Wiadomości związane z hasłem "wychowanie w rodzinie"

 • Co robić kiedy dziecko kłamie?

  Co robić kiedy dziecko kłamie?

  Twoje dziecko kłamie? Każdy z nas czasem jest nieszczery - czasem powiedzenie prawdy może sprawić komuś przykrość, a “półprawdy” kogoś chronią. By jednak budować z dzieckiem relacje oparte na zaufaniu i akceptacji, należy reagować już na pierwsze kłamstwa malucha. Co robić, kiedy dziecko kłamie? Przedstawiamy powody, dla których dziecko mówi nieprawdę oraz sposoby radzenia sobie z tą sytuacją.
 • Jak krytyka wpływa na rozwój dziecka? Wpływ relacji na rozwój mózgu

  Jak krytyka wpływa na rozwój dziecka? Wpływ relacji na rozwój mózgu

  To od rodziców dziecko uczy się podstawowych rzeczy - budowania relacji, rozumienia świata, a także postrzegania samego siebie. Kochający rodzice, chcąc wychować dziecko jak najlepiej, niestety często nadmiernie je krytykują. A to właśnie relacja ma największy wpływ na rozwój mózgu dziecka! Jak krytyka wpływa na rozwój dziecka? I czy należy całkowicie z niej rezygnować? Zapraszamy do refleksji.
 • Porównywanie dzieci do innych

  Porównywanie dzieci do innych

  Pójście dziecka do przedszkola może być powodem wielu stresów, ale i radości. Jako rodzice widzimy, jak nasz skarb zawiązuje przyjaźnie, uczy się nowych rzeczy, osiąga pierwsze sukcesy… oraz jak zachowuje się na tle grupy. Obserwacje te mogą skutkować porównywaniem dziecka do innych. To błąd! Przeczytaj, jakie są skutki porównywania dzieci do innych i co stosować zamiast porównań.
 • 4 zdrowotne korzyści z przytulania dzieci

  4 zdrowotne korzyści z przytulania dzieci

  Zmysł dotyku rozwija się już w 7. miesiącu życia płodowego. Bliski kontakt fizyczny dziecka z rodzicami buduje między nimi więź, jest oznaką rodzicielskiej miłości i akceptacji. Ale to nie wszystko! Przytulanie jest ważne również dla zdrowia psychicznego i fizycznego dzieci. Przeczytaj, jakie 4 korzyści zdrowotne wiążą się z przytulaniem dzieci.
 • Budowanie relacji w rodzinie: jakość czasu a nie ilość

  Budowanie relacji w rodzinie: jakość czasu a nie ilość

  Czy w natłoku obowiązków, wydarzeń, zajęć da się budować pozytywną i pełną miłości relację z dzieckiem, partnerem/partnerką? Zapraszamy do przemyśleń, jakie spędzanie czasu z rodziną sprzyja budowaniu więzi i zacieśnianiu relacji.
 • Dziecko nieśmiałe, niegrzeczne, leniwe - dlaczego nie należy etykietować dzieci

  Dziecko nieśmiałe, niegrzeczne, leniwe - dlaczego nie należy etykietować dzieci

  “Nie ocenia się książki po okładce” - wszyscy znamy to powiedzenie, prawda? Niestety, dla większości z nas nadawanie etykiet jest mechaniczne. Nawet nie zdajemy sobie sprawy, że mówiąc o dziecku “nieśmiałe, niegrzeczne, leniwe” - również etykietujemy. A przecież dzieci to osoby, które wciąż się rozwijają i zmieniają - wpisywanie ich charakterów w określone ramy jest nielogiczne.
 • Postanowienia noworoczne: być lepszym rodzicem

  Postanowienia noworoczne: być lepszym rodzicem

  Dla wielu osób nadejście Nowego Roku oznacza moment, w którym mogą coś zmienić w swoim życiu. Końcówka grudnia to magiczny czas, kiedy wszyscy patrzymy z nadzieją w przyszłość i tworzymy postanowienia noworoczne. I choć na ogół (niestety) nie wszystkie udaje się spełnić, nie warto rezygnować z tworzenia planów. Chcesz być lepszym rodzicem, niż w ubiegłym roku? Poniżej przedstawiamy kilka propozycji postanowień noworocznych na rok 2019!
 • Dzieci uczą się tego, czego doświadczają

  Dzieci uczą się tego, czego doświadczają

  Świat, w którym wychowujemy nasze dzieci, jest niestety moralnie niejednoznaczny i nie wystarczy, że będziemy dbać o dyscyplinę i mieć nadzieje na lepszą przyszłość.
 • Rodzina - pierwsze środowisko kształtujące nawyki prozdrowotne

  Rodzina - pierwsze środowisko kształtujące nawyki prozdrowotne

  Środowiskiem rozwoju dziecka jest rodzina, w której przychodzi ono na świat. To ona przyczynia się do stawania się odrębną osobą. W niej również uczymy się pierwszych wzorców zachowań społecznych. Rodzina z jednej strony zapewnia zaspokojenie psychospołecznych potrzeb jednostki, z drugiej zaś umożliwia przystosowanie do społeczeństwa, jak również przenoszenie na kolejne pokolenia norm i wartości przyjętych w danej kulturze.
 • Rodzina współczesna jako środowisko wychowawcze dziecka

  Rodzina współczesna jako środowisko wychowawcze dziecka

  Rodzina jest grupą społeczną, czyli zbiorem ludzi, którzy dążąc do wspólnych celów stanowią pewnego rodzaju odrębną całość. Ta odrębna całość zachowuje swą identyczność mimo zmiany osobowego składu. Wzajemne kontakty członków rodziny stwarzają szereg trwałych ujednoliceń w zachowaniu.
 • Wychowanie dziecka w rodzinie

  Wychowanie dziecka w rodzinie

  Powiązania emocjonalne pomiędzy członkami rodziny zależne są w dużej mierze od jej wielkości. Współcześnie najczęściej występują rodziny dwupokoleniowe, to jest takie, gdzie pod jednym dachem żyją rodzice i dzieci. Im rodziny te są mniejsze, tym wzajemne interakcje członków bardziej na sobie skoncentrowane.