Tradycje wielkanocne - scenariusz zajęć asystenckich z rodzicami

Tradycje wielkanocne.
CELE GŁÓWNE:
- Zapoznanie z wybranymi zwyczajami związanymi z
Wielkanocą;
- Rozwijanie wyobraźni, czerpanie radości ze wspólnej zabawy z rodzicami;
CELE OPERACYJNE:
Dziecko:
- zna tradycje wielkanocne;
- swobodnie wypowiada się zainspirowane ilustracją;
- przeżywa radość zabawy z rodzicami;
- współpracuje z innymi dziećmi;
METODY: rozmowa, samodzielnych doświadczeń, zadań stawianych do wykonania.
FORMY: praca z całą grupą
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: tekst wiersza, teksty zagadek, ilustracje, farby plakatowe, farby akwarelowe, świeca, kredki świecowe, szablony kurczaczka i zajączka, papier kolorowy.
PRZEBIEG:
1. „Powitanie zajączka” – zabawa integracyjna – nauczyciel informuje dzieci i rodziców, że trzyma w rękach zajączka, z którym się wita. Następnie zajączek jest podawany w kręgu – każde z dzieci i rodziców wymyśla własne powitanie zajączka. Gdy zajączek obiegnie krąg, każdy kolejno wita się ze swoim sąsiadem w taki sam sposób jak wcześniej z zajączkiem.
2. Rozwiązywanie zagadek – dzieci rozwiązują zagadki czytane przez nauczycielkę (baranek, zajączek, kurczaczek, pisanka)
3. „Pisanki” – nauczycielka czyta wiersz S. Aleksandrzaka, w trakcie którego przypina pisanki, ilustrujące wiersz:
„Pisanki”
Dzieci obsiadły stół i malują pisanki:
Pierwsza ma kreski
Druga – kółka złote
Trzecia - drobne kwiaty
Czwarta – dużo kropek
Piąta – srebrne gwiazdki
Szósta – znów zygzaki
Siódma –barwne kwiaty jak astry lub maki
Ósma – wąskie szlaczki z zieloniutkich listków
Dziewiąta – największa – ma już prawie wszystko:
I kropki i zygzaki i paseczków wiele
I czerwień i złoto i błękit i zieleń
I piękne kwiaty na jajku ktoś posiał
Dumne były z niego Hania i Małgosia.
4. „Zwyczaje wielkanocne”
– rozmowa z dziećmi na temat tradycji wielkanocnych zainspirowana wierszem, zagadkami – dzieci swobodnie wypowiadają się na temat tradycji wielkanocnych, odszukują odpowiednie ilustracje.
5. „Ozdoby świąteczne” – dzieci wybierają miejsce pracy i techniki pracy spośród propozycji:
- malowanie pisanek farbami plakatowymi, akwarelowymi;
- nakrapianie pisanek przy użyciu kredek świecowych i zapalonej świecy;
- odrysowywanie, wycinanie zajączka, kurczaczka, ptaszka.
6. „Koszyk” – ćwiczenie ciszy – dzieci skupiają się wokół elipsy, wewnątrz której umieszczony jest koszyk. Dzieci kolejno podchodzą do koszyka i układają w nim swoją pracę. Następnie wszyscy wstają, podają sobie ręce, idą wokół koszyka, podziwiając powstałą kompozycję.
„Koszyk jest...” – rundka – dzieci i rodzice dzielą się swoimi wrażeniami i odczuciami z innymi.
Opracowała: Agata Więcek