Telefon a dziecko

Telefon a dziecko
Drukuj Skomentuj

Dzień dobry. Moje 3-letnie dziecko uwielbia oglądać bajki na telefonie. Gdy tylko widzi, że używam telefonu natychmiast wyciąga ręce w ich kierunku i krzyczy. Jedyne co ją  powstrzymuje to schowanie go w miejsce, gdzie nie jest w stanie sięgnąć. 

Czy takie zachowanie może świadczyć o uzależnieniu od telefonu? Czy faktycznie telefony są szkodliwe dla dzieci? Pozdrawiam serdecznie.

Tak, uważam że telefony sa szkodliwe. Mogą wpływać na rozwój mowy, słuchu, koncentracji, a także negatywnie na stan emocjonalny dzieci. Jednocześnie uważam, że wszystko jest dla ludzi i jako rodzice nie powinniśmy rezygnować w ogóle z używania przez dzieci telefonów czy komputera - jednak w odpowiednim wieku. Do 2 roku życia w ogóle nie zalecam korzystania ani z telefonu ani z komputera. U starszych dzieci proponuję bardzo krótki czas oglądnięcia jakiejś bajki czy posłuchania słuchowiska. Bardzo stopniowo. To, że Pani 3 letnie dziecko wyciąga ręce do telefonu i krzyczy że chce go mieć jest naturalne. To jest urządzenie, na którym oglada bajki zatem to oczywiste że bardzo chcę do niego sięgać. Trudno wytłumaczyć dzieciom do 4 roku życia racjonalnie skutki zbyt długiego oglądania bajek na telefonie. Starsze dzieci już więcej rozumieją, przewidują. Ze starszymi dziećmi można też bardziej racjonalnie porozmawiać o tym co może powodować oglądanie bajek (np przebodźcowanie, przemęczenie, zniechęcenie). To co Pani może robić teraz to dbać o granice korzystania z telefonu: czyli właśnie odłożyć go w miejsce niedostępne, nie używać telefonu w roli smartfona lub samemu oglądać filmy przy dziecku. Może Pani również umawiać się na oglądanie np jednej bajki - wyłączenie kolejnej bajki lub zaprzestanie używania telefonu przez dziecko może być dla niego frustrujące. I z pewnością będzie! Wtedy rolą rodzica jest opiekowanie się tą frustracją (poprzez nazywanie emocji i bycia emocjonalnie blisko: “rozzłościłaś się, kiedy wzięłam telefon”, “chciałabyś oglądać kolejną bajkę?”, “widżę, że jesteś zezłoszczona”), a nie przedłużanie oglądania. To ważne aby zdać sobie z tego sprawę - za jakiś czas, kilka miesięcy dziecko więcej będzie rozumiało z tych sytuacji. 

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!