Tych słów unikaj jak ognia. Odbiją się na psychice twojego dziecka

Tych słów unikaj jak ognia. Odbiją się na psychice twojego dziecka
Drukuj Skomentuj

Wielu rodziców zapomina, że słowa mają ogromną moc. W nerwach zdarza im się powiedzieć coś, czego potem żałują. Powinniśmy więc uważać, bo słowa mają duży wpływ na psychikę i rozwój dziecka, a jest on  ogromny i nieodwracalny.

Tych słów unikaj jak ognia. Nigdy nie mów ich do dziecka


Istnieje pewna lista słów, których używanie wobec dzieci może mieć negatywne skutki, zarówno krótko, jak i długoterminowe. Pamiętajmy, że mogą mieć ogromny wpływ na psychikę, ale i rozwój naszej pociechy. Oto słowa, których powinniśmy unikać:

 

  • Niegrzeczny: To słowo nie tylko potępi, ale także wprowadza dziecko w poczucie winy. Lepiej wyjaśnić dziecku, dlaczego postępuje niewłaściwie.
  • Rozpieszczony: Określenie dziecka jako rozpieszczonego może prowadzić do utrwalania negatywnych zachowań. Wspieraj malucha w pozytywnym postępowaniu i chwal je za nie.
  • Leniwy: To słowo gruntownie zniszczy motywację dziecka. Zamiast tego, pomóż mu zidentyfikować przyczyny braku aktywności i wspólnie szukajcie rozwiązań. Zachęcaj też dziecko do różnych działań, kibicuj mu, a jeśli to możliwe – bądź towarzyszem aktywności.
  • Samolubny: Dzieci uczą się empatii i troski o innych stopniowo. Bądź dobrym wzorem, ale też tłumacz dziecku, jak ważna jest troska o innych.
  • Zły: Słowo "zły" jest silnie negatywne i może wpłynąć na samoocenę dziecka. Podobnie jak przy słowie samolubny – tłumacz, co jest nie tak w jego zachowaniu.Kłamca: Zamiast oskarżać dziecko o kłamstwo, skoncentruj się na budowaniu zaufania i otwartej komunikacji. Nie karz, a tłumacz.
  • Głupi: Nie używaj tego słowa bo wpływa negatywnie na poczucie własnej wartości. Zachęcaj do próbowania i uczenia się na własnych błędach, podsuwaj rozwiązania i razem o nich dyskutujcie.


Autorka: Izabela Nestioruk-Narojek


Źródło: mjakmama24.pl

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!