Teatrzyk sylwet na podstawie wiersza - konspekt zajęć w grupie 4-5 latków

Grupa: 4 i 5-latki
Temat: Teatrzyk sylwet na podstawie wiersza L. Krzemienieckiej pt. "Kłopoty Burka z podwórka".
Cele ogólne:
- uwrażliwianie dzieci na potrzeby zwierząt
- poszerzanie wiadomości na temat przygotowań ludzi do zimy.
Cele szczegółowe:
- rozwijanie umiejętności koncentrowania uwagi na oglądanej inscenizacji,
- kształtowanie umiejętności wypowiadania się na określony temat,
- rozumienie konieczności zapewnienia zwierzętom żyjącym zarówno na wsi, jak i w mieście godnych warunków do życia,
- rozwijanie percepcji wzrokowej poprzez dostrzeganie różnic pomiędzy obrazkami,
- utrwalanie nazw figur geometrycznych.
Metody: czynna, słowna, oglądowa.
Formy pracy: z całą grupą, indywidualna, w parach.
Pomoce dydaktyczne: tekst wiersza pt. Kłopoty Burka z podwórka, sylwety postaci występujących w wierszu: piesek, gospodarz, gospodyni, sylweta starej, dziurawej budy przymocowana do tablicy, dwa obrazki różniące się kilkoma szczegółami (związane tematycznie z wierszem - piesek na wiejskim podwórku), tamburyn, koperty zawierające prostokątne paski, trójkąt, koło - dla pary dzieci jedna.
Przebieg zajęć:
1. Na powitanie zabawa ruchowa orientacyjno-porządkowa "Żółwik, piątka, dziesiątka". Dzieci poruszają się po sali przy dźwiękach tamburyna, na przerwę witają się z jak największą ilością kolegów.
2. Oglądanie przez dzieci teatrzyku o kłopotach psa Burka.
3. Rozmowa na temat obejrzanego teatrzyku.
4. Zabawa ruchowa z elementem czworakowania "Szczęśliwe pieski".
5. Oglądanie dwóch obrazków, wyszukiwanie różnic i podobieństw między nimi, wymienianie ich.
6. Dobranie się dzieci w pary. Układanie z elementów znajdujących się w kopercie: prostokątne paski, trójkąt, koło budy dla Burka. Nazywanie kształtów, z których powstała budka.
7. Podziękowanie dzieciom za udzial w zajęciach.
Autor: Wioletta Sobieraj