Dziecko w wieku trzech lat powinno rozwijać swój zasób słownictwa. Malec będzie mówił coraz więcej jednak ryzyko, że pojawiające się błędy artykulacyjne utrwalą się jako wady wymowy jest bardzo duże. Każde opóźnienie mowy może prowadzić do późniejszych problemów z pisaniem oraz czytaniem. Gorzej gdy malec nie chce mówić. Istnieje kilka sposobów aby zachęcić dziecko do mówienia.
Nie ma jednoznacznej przyczyny na to dlaczego dzieci zaczynają się jąkać. Zaburzenia mowy u dzieci mogą być spowodowane zarówno wrażliwym układem nerwowym, niesprawnością motoryczną a nawet czynnikami emocjonalnymi. Przyczyn może być bardzo wiele, jednakże jąkanie u dzieci jest zjawiskiem dość powszechnym i w większości przypadków całkowicie uleczalnym.
Kształtowanie się umiejętności językowych u dziecka jest jednym z największych fenomenów w rozwoju jednostki ludzkiej. Ważne jest, by tak pokierować procesem kształtowania się umiejętności językowych, by rozwój mowy przebiegał prawidłowo. Jest to niezwykle istotne dla kompleksowego rozwoju dziecka. Jak zauważa E. Sachajska „Prawidłowe kształtowanie się i rozwój mowy dziecka stanowi podstawę kształtowania się i rozwoju jego osobowości w ogóle. Dzięki rozumieniu mowy poznaje ono otaczający go świat; dzięki umiejętności mówienia jest w stanie wyrazić swoje uczucia i spostrzeżenia.”
Gdy dziecko ukończyło 3 rok życia i wykazuje opóźnienie rozwoju mowy, należy zdecydowanie rozpocząć postępowanie terapeutyczne. Jego celem jest stymulowanie rozwoju mowy i usprawnianie funkcji mowy.