Wiadomości związane z hasłem "wychowanie dziecka w rodzinie"

  • „Daj buzi!” - o zmuszaniu dzieci do całowania

    „Daj buzi!” - o zmuszaniu dzieci do całowania

    „Pocałuj babcie na powitanie!”, „Podziękuj całuskiem za prezent”, „Daj buzi!”... Czy dla poprawnych stosunków rodzinnych powinno się kazać dziecku nadstawić policzek? Czy lepiej odmówić i nie zmuszać dzieci do całowania?
  • „Ale jesteś niegrzeczny” - jak reagować na komentarze rodziny wobec dziecka?

    „Ale jesteś niegrzeczny” - jak reagować na komentarze rodziny wobec dziecka?

    Spotkania rodzinne to z jednej strony okazja do rozmów i wspólnej radości, a z drugiej… momenty bardzo stresujące. Zwłaszcza dla młodych rodziców, którym wszystkie babcie, ciocie i kuzynki chcą doradzić w kwestii wychowania. Przy czym na nieprzyjemne komentarze narażone są również dzieci: „Jak będziesz się tak zachowywać, nie przyjdzie Mikołaj z prezentami”, „Ale jesteś niegrzeczny” , „Taka ładna dziewczynka, a tak brzydko się zachowuje” - znasz to? Podpowiadamy, jak można reagować na komentarze rodziny odnośnie zachowania dziecka.
  • Rutyna w życiu dziecka w wieku przedszkolnym

    Rutyna w życiu dziecka w wieku przedszkolnym

    Rutyna kojarzy Ci się z nudą i brakiem radości? To błąd! Rutyna, zwłaszcza w życiu dziecka, jest ważnym elementem zapewnienia mu poczucia bezpieczeństwa i komfortu. Z tego powodu wiele się mówi o wprowadzeniu rutyny w opiece nad niemowlakiem. Jak to jednak jest z rutyną u dzieci w wieku przedszkolnym?
  • Trudne poranki. Jak zachęcić dziecko do rannego wstawania?

    Trudne poranki. Jak zachęcić dziecko do rannego wstawania?

    Trudne poranki to u Was norma? Dziecko nie chce wstać, z grymaszeniem siada do śniadania, w drodze do przedszkola płacze, a Ty notorycznie się spóźnisz do pracy… Masz wrażenie, że rano na nic nie masz czasu? Przeczytaj, jak zachęcić dziecko do rannego wstawania oraz jak zorganizować poranki, by szybko zebrać się do przedszkola!
  • Jak (i czy) wyznaczać dziecku granice?

    Jak (i czy) wyznaczać dziecku granice?

    Czy dziecko powinno mieć wyznaczone granice? Z jednej strony oczywiste wydaje się, że bez granic i zasad, dziecko wyrośnie na osobę egoistyczną, a do tego niesamodzielną i nieodpowiedzialną. Z drugiej strony, zakazy i nakazy mogą naruszać jego prawo do wyboru, rozwoju. Czy powinno się więc wyznaczać dziecku granice? Jak to robić, by okazywać dziecku szacunek i akceptację? Podpowiadamy w artykule.
  • Porównywanie dzieci do innych

    Porównywanie dzieci do innych

    Pójście dziecka do przedszkola może być powodem wielu stresów, ale i radości. Jako rodzice widzimy, jak nasz skarb zawiązuje przyjaźnie, uczy się nowych rzeczy, osiąga pierwsze sukcesy… oraz jak zachowuje się na tle grupy. Obserwacje te mogą skutkować porównywaniem dziecka do innych. To błąd! Przeczytaj, jakie są skutki porównywania dzieci do innych i co stosować zamiast porównań.
  • Jak oduczyć się etykietowania dzieci?

    Jak oduczyć się etykietowania dzieci?

    Naznaczanie społeczne nazywamy inaczej etykietowaniem. Jest to proces, który zachodzi w umyśle każdego z nas - zarówno w kontaktach z dziećmi, jak i z dorosłymi. Z jednej strony uważa się to za mechanizm porządkujący informacje w naszych umysłach, z drugiej: może być bardzo szkodliwy dla relacji z innymi. Jak na etykietowanie reagują dzieci? I jakie są sposoby na oduczenie się osądzania?
  • 6 pomysłów na Dzień Dziecka + propozycje prezentów

    6 pomysłów na Dzień Dziecka + propozycje prezentów

    Zbliża się Dzień Dziecka - jedno z najbardziej wyczekiwanych przez maluchy świąt. Zastanawiasz się, jak sprawić, by ten dzień był wyjątkowy? Przedstawiamy 6 pomysłów na spędzenie Dnia Dziecka w ciekawy sposób, a także propozycje prezentów dla dzieci.
  • Postanowienia noworoczne: być lepszym rodzicem

    Postanowienia noworoczne: być lepszym rodzicem

    Dla wielu osób nadejście Nowego Roku oznacza moment, w którym mogą coś zmienić w swoim życiu. Końcówka grudnia to magiczny czas, kiedy wszyscy patrzymy z nadzieją w przyszłość i tworzymy postanowienia noworoczne. I choć na ogół (niestety) nie wszystkie udaje się spełnić, nie warto rezygnować z tworzenia planów. Chcesz być lepszym rodzicem, niż w ubiegłym roku? Poniżej przedstawiamy kilka propozycji postanowień noworocznych na rok 2019!
  • Jak pomóc dziecku w walce ze stresem?

    Jak pomóc dziecku w walce ze stresem?

    Nadmierny pośpiech, szybkie zmiany, ogrom informacji - wszystko to może przytłaczać. Jeśli więc dorośli mają problemy z dostosowaniem się do współczesnego świata, jak rzeczywistość oddziaływuje na dzieci? Maluchy dostają ogromną ilość bodźców - jest kolorowo, głośno, następują szybkie zmiany otoczenia. Budzą się w nich takie emocje jak stres i niepokój, których nie rozumieją. Jak można pomóc dzieciom w radzeniu sobie z trudnymi emocjami?
  • Jak być empatycznym rodzicem?

    Jak być empatycznym rodzicem?

    Z Agatą Olszak-Szymulą , mamą, coachem i trenerką komunikacji specjalizującą się w metodzie „Porozumienia Bez Przemocy”, rozmawia Kasia Skóra , właścicielka Klubu Malucha Tup-Tup i organizatorka warsztatów dla rodziców.  
  • Jak rozwija się osobowość dziecka

    Jak rozwija się osobowość dziecka

    Kiedy rodzi się dziecko, rodzice werbalizują: żeby było silne i zdrowe, mądre, zdolne, pewne siebie  – lista życzeń jest bardzo długa. Jednak każdy maluch ma własną osobowość, która może go ukształtować. Czym ona jest? Czy możemy nad nią pracować? I kto na nią wpływa?
  • Pojęcie szacunku i wdzięczności wśród najmłodszych

    Pojęcie szacunku i wdzięczności wśród najmłodszych

    W swojej pracy chcę poruszyć problem „wdzięczności” i „szacunku”, który dla większości dzieci jest pojęciem abstrakcyjnym. Pracuję w przedszkolu już ponad 25 lat i z coraz to większą obawą i niepokojem obserwuję dzieci w relacji z rodzicami i dziadkami, czy nawet starszym rodzeństwem.
  • Dzieci uczą się tego, czego doświadczają

    Dzieci uczą się tego, czego doświadczają

    Świat, w którym wychowujemy nasze dzieci, jest niestety moralnie niejednoznaczny i nie wystarczy, że będziemy dbać o dyscyplinę i mieć nadzieje na lepszą przyszłość.