Wiadomości związane z hasłem "wychowywanie dzieci"

  • Jak odpowiadać, gdy dzieci pytają?

    Jak odpowiadać, gdy dzieci pytają?

    Maluchy zadają tysiące pytań, a im młodsze są dzieci, tym większą mają ciekawość świata. Dorośli często są zmęczeni nieustannym dopytywaniem, jednak należy pamiętać, że jest to bardzo ważne dla rozwoju najmłodszych.
  • Czy powinniśmy być surowymi rodzicami?

    Czy powinniśmy być surowymi rodzicami?

    Decyzje, jakie podejmują rodzice, odnośnie sposobu wychowania dziecka, wpływają na kształtowanie się psychiki i charakteru malucha. Warto zatem dobrze zastanowić się czy powinniśmy być surowymi rodzicami.
  • Powolne rodzicielstwo - co to jest?

    Powolne rodzicielstwo - co to jest?

    Jeśli na co dzień brakuje czasu na zabawę i rozmowę z dzieckiem, warto zapoznać się z filozofią slow parenting - powolnym rodzicielstwem. Slow parenting zrywa z restrykcyjnym grafikiem dziecka i przeciwstawia się planowaniu każdej minuty dnia przedszkolaka. W zamian ofiarowuje możliwość wspólnego poznawania świata.
  • brak_foto

    Jak karać dziecko

    Witam. Jestem mamą żywej trzylatki, Oliwii. Jak każde dziecko Oliwka zaczyna pokazywać swój charakterek i próbować na co może sobie z nami pozwolić. Przyznam, że zdarza mi się tracić cierpliwość gdy na przykład histeryzuje w sklepie i jest nieposłuszna. Krzyki raczej nie odnoszą skutku, a wręcz potęgują złe zachowania. Razem z mężem chcielibyśmy wprowadzić system kar i nagród, ale nie bardzo wiemy jak się za to zabrać. Jak karać dziecko, żeby nie myślało, że go nie akceptujemy? Pamiętam jak się czułam w dzieciństwie, kiedy mama często była na mnie zła, a ja nie wiedziałam za co. Nie chcę teraz popełnić tych błędów i chciałbym wiedzieć jak mądrze karać dziecko.
  • Dzieci uczą się tego, czego doświadczają

    Dzieci uczą się tego, czego doświadczają

    Świat, w którym wychowujemy nasze dzieci, jest niestety moralnie niejednoznaczny i nie wystarczy, że będziemy dbać o dyscyplinę i mieć nadzieje na lepszą przyszłość.
  • Dziecko przed telewizorem

    Dziecko przed telewizorem

    Telewizja poprzez swój ogromny zasięg, szybkość, atrakcyjność przekazywania informacji zdominowała w znacznym stopniu życie człowieka we współczesnym świecie. Coraz częściej wypełnia jego wolny czas, a dla dzieci staje się nowym, fascynującym środowiskiem. W tym środowisku telewizja, kasety wideo, filmy zaczęły odgrywać główną rolę w wychowaniu, a rodzice tracić wpływy.
  • Ewaluacja rozwoju dziecka, jej cele, zagrożenia

    Ewaluacja rozwoju dziecka, jej cele, zagrożenia

    „Człowieka należy badać poprzez badanie jego działania. Chcąc poznać dziecko należy zaobserwować różne formy jego działalności we wszystkich środowiskach, w jakich ono przebywa.”
  • Telewizja przyjaciel czy wróg

    Telewizja przyjaciel czy wróg

    We współczesnej cywilizacji dzieci stykają się z różnymi instytucjami, z których do najważniejszych można zaliczyć obecnie szkołę i telewizję. Szkoła jest instytucją przeznaczoną dla dzieci, zaś telewizja była u podstaw swego istnienia przeznaczona dla dorosłych.
  • Rodzice – dzieci, refleksje nad wychowaniem

    Rodzice – dzieci, refleksje nad wychowaniem

    Rodzice w większości starają się zapewnić swoim dzieciom wszystko to, czego im samym brakowało, podświadomie spodziewając się, iż dziecko zrealizuje w takich warunkach ich własne niespełnione ambicje i pragnienia. Kierując się jednak zdrowym rozsądkiem trzeba oprzeć się pokusie kształtowania dzieci na swój obraz i podobieństwo. Być może takie zapanowanie nad własnymi odruchami stanowi podstawowy warunek dobrego rodzicielstwa.
  • Dlaczego podstawową zasadą wychowania jest osobisty wpływ i przykład nauczyciela

    Dlaczego podstawową zasadą wychowania jest osobisty wpływ i przykład nauczyciela

    Nauczyciel w istotnym stopniu kształtuje osobowości swych uczniów oddziałując swoim przykładem. Ważne jest, aby w swoim postępowaniu kierować się podstawowymi wartościami procesu wychowania. Nauczyciel to przecież także wychowawca, szczególnie w grupach młodszych. Dlatego też osobisty wpływ i własny przykład jest podstawową zasadą wychowania.