Wiadomości związane z hasłem "wpływ rodziców na wychowanie dziecka"

 • Jak krytyka wpływa na rozwój dziecka? Wpływ relacji na rozwój mózgu

  Jak krytyka wpływa na rozwój dziecka? Wpływ relacji na rozwój mózgu

  To od rodziców dziecko uczy się podstawowych rzeczy - budowania relacji, rozumienia świata, a także postrzegania samego siebie. Kochający rodzice, chcąc wychować dziecko jak najlepiej, niestety często nadmiernie je krytykują. A to właśnie relacja ma największy wpływ na rozwój mózgu dziecka! Jak krytyka wpływa na rozwój dziecka? I czy należy całkowicie z niej rezygnować? Zapraszamy do refleksji.
 • Minimalizm w zabawkach - 6 powodów dla których warto go wprowadzić

  Minimalizm w zabawkach - 6 powodów dla których warto go wprowadzić

  Czasem trudno jest zestawić słowa minimalizm i dziecko . Jednak w podejściu minimalistycznym nie chodzi o rygorystyczne ograniczenia i rezygnowanie z przyjemności. Minimalizm kieruje się zasadą pragmatyzmu: mam to, czego potrzebuję . Warto takie podejście zastosować również w odniesieniu do zabawek dziecka! Dlaczego? Podajemy 6 powodów, dla których warto wprowadzić zasadę minimalizmu w zabawkach dzieci.
 • Harmonijny rozwój dziecka - czyli jaki?

  Harmonijny rozwój dziecka - czyli jaki?

  Zarówno rodzice, jak i przedszkola starają się zapewnić warunki do harmonijnego rozwoju dziecka. Jednocześnie na opiekunach często wywiera się presję, by maluchy były stymulowane do jak najszybszego opanowania różnych umiejętności. Harmonijny rozwój dziecka - czyli jaki? I jak wybrać przedszkole, by dziecko miało zapewnione warunki do harmonijnego rozwoju? Na te i kilka innych pytań odpowiadamy w poniższym artykule.
 • Po co dzieciom własne zdanie

  Po co dzieciom własne zdanie

  Dzieci potrzebują bezpiecznych i stymulujących warunków, które umożliwią im harmonijny rozwój emocjonalny, społeczny i poznawczy, co do tego wszyscy są zgodni. Jednak próba sprecyzowania, jakie powinny być te warunki i jakiego rodzaju stymulację należy dostarczać dzieciom, już nie jest taka prosta. Czy dzieci powinny być z zasady posłuszne dorosłym, czy też mają prawo do samodzielnych decyzji i własnego zdania?
 • Jak rozwija się osobowość dziecka

  Jak rozwija się osobowość dziecka

  Kiedy rodzi się dziecko, rodzice werbalizują: żeby było silne i zdrowe, mądre, zdolne, pewne siebie  – lista życzeń jest bardzo długa. Jednak każdy maluch ma własną osobowość, która może go ukształtować. Czym ona jest? Czy możemy nad nią pracować? I kto na nią wpływa?