Wiadomości związane z hasłem "rozwój dziecka"

  • Dziecko bije się po głowie. Jak reagować?

    Dziecko bije się po głowie. Jak reagować?

    Twoje dziecko bije się po głowie? Uderza o szczebelki łóżeczka albo o ścianę? Choć takie zachowania u rodziców mogą wywoływać przerażenie, w wielu przypadkach jest to naturalny etap rozwojowy dzieci. Przeczytaj, dlaczego dziecko bije się po głowie oraz jak reagować w takich sytuacjach.
  • Jak krytyka wpływa na rozwój dziecka? Wpływ relacji na rozwój mózgu

    Jak krytyka wpływa na rozwój dziecka? Wpływ relacji na rozwój mózgu

    To od rodziców dziecko uczy się podstawowych rzeczy - budowania relacji, rozumienia świata, a także postrzegania samego siebie. Kochający rodzice, chcąc wychować dziecko jak najlepiej, niestety często nadmiernie je krytykują. A to właśnie relacja ma największy wpływ na rozwój mózgu dziecka! Jak krytyka wpływa na rozwój dziecka? I czy należy całkowicie z niej rezygnować? Zapraszamy do refleksji.
  • Rozwój społeczny dzieci w wieku przedszkolnym

    Rozwój społeczny dzieci w wieku przedszkolnym

    Wiek przedszkolny jest okresem, w którym dziecko nawiązuje wiele kontaktów społecznych, w tym często po raz pierwszy z rówieśnikami. Wszystkie interakcje z dorosłymi i innymi dziećmi są bardzo ważne dla rozwoju społecznego, ponieważ to dzięki nim maluchy uczą się wzorców i ról społecznych. Przeczytaj, jak wygląda rozwój społeczny dzieci w wieku przedszkolnym.
  • Wpływ muzyki na rozwój dziecka

    Wpływ muzyki na rozwój dziecka

    Potrzebę kontaktu z muzyką kształtują rodzice, którzy mogą wprowadzać swoją pociechę w świat dźwięków jeszcze przed narodzinami. Wpływ muzyki na rozwój dziecka jest bardzo duży, dlatego też warto to wykorzystać. Zabawy muzyczne kształtują u maluchów słuch, a jednocześnie są wspaniałą rozrywką.
  • Jak rozwijać kreatywność dziecka

    Jak rozwijać kreatywność dziecka

    Kreatywność jest bardzo przydatna w życiu, gdyż dzięki niej łatwiej rozwiązujemy problemy, rozszerzamy pomysłowość i zwiększamy swój potencjał twórczy. Umiejętność kreatywnego myślenia rozwija się całe życie, dlatego też warto już od najmłodszych lat zadbać o odpowiednie jej kształtowanie. Zatem jak rozwijać kreatywność dziecka aby wykształcić w nim zdolność nieszablonowego reagowania na rzeczywistość?
  • Znaczenie kolorów dla rozwoju dziecka

    Znaczenie kolorów dla rozwoju dziecka

    Powszechnie wiadomo, że kolory jakimi się otaczamy wpływają na nasz nastrój i samopoczucie. Okazuje się, że jeszcze większą rolę odgrywają w życiu dziecka! Barwy mają istotny wpływ na kształtowanie się psychiki maluszka.
  • brak_foto

    Rozwój 2latka.

    Pytanie nie dotyczy problemu wychowawczego, ale porady jak rozwijać prawidłowo dwulatka. Mój syn ma obecnie 22 miesiące i dotychczas o jego rozwój dbałam w taki sposób: czytanie, śpiewanie, rozmowa i opowiadanie o wszystkim co się wokół niego dzieje. Synek liczy do 10, śpiewa w całości piosenki,mówi pełne wierszyki, rozmawia, nazywa prawidło przedmioty, zaczyna opowiadać co robił nawet kilka dni wcześniej. Przykładowo śpiewałam mu piosenkę o abecadle i już potrafi powiedzieć całe abecadło. Sam domaga się, aby mu powtarzać jakąś piosenkę lub wierszyk, słucha skupiony, przygląda się, a potem nagle non stop sam mówi/śpiewa. Jestem oczywiście dumna ale jednocześnie zastanawiam się, czy to wszystko nie stało się za szybko, czy w przyszłości nie będzie się nudził w przedszkolu. Jakie zabawy powinnam mu wprowadzić, aby nadal go prawidłowo rozwijać i nie zaniedbać jego obecnego rozwoju.
  • Rozwój myślenia logiczno-matematycznego i twórczego

    Rozwój myślenia logiczno-matematycznego i twórczego

    Program wychowania przedszkolnego podkreśla, iż zadaniem pracy edukacyjnej jest zapewnienie każdemu dziecku, jak najkorzystniejszych warunków wszechstronnego rozwoju i osiągnięcie dojrzałości szkolnej. Zajęcia matematyczne mają również przyczynić się do możliwie harmonijnego i intelektualnego rozwoju umysłowego dziecka.
  • Sześciolatek do szkoły?

    Sześciolatek do szkoły?

    W momencie gdy dziecko kończy sześć lat wielu rodziców staje przed ogromnym dylematem jak pokierować dalszą edukacją malucha. Czy wysłać dziecko do szkoły czy pozostawić w przedszkolu na kolejny rok? Jak rozpoznać czy nasi podopieczni są gotowi aby pójść do szkoły? Psychologowie twierdzą, że w tym wypadku warto zaufać indywidualnej intuicji rodzica.
  • Rola plastyki w rozwoju i wychowaniu dziecka

    Rola plastyki w rozwoju i wychowaniu dziecka

    Plastyka łącznie z muzyką i literaturą dziecięcą stanowi podstawę wychowania estetycznego w przedszkolu, czyli kierowania rozwojem dziecka w tej dziedzinie. Wychowanie plastyczne w przedszkolu umożliwia dziecku aktywne obcowanie z różnymi rodzajami sztuki plastycznej i rozwija jego własną ekspresję zgodnie z potrzebami i zainteresowaniami, właściwymi dzieciom w wieku przedszkolnym.
  • Znaczenie ćwiczeń i gier ruchowych w rozwoju dziecka przedszkolnego

    Znaczenie ćwiczeń i gier ruchowych w rozwoju dziecka przedszkolnego

    Wychowanie fizyczne, ruch jest dla dziecka nieodzownym czynnikiem gwarantującym prawidłowy rozwój organizmu. Ma on znaczenie wszechstronnego bodźca rozwojowego nie tylko pod pode względem fizycznym, ale i psychicznym. Toteż nie wolno tracić ani jednej godziny, ani jednej sposobności dostarczania dzieciom ruchu.