Teatr Andersena w Lublinie przedstawia spektakl Na ziarnku grochu

Teatr Andersena w Lublinie przedstawia spektakl Na ziarnku grochu
galeria zdjęć (2) Drukuj Skomentuj

Już w najbliższy weekend (14 i 15 stycznia o g. 12:00) odbędą się pierwsze pokazy, nowego, autorskiego projektu naszych aktów. Spektakl dla najmłodszych widzów Na ziarnku grochu inspirowany baśnią H. Ch. Andersena o tym samym tytule. Twórcy – Natalia Sacharczuk, Łukasz Staniewski i Katarzyna Staniewska zapraszają na spektakl poruszający temat snu, pełen sensorycznych doznań i stymulacji wszystkich zmysłów. Sprawdzimy, czym dla dzieci może być andersenowski groszek, który sprawia, że księżniczka nie może zasnąć, ale też – jak oswoić strach pojawiający się, gdy kładziemy się spać.

Na ziarnku grochu to spektakl przeznaczony dla naj-naj-młodszych dzieci od 1 do 5 roku życia. Dla wielu dzieci ten będzie się wiązał z pierwszą wizytą w teatrze, dlatego zależy nam na tym, by stworzyć przyjazne otoczenie, w którym maluchy będą mogły poczuć się bezpiecznie i domowo. Przed wejściem na widownię aktorzy poproszą dzieci o zdjęcie butów, gdyż naj-naj-młodsi widzowie będą siedzieli na kolorowych poduchach, blisko przestrzeni gry aktorskiej. Taki zabieg zmniejszy dystans i pozwoli dzieciom szybciej oswoić się z wizytą w teatrze.

 

Czy znasz ten moment, kiedy po dniu pełnym wrażeń kładziesz głowę na poduszce i marzysz o spokojnym, długim śnie, ale pomimo największych chęci, nawet śpiewanie kołysanek i liczenie baranów nie pomaga? Właśnie tak czuje się bohater naszego spektaklu. Jest to chłopiec, który podobnie jak Księżniczka w baśni H. Ch. Andersena nie może zasnąć.
    
W klasycznej wersji baśni, pod wieloma materacami na których leżała, ukryto jedno ziarnko grochu. Czasem jedna malutka rzecz może spowodować, że mamy problemy z zaśnięciem. W naszej historii dwoje aktorów Teatru im. H. Ch. Andersena zaprosi widzów do wspólnego odkrywania, czym dla dzieci może być andersenowski groszek. W ramach tematu snu zajmiemy się strachem, który poprzez zabawę i okazanie wsparcia postaramy się wspólnie oswoić. Wykorzystując spokojną muzykę, scenografię, kojarzącą się z przytulną sypialnią oraz przyjemną dla oczu małego widza grę świateł stworzymy dwa światy – ten z pogranicza jawy, w którym chłopiec nie może zasnąć – i świat oniryczny, będący podróżą po dziecięcych marzeniach sennych. Świat przedstawiony będzie się rodził na oczach widzów. Oprócz materaca, który znajdzie się w centralnym punkcie gry aktorskiej, wraz z rozwojem akcji na scenie pojawi się ścieżka sensoryczna, wyłożona różnymi materiałami i przedmiotami, których strukturę każde z dzieci, wychodząc ze spektaklu, będzie mogło poczuć pod stopami.
    
Na ziarnku grochu to spektakl przeznaczony dla naj-naj-młodszych dzieci od 1 do 5 roku życia. Dla wielu dzieci ten spektakl będzie się wiązał z pierwszą wizytą w teatrze, dlatego zależy nam na tym, by stworzyć przyjazne otoczenie, w którym maluchy będą mogły poczuć się bezpiecznie i domowo. Przed wejściem na widownię aktorzy poproszą dzieci o zdjęcie butów, gdyż naj-naj-młodsi widzowie będą siedzieli na kolorowych poduchach, blisko przestrzeni gry aktorskiej. Taki zabieg zmniejszy dystans i pozwoli dzieciom szybciej oswoić się z wizytą w teatrze.


MECENAS TEATRU


Lubelski Węgiel BOGDANKA S. A.


PARTNERZY:

 

Centrum Spotkania Kultur w Lublinie, Bilety24.pl, Firma Woda Mineralna Bystra, Lubelski Rynek Hurtowy „Elizówka”, Cukiernia Williams, Piekarnia Cukiernia Marcin Orlikowski, Kwiaciarnia Grasz w Zielone?


PATRONI MEDIALNI:

 

Akademickie Radio Centrum, Dziennik Wschodni, TVP3 Lublin, Polskie Radio Lublin, Radio Freee, przedszkola.edu.pl, lubelski.pl

 

 

Źródło: materiały prasowe

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!