Tolerancja u dziecka na wagę złota

Tolerancja u dziecka na wagę złota
Drukuj Skomentuj

Lekcje tolerancji to bardzo cenne lekcje. Jeśli chcesz wychować dziecko na inteligentne i otwarte na świat i ludzi - nie warto czekać z nimi długo. Już od najmłodszych lat powinieneś wpajać dziecku, jak ważna jest tolerancja. Dzieci mają do czynienia z innością cały czas. Z czasem, gdy same potrzebują, a nie dostają czyjejś akceptacji – stają się nieśmiałe i zamknięte w sobie. Przeczytaj, by dowiedzieć się, w jaki sposób przeprowadzić wartościowe lekcje tolerancji i uchronić je od przykrych sytuacji.

Jakie są między nami różnice?


Wierz lub nie, ale twoje kilkuletnie dziecko zauważa wiele różnic między ludźmi, którzy go otaczają. Może przyjść mu do głowy, by oceniać kolegów ze względu na wygląd, kolor skóry, tańsze lub droższe ubrania i zabawki, ale też okulary, aparat na zęby czy widoczne skutki chorób.


Nie możesz być bierny. Maluchowi trzeba tłumaczyć, że każdy człowiek zasługuje na szacunek. Warto też dodać, że często piętnowane osoby niepełnosprawne mogą prosić nas o pomoc i nie należy ich się bać, a udzielić tej pomocy.


W rozmowie nie chodzi o wytykanie niedoskonałości innych ludzi, ale o wskazanie różnic między nami i tego, że każdy z nas posiada jakieś niedoskonałości – nikt nie jest idealny.

 

Jak uczyć tolerancji?


Nauka tolerancji to złożony proces. Nie warto nastawiać się na to, że jedną rozmową wytłumaczymy dziecku na czym ona polega i dlaczego warto akceptować innych. Oto kilka rad, które możesz wykorzystać w czasie nauki:


    • Podstawą nauki tolerancji jest akceptacja samego siebie. Jeśli dziecko odczuje, że jest szanowane, wtedy łatwiej będzie mu zrozumieć, jak ważny jest szacunek do drugiego człowieka.
    • Kontroluj gry, filmy i książki, z którymi ma do czynienia twoje dziecko. Bardzo często znajdują się w nich elementy dyskryminacji i stereotypizacji. Warto wtedy rozpocząć rozmowę o tolerancji.
    • Uwrażliwiaj dziecko na różnice kulturowe. Zapoznawaj go z tradycjami innych krajów czy regionów. Tłumacz, że choć się różnimy, każdy zasługuje na szacunek.
    • Na pytania dziecka o „inność” odpowiadaj zgodnie z prawdą. Nie ukrywaj faktów, ale dobierz je zgodnie do wieku dziecka.
    • Nie utrudniaj kontaktu z innymi ludźmi. Podróżuj  z dzieckiem, poznawajcie nowe osoby, miejsca, kulturę, tradycje.

 

 

Autor: Izabela Nestioruk

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!