Technologia to łatwa droga nauki i... uzależnienia
W dzisiejszym scyfryzowanym świecie zdaje się, że technologia wręcz stała się częścią naszego DNA. Nie dziwi zatem fakt, że nie tylko dorośli, ale dzieci również coraz częściej sięgają po tablety czy smartfony, które traktują jako narzędzie nauki, źródło rozrywki i nowoczesny smoczek. Wielu maluchom wręcz trudno wyobrazić sobie dzień bez swojego elektronicznego towarzysza. Jednak czy potrafimy znaleźć chwilę, by zastanowić się nad konsekwencjami, jakie niesie ze sobą tak częste korzystanie z tych urządzeń?
Dzieci poniżej 5. roku życia powinny spędzać przed ekranem maksymalnie godzinę dziennie. Każda dodatkowa chwila zwiększa ryzyko pojawienia się problemów z koncentracją, trudności w nauce, zaburzeń snu, a nawet agresji.
Uniwersytet w Toronto przeprowadził badania, które wykazały, iż nadmierne korzystanie z tabletów przez dzieci może skutkować opóźnieniem w rozwoju motorycznym. Dla tak małych dzieci ruch i spędzanie czasu na aktywności fizycznej i zabawie jest kluczowym
elementem kształtowania funkcji poznawczych oraz rozwoju koordynacji i zdolności motorycznych. Dziecko pozbawione tego etapu może później mierzyć się z dysfunkcjami w codziennym życiu.
Warto również pamiętać, że urządzenia elektroniczne są narzędziem do poznawania treści, które nie zawsze są właściwe dla dziecka. Często najmłodsi korzystający z internetu mają łatwy dostęp do wulgarnych stron, które wpływają na ich postrzeganie świata i samego siebie. Kontrola rodzicielska jest niezwykle ważna, jednak nie zawsze skuteczna.
Apelujemy do rodziców i opiekunów, aby byli świadomi tych zagrożeń odpowiednio zarządzali czasem, jaki ich dzieci spędzają w cyfrowym świecie.
Co zrobić, żeby czas przedszkolaków spędzony ze smartfonem i tabletem był cenny i przede wszystkim bezpieczny? Oto kilka praktycznych wskazówek:
- Pilnuj, żeby Twój maluch nie patrzył w ekran dłużej niż 15 minut jednorazowo. Przedszkolak powinien korzystać z telefonu maksymalnie godzinę dziennie — a im krócej, tym lepiej.
- Pamiętaj, że tablet czy telefon nie jest nagrodą. Jeżeli pokazujemy dziecku, że jest czymś, na co należy “zasłużyć”, kształtujemy w nim przekonanie o wyjątkowej wartości tych urządzeń.
- Zalecane jest, aby najmłodsze dzieci nie miały codziennego kontaktu z mobilnymi urządzeniami. Alternatywą mogą być takie aktywności jak układanie klocków, kolorowanie, puzzle lub czytanie książeczek.
- Pamiętaj, że sen i jego higiena jest podstawą w rozwoju malucha. Zatroszcz się o to, żeby min. 2 godziny przed snem dziecko już nie miało kontaktu z telefonem czy tabletem.
- Nigdy nie pozostawiaj przedszkolaka sam na sam ze smartfonem. Szczególnie jeżeli ma on dostęp do internetu. Będzie Ci łatwiej monitorować treści, z którymi obcuje Twoje dziecko.
- Pamiętajmy, że technologia to doskonałe narzędzie edukacyjne, ale powinno być używane z umiarem, zawsze pod nadzorem dorosłych i z odpowiednią równowagą między aktywnością online i offline.
Ważne jest to, żeby już teraz zadbać o kształtowanie w dziecku świadomości na temat urządzeń elektronicznych, ich funkcji oraz zagrożeń. W przyszłości staną się one nieodłącznym elementem życia, więc dobrze, żeby nasza pociecha wiedziała, jak mądrze i bezpiecznie z nich korzystać, wykorzystując również potencjał i wartość, którą mogą stanowić w rozwoju.
Źródło: materiały prasowe