Time out - skuteczna metoda wychowawcza?

Time out - skuteczna metoda wychowawcza?
Drukuj Skomentuj

Time out - metoda znana jako karny jeżyk. Przez jednych chwalona, przez innych uznawana za nieodpowiednią karę. Na czym dokładnie polega ta metoda wychowawcza? Sprawdźmy!

Co to jest time out?

 

 

Time out to metoda wychowawcza, nazywana inaczej metodą wyciszenia, która polega na odizolowaniu niegrzecznie zachowującego się dziecka od reszty rodziny. Dziecko wysyłamy w spokojne miejsce, w którym nasz maluch będzie mógł się uspokoić i wyciszyć. Czas zupełnego odizolowania dziecka nie powinien być dłuższy niż 3 -4 minuty. Dziecko można wysłać do jego pokoju lub sadzać zawsze w określonym miejscu na tym samym krzesełku. Metodę tę zaleca się stosować u dzieci powyżej 3 roku życia.

 

 

Co warto wiedzieć?

 

Metoda wychowawcza, nie kara

Wyjaśnijmy po co stosujemy tę metodę, tak by dziecko nie uważało jej za karę. Musimy pokazać dziecku, że może poradzić sobie z uczuciami agresji i frustracją. Pamiętajmy o tym, by nie poniżać i nie krzyczeć na dziecko. Jeśli maluch się wyciszy i uspokoi, koniecznie porozmawiajmy z nim o tym co się stało.

 

Jasne zasady

By nasze dziecko nie traktowało tej metody jako kary, warto wcześniej ustalić z nim obowiązujące zasady. Omówmy dokładnie z dzieckiem gdzie uda się ono w chwili złości i ile będzie tam przebywało.

 

Odpowiedni wiek dziecka

Metoda zalecana dla dzieci od 3 roku życia. Młodszym maluchom trudno się samym uspokoići wysyłanie ich do innego pomieszczenia może przynieść skutek odwrotny od zamierzonego.

 

Dobry przykład

Dziecko ciągle przygląda się temu co robimy i często naśladuje nasze zachowanie. Dajmy mu więc dobry przykład i przestrzegajmy reguł, których sami wymagamy.

 

Konsekwencja

Pamiętajmy, by być konsekwentnym. Zwracajmy uwagę, na każde nieodpowiednie zachowanie dziecka. Miejsce wyciszenia i czas również za każdym razem powinnien być taki sam.

 

Jak stosować tę metodę?

 

- Dziecko musi wiedzieć, co mu w domu wolno, a co jest zakazane

- Powiedzmy dziecku, że zachowuje się niegrzecznie i poprośmy żeby przestało

- Gdy maluch nadal zachowuje się niegrzecznie, uprzedźmy go, że nasza cierpliwość się kończy i za chwilę poprosimy je, by opusciło pomieszczenie

- Przerwijmy nieodpowiednie zachowanie dziecka i zaprowadźmy je do wyznaczonego miejsca

- Powiedzmy dziecku, że za np. 3 minuty będzie mogło wyjść z pokoju i wrócić do nas. Dobrze sprawdza się minutnik, którego dzwonek powiadomi malucha o uplynięciu danego czasu.

- Jeśli dziecko znó zrobi to samo, powtórzmy wszystko od nowa

- Gdy dziecko wróci do nas, porozmawiajmy z nim i wyjasnijmy całą sytuację

 

Zobacz także:

 

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!

Tagi