Wiadomości związane z hasłem "wychowanie dzieci"

  • Postanowienia noworoczne: być lepszym rodzicem

    Postanowienia noworoczne: być lepszym rodzicem

    Dla wielu osób nadejście Nowego Roku oznacza moment, w którym mogą coś zmienić w swoim życiu. Końcówka grudnia to magiczny czas, kiedy wszyscy patrzymy z nadzieją w przyszłość i tworzymy postanowienia noworoczne. I choć na ogół (niestety) nie wszystkie udaje się spełnić, nie warto rezygnować z tworzenia planów. Chcesz być lepszym rodzicem, niż w ubiegłym roku? Poniżej przedstawiamy kilka propozycji postanowień noworocznych na rok 2019!
  • Kształcenie poczucia estetyki u dziecka

    Kształcenie poczucia estetyki u dziecka

    Mówi się, że o gustach się nie dyskutuje - a jednak dziś to zrobimy. Już u kilkumiesięcznych dzieci można kształtować poczucie estetyki i piękna - czy jednak warto? Na co wpływa wychowanie estetyczne i jak się do niego zabrać?
  • Jak uczyć dziecko tolerancji?

    Jak uczyć dziecko tolerancji?

    Czy warto wychowywać dziecko według wartości moralnych, skoro dziś bardziej opłaca się być cwanym i egoistycznym? Z jednej strony wydaje się, że nie; z drugiej jednak trzeba pamiętać, że szacunek do drugiego człowieka jest podstawą do budowania relacji. Dzieci, które są tolerancyjne, łatwiej wyrabiają w sobie prospołeczne nawyki, a w przyszłości chętniej włączają się w działania na rzecz wspólnego dobra.
  • Czy powinniśmy być surowymi rodzicami?

    Czy powinniśmy być surowymi rodzicami?

    Decyzje, jakie podejmują rodzice, odnośnie sposobu wychowania dziecka, wpływają na kształtowanie się psychiki i charakteru malucha. Warto zatem dobrze zastanowić się czy powinniśmy być surowymi rodzicami.
  • Jak motywować dziecko do nauki?

    Jak motywować dziecko do nauki?

    Zdarza się, że rodzice aby zmotywować dziecko do działania stosują system kar bądź przekupstwa. Niestety, najczęściej takie postępowanie przynosi zupełnie odwrotny do zamierzonego skutek. Zatem jak motywować dziecko do nauki nie stosując przymusu i innych rygorystycznych metod?
  • Dzieci i zwierzęta

    Dzieci i zwierzęta

    Zwierzęta takie jak pies czy kot uznawane są na najlepszych przyjaciół człowieka, ale czy dziecka także? Nasi czworonożni pupile z pewnością nie lubią ciągania za ogon czy uszy dlatego też warto od najmłodszych lat uczyć dziecka szacunku do zwierząt.
  • Rola plastyki w rozwoju i wychowaniu dziecka

    Rola plastyki w rozwoju i wychowaniu dziecka

    Plastyka łącznie z muzyką i literaturą dziecięcą stanowi podstawę wychowania estetycznego w przedszkolu, czyli kierowania rozwojem dziecka w tej dziedzinie. Wychowanie plastyczne w przedszkolu umożliwia dziecku aktywne obcowanie z różnymi rodzajami sztuki plastycznej i rozwija jego własną ekspresję zgodnie z potrzebami i zainteresowaniami, właściwymi dzieciom w wieku przedszkolnym.
  • Czerwony Kapturek

    Czerwony Kapturek

    Współczesny świat jest pełen zagrożeń. Wychowanie dzieci w dzisiejszym społeczeństwie jest trudne wymagające pełnej odpowiedzialności. Bezpieczeństwo odgrywa istotną rolę w życiu człowieka, zwłaszcza małego w jego powolnym dochodzeniu do coraz to większej samodzielności w uzależnieniu się od otoczenia oraz osób dorosłych. Dziecko musi nauczyć się przewidywać i radzić sobie w sytuacjach zagrożenia poprzez właściwą ocenę niebezpieczeństwa.
  • Wychowanie bliźniąt

    Wychowanie bliźniąt

    Kiedy okazuje się, że na świat mają przyjść bliźnięta najczęściej rodzice wpadają w wir ekscytujących przygotowań. Podwójna wyprawka, podwójny wózeczek, dwa łóżeczka to nie lada wyzwanie dla każdego rodzica. Wychowanie bliźniąt to wyjątkowe przeżycie dla całej rodziny jednakże należy pamiętać, że bliźnięta nie oznaczają wcale "takie same".
  • ADHD u dzieci

    ADHD u dzieci

    ADHD określa się jako zespół nadpobudliwości ruchowej z deficytem uwagi. Bardzo trudno zdiagnozować je we wczesnych latach życia dziecka i z reguły rozpoznawane bywa na początku edukacji szkolnej. Często ADHD u dzieci spotyka się z małą akceptacją otoczenia i błędnie identyfikuje się je z dziecięcą niesfornością. Jednak jeżeli zlekceważone zostaną pewne objawy, może mieć to katastrofalne skutki na przyszłość. 
  • Terapeutyczne  znaczenie ludowej  bajki  magicznej

    Terapeutyczne znaczenie ludowej bajki magicznej

    Baśnie należą do tzw. „żelaznego” repertuaru literatury dla dzieci. Ich atrakcyjność dla dziecięcego odbiorcy pozostaje obecnie równie wielka jak przed kilkudziesięciu laty pomimo wszelkich zmian cywilizacyjnych, kulturowych oraz życia w dobie informatyki komputerowej.
  • Dzieci uczą się tego, czego doświadczają

    Dzieci uczą się tego, czego doświadczają

    Świat, w którym wychowujemy nasze dzieci, jest niestety moralnie niejednoznaczny i nie wystarczy, że będziemy dbać o dyscyplinę i mieć nadzieje na lepszą przyszłość.