okres, kiedy dziecko rozwija się intelektualnie, społecznie, motorycznie, a także emocjonalnie. Progres decyduje nie tylko o jego gotowości szkolnej, ale też o predyspozycjach w życiu dorosłym. Jak więc przebiega rozwój emocjonalny przedszkolaka? W artykule przeczytasz o emocjach dziecka, ale też jak można wspierać w przeżywaniu ich. Prezentujemy też zabawy na naukę wyrażania uczuć dla przedszkolaków.
  • Jak nauczyć przedszkolaka radzenia sobie z porażką?

    Jak nauczyć przedszkolaka radzenia sobie z porażką?

    Sukcesy i porażki są elementami, które towarzyszą nam przez całe życie. Ambicja jest postrzegana jako rzecz pozytywna - chyba że rywalizowanie wymyka się spod kontroli i sprawia, że dążenie do wygranej zabiera całą radość konkurowania. Dla przedszkolaka wiele prób - zwłaszcza w nauce nowych umiejętności - niepowodzeniem. Dlatego tak ważne jest, by nauczyć dziecko radzenia sobie z porażką.
  • Jak nauczyć dziecko akceptować swój wygląd?

    Jak nauczyć dziecko akceptować swój wygląd?

    Współczesny wizerunek kreowany w mediach zniekształca nasz obraz własnego ciała. Bardzo silnie oddziaływuje on na to, jak rozumiemy ideały atrakcyjności i jakich cech fizycznych najbardziej pożądamy. Oczywiście, media nie są jedynym czynnikiem kształtującym wizerunek swojego ciała. Co ciekawe, już doświadczenia małego dziecka mają wpływ na jego późniejsze postrzegania siebie - również na to, czy będzie akceptować swój wygląd lub czy będzie mieć zaburzenia odżywiania.
  • Rozwój seksualny dziecka w wieku przedszkolnym

    Rozwój seksualny dziecka w wieku przedszkolnym

    Małe dzieci, jeszcze przed osiągnięciem dojrzałości płciowej, są również istotami seksualnymi. Jednak ich seksualność nie jest tożsama z seksualnością dorosłych - maluch dąży do przyjemności lub działa w celu zapewnienia potrzeby przywiązania i przynależności. Pierwsze kilkanaście lat rozwoju są fundamentem dla seksualności w życiu dorosłym, dlatego tak ważna jest postawa rodziców i opiekunów wobec poszczególnych zachowań przedszkolaka.
  • Myślenie krytyczne kluczową kompetencją przyszłości

    Myślenie krytyczne kluczową kompetencją przyszłości

    Na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos uczestnicy wyróżnili  kluczowe kompetencje zawodowe, które będą pożądane na rynku pracy w 2020 r. Między nimi znalazła się umiejętność krytycznego myślenia - istotna zwłaszcza teraz, w dobie swobodnego przepływu informacji, szybkiego rozwoju mediów oraz powszechnego dostępu do Internetu. Czy my sami jesteśmy w stanie przetwarzać informacje, które bombardują nas ze wszystkich stron? Czy myślenia krytycznego można nauczyć już przedszkolaka?