Tęczowe dziecko - co to znaczy?

Tęczowe dziecko - co to znaczy?
Drukuj Skomentuj

Tęczowe dziecko to w ostatnim czasie bardzo gorący temat. Kim więc jest tęczowe dziecko? Co oznacza określenie tęczowe dziecko? Odpowiadamy.


Tęczowe dziecko – co to oznacza?


Tęczowymi dziećmi określa się te dzieci, które przyszły na świat w rodzinach, mających trudne doświadczenia podczas poprzednich ciąż. Zazwyczaj matki tęczowych dzieci mają za sobą poronienie. Nazwa tęczowe dziecko odwołuje się do tęczy, która symbolizuje nadzieję.

 

Sprawdź również: Ospa wietrzna u dzieci - co trzeba wiedzieć?

 

Poronienie – przyczyny


Przyczyn poronień jest bardzo wiele. Najczęściej do poronienia dochodzi na samym początku ciąży. Często strata dziecka jest efektem czynników genetycznych takich jak aberracje chromosomowe u dziecka, czyli wynikające ze zmiany liczby chromosomów. Wady te są zazwyczaj letalne, dlatego uniemożliwiają prawidłowy rozwój płodu.


Szczególnie narażone na poronienia są kobiety otyłe, więc wielu lekarzy zaleca kobietom starającym się o ciążę zdrowy tryb życia. Do przyczyn poronień zalicza się również zaburzenia hormonalne, więc bardzo ważna jest kontrola np. stężenia TSH.


Specjaliści zalecają kobietom już w okresie przedkoncepcyjnym oraz w trakcie trwania całej ciąży, suplementację kwasu foliowego. Naukowcy informują, że niedobór wpływa na powstawanie wad rozwojowych, mogących skutkować poronieniem lub obumarciem płodu. Częste poronienia występują również u kobiet, które są w ciąży bliźniaczej.

 

Czytaj także: Skóra po ciąży - jak wrócić do jędrności sprzed porodu?


Kobiety, które są w ciąży, powinny też pamiętać o czynniku ryzyka jakim są zakażenia. Chodzi m.in. o zakażenie cytomegalowirusem (CMV), parwowirusem B19 czy różyczką lub toksoplazmozą. Z tego też powodu ważne jest wykonywanie badań w kierunku obecności przeciwciał w organizmie kobiety zgodnie z zaleceniami PTGiP.Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!